Menu

Bruksizm

Moja córeczka często w nocy zgrzyta zębami w czasie snu. Nie mam pojęcia skąd to się u niej wzięło i co z tym zrobić? Wiecie jaka może być tego przyczyna?

carla1978
 1325  10

Znajdź pytania na ten sam temat:

Zdrowie zęby zgrzytanie zębami bruksizm

Odpowiedzi

maomi
Treść została zablokowana przez zespół
carla1978
Nie, moja córka nie ma wady zgryzu. Więc przyczyna musi być inna.
kasia13_archiwum
Moze tez byc na podlozu emocjonalnym. Nie wiem jak to jest z tym zgrzytaniem zebami u dzieci, ale wyobraz sobie, ze moj maz tez ma ten problem. Dostal od stomatologa specjalna szyne, ktora zaklada na noc na dolne zeby. To chroni zeby przed niszczeniem. Bo takie tarcie zebami o zeby, moze miec powazne konsekwencje. Pierwsza najprostsza jest scieranie sie szkliwa. Nastepstem ciaglego nacisku zebow na zeby sa bole szczeki, glowy, karku a nawet niewyjasnione bole plecow.
Wiec zgrzytanie zebami nie jest takie blahe jak mogloby sie wydawac.
Na twoim miejscu poruszylabym ten problem u lekarza.
kasia13_archiwum
Dobrze jest znalezc przyczyne tego zgrzytania zebami, ale rowniez dobrze odwiedzic dentyste i zapytac sie, w jaki sposob zapobiegac niszczeniu sie zabkow. Moze dentysta tez jakiejs rady ci udzieli.
kasia13_archiwum
Dodam, ze moj maz tez nie ma wady zgryzu. Ma wspaniale zeby.
kasia13_archiwum
@karolina81... przeczytaj, co ja wczesniej napisalam. Radzilabym isc twojemu mezowi do dentysty i sobie taka ochrone na zeby na noc zrobic. Nie jest tania. Maz zaplacil ponad 200 €, ale chroni zeby a poza tym zapobiega innym sprawom, jak bole glowy, karku czy plecow z tego wynikajace. Wierz mi, ze tak jest.
kasia13_archiwum
Bruksizm (ang. bruxism, z gr. βρυγμός = zgrzytać zębami) - termin medyczny określający patologiczne tarcie zębami szczęki o zęby żuchwy, występujący najczęściej w nocy. Objaw ten jest jednoznaczny ze sformułowaniem zgrzytanie zębami. Bruksizm zaliczany jest do parasomnii.

Przyczyna tej choroby jest nieznana, ale wśród jej przyczyn postuluje się:

nadmierny stres
zakażenia pasożytnicze
wady zgryzu
nadmierna wrażliwość na stres
Choroba doprowadza do rozchwiania zębów w szczęce i żuchwie, starcia koron zębowych, zmian - początkowo zapalnych, a następnie zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych, prowadzących do ograniczenia ruchów w tych stawach. Bruksizm może doprowadzać do przewlekłego bólu głowy. Zgrzytanie zębami stanowi ponadto problem społeczny, ponieważ może też wywoływać zaburzenia snu u partnerów śpiących w tym samym łóżku.[1]

Leczenie choroby jest trudne. Leki uspokajające lub psychoterapia są często niewystarczające. Zwykle konieczne jest stosowanie specjalnych tzw. szyn odciążających zwykle dobieranych przez protetyka.
maomi
Treść została zablokowana przez zespół
justa
@carla1978: jeśli aktualnie nie ma jakieś sytuacji stresującej Twoją córkę, która mogłaby wywyołać zgrzytanie, to faktycznie lepiej udać się z tym do lekarza i dowiedzieć czy pasożyty nie są tego przyczyną.
kasia13_archiwum
@maomi... o tym wlasnie caly czas mowie. Moj maz ma taka szyne.
maomi
Treść została zablokowana przez zespół
kasia13_archiwum
:-)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.