Menu

Brat w wieku 18 lat, jak pomóc mu wybrać studia

Dziewczynki mam brata w wieku 18 lat, moja mama już jest trochę starsza i nie przemuje się już takimi rzeczami, w sensie przejmuje się ale chyba już nie ma do tego głowy.

Brat będzie miał maturę, już wie że chce zdawać z matematyki napewno. Jednak chciałabym mu pomóc w wyborze kierunku studiów, ponieważ chce iść na studia.

Dodam, że jest teraz w takim wieku, że ciężko się z nim rozmawia, trzeba bardzo delikatnie podchodzić do sprawy. Może jakieś testy są jakie studia mógłby podjać, albo coś w tym stylu. Chcę mu naprawdę pomóc i proszę Was o pomoc!!

(prezent)

bunia88
 631  18

Znajdź pytania na ten sam temat:

13-18 lat Opieka nad dzieckiem matura

Odpowiedzi

amalka
Przepraszam ale czy Twój brat MUSI iść na studia już, teraz, natychmiast? Jeśli pojęcia nie ma co z życiem dalszym robić, niech najpierw "pożyje" i wówczas podejmie decyzję. Nikt nie może i nie powinien robić tego za niego (kciuki)
oli28
To brat musi wybrać sobie kierunek,on wie najlepiej co go interesuję w czym jest dobry.Moi rodzice chcieli,żebym studiowała medycynę,ale ja się do tego nie nadawałam,w ogóle mnie do tego nie ciągnęło i dobrze,że ich nie posłuchałam,bo lubię to co robię,praca daję mi dużo satysfakcji.
bunia88
Oczywiście rozumiem, tyle że on sam wykazuje chęci że chce iść na studia teraz tylko jeszcze nie na co.

Być może warto porozmawiać z nim włąsnie w ten sposób jak mówisz, czy jesteś pewny że chcesz teraz podjąć studia, pokazać mu alternatywy...

być może on myśli że taki jest porządek rzeczy, skoro jego siostry studiowały... Sama nie wiem
bunia88
oli28 tak rozumiem, tylko że ja mam wrażenie że właśnie on sam nie wie co chce studiować, jest dobry z matematyki, ale jak go pytam w jakim kierunku mógłnby pójść to nie wie, chodzi o to że chciałabym troszę mu wskazać kierunek, ale ciężko się też z nim rozmawia.
oli28
Przede wszystkim on sam musi tego chcieć jeśli nie teraz to może iść za rok za 2.
bunia88
Tak rozumiem, dokładnie on musi sam chcieć, spróbuje z nim porozmawiać w tym kierunku, czy on naprawdę tego chce. A znacie może jakieś testy, które gdzieś można zrobić, które mogłyby pomóc mu wkazać kierunek. Tak bardzo chciałabym by studiował coś co poźniej sprawi, że praca będzie przyjemna, będzie ją kochał.
oli28
Skoro twój brat sam nie wie co by chciał studiować to niech odłoży tą decyzje bo to bez sensu,żeby szedł teraz.
bunia88
Tak, ale co może zmienić ten rok czy dwa w jego decyzji, nie rozumiem tego. Mam znajomych, którym dużo trudniej było podjąć studia po przerwie po liceum.
oli28
Może zmienić bardzo dużo,bo może dorośnie do tego co chce w życiu robić.Wiadomo,że im dłuższa przerwa to ta wiedza troszkę ulatuje z głowy,ale rok czy 2 go nie zbawią.Ja znam osoby co wybierały kierunek na podstawie tego jak bardzo był oblegany,a teraz plują sobie w brodę mimo tego,że dobrze zarabiają,ale robią to mechanicznie,a nie dlatego,że kochają to co robią.
amalka
@Oli to nie ma sensu... Chłopak na studia iść MUSI, rozmawiać się z nim "nie da", zdania własnego nie ma...

@Bunia wybierz za niego, złóż papiery a jeśli stwierdzi, że to nie to- za rok zmieni kierunek (kciuki) Może z n-tym razem trafisz (rock)

Jeśli chłopak nie wie co życiem robić, niech się zastanowi. Proste (bankimydlane)
oli28
Nie bardzo rozumiem po co chce iść na studia skoro nie wie na jakie.Dlatego,że większość idzie.
jagoda30
Jeśli przerwie,potem zacząć może być trydno,zresztą co będzie robił przez ten rok? tyrał na budowie?siedział pod blokiem z kolesiami?Przecież nie ma zawodu,kto go weźmie do pracy?
Zadzwoń do kilku uczelni.
http://www.studia.net/jak-studiowac/2679-jaki-kierunek-studiow-wybrac-poradnik
Jaki kierunek studiów wybrać? Poradnik

Jaki kierunek studiów wybrać? Poradnik

bunia88
amalka rozumiem Twoja frustrację lol, chłopak zdanie swoje ma, jest inteligentym chłopakiem, który po prostu potrzebuje wsparcia ze strony siostry, kiedy nie może go otrzymać ze strony mamy... Siostra nie chce wybrac za niego kierunku studiów, tylko znaleźć drogę jak wspomóc go w decyzji, gdyż zna wyżej wspomniane przypadki przez amalkę, kiedy ktoś decysuje się np. na oblegany kierunek, a pózniej zastanawia się co zrobił ze swoim życiem.

Tak niech się zastanowi, zgadzam się.
bunia88
No właśnie Jagoda30, kiedy to jest inteligenty chłopak który potrzebuje trochę wsparcia, wiem że odnalazł by się i na budowie, ale to nie dla niego...
bunia88
Hmmm w sumie oli28 jest w tym ziarno prawdy, ale ja widzę po nim że on chce na studia tylko ni wie jeszcze jakie...

(pokoj)(pokoj)
oli28
Ja poszłam na studia rok po liceum i jakoś sobie poradziłam nie było bardzo trudno,a co robiłam przez rok imprezowałam,bawiłam się byłam młoda i nie gotowa na studia:)
bunia88
Rozumiem :) Być może i to jest dla niego wyjście, pojechać gdzieś z paczką znajomych, zastanowić się nad życiem i być może spotkać osoby które natchną go i wtedy zdecyduje co chce robić w życiu.

Porozmawiam z nim lekko i "przedstawie" mu alternatywy wszelkiem powiem że skoro siostry poszły na studia nie oznacza że on też musi. Dziękuję dziewczynki za wsparcie tutaj, zawsze mogę się tutaj wspomóc dziękuję !!

oli28, amalka i jagoda 30 (prezent)(prezent)(prezent)
olenka78
Studia to nie przymus,ale skoro chce studiowac to plus dla niego...
Piszesz,ze jest dobry z matematyki,wiec moze pojsc na Akademie Ekonomiczna lub wybrac jakis kierunek na Politechnice,tam na kazdym wydziale jest duzo matematyki...jesli ma dodatkowo smykalke do komputerow moze wybrac informatyke...
Jeszcze ma troche czasu,moze przez ten najblizszy rok na cos sie ukierunkuje...
Ale jesli przerwie nauke to ciezko potem do niej wrocic...
Ja sama skonczylam matematyke,ale to ciezkie studia,dla niektorych moga byc nudne,bo dotad nie mialam pojecia ile "roznych matematyk" moze istniec....
W kazdym razie ponoc studia techniczne wracaja do lask,niech wybierze takie,ktore polubi,a nie takie,bo inni na nie ida.....
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.