Menu

Chrzest - tak czy nie?

Czy Twoje dziecko jest ochrzczone, czy samo w przyszłości może zadecydować o wyborze wyznania? Wyraź swoje zdanie na ten temat.

Ania
 4531  83

Odpowiedzi

mongro10
Moi chłopcy też są ochrzczeni. .Jestem wierząca i praktykująca,ale to nie znaczy że dzieciaczkom zabronię poszukiwania własnej drogi.
KlaudynaK
Staś jest ochrzczony! To, że ja sobie żyję bez ślubu to moja sprawa. Tak mi dobrze. Jeśli w przyszłości zrezygnuje z wiary to będzie jego wybór.
marynia
Oczywiście, że wszystkie moje dzieci są ochrzczone! Ja z chrztami kolejnych dzieci nie czekałam, były chrzczone jak miały półtora, dwa miesiące. Najgorszą krzywdę jaką mogłabym swoim dzieciom zrobić-jako osoba wierząca-to zafundowanie im życia pogańskiego.
Desdmoeno, to bardzo dobrze, że ochrzciłaś swoje dzieci!
dudka
Ochrzciłam, ale chyba bardziej dlatego, że wypada...
Maria25
Oczywiście że ochrzciliśmy, oboje co niedziele chodzimy do Kościoła, jednak gdy zdecyduje się wybrać inną religię, no cóż nie będziemy się w to mieszać.
kasia13_archiwum
Moje rowniez maja same zadecydowac w co chca wierzyc i wybiora same swoja droge zyciowa...
kasia13_archiwum
Tzn. Nie sa ochrzczone.
artanis
Chrzciłam dziecko. Staram się wychować je wpajając wartości chrześcijańskie. Sama popełniłam w życiu wiele błędów, ale bycie katolikiem nie polega na byciu ideałem, tylko staraniu się dążyć do bycia dobrym człowiekiem.
Mam koleżankę, której mąż nie był chrzczony. Chodził na religię w szkole, nie był bierzmowany. Chcieli się pobrać, dziewczyna bardzo wierząca, zależało jej i rodzinie na ślubie kościelnym. Ale musieli czekać ok. 2,5 roku...
Chciałabym, aby mój syn uniknął tego.
marynia
Artanis, święta racja!! Bycie katolikiem to stałe dążenie do Boga i bycia dobrym człowiekiem :)
heksa
ja swoje dzieci ochrzciłam i dopilnuje aby poszly do komuni co by zadne nie mogło mi wytknac ze przez moje zaniedbanie ma problemy z slubem koscielnym czy takie tam ja dopilnuje sakramentu komuni a reszte co bedzie chciało i iak postąpi zalezec bedzie od niego samego.
artanis
@dzemma23: właśnie na tym polega nasza rola, rola rodziców chrzestnych. Naszym obowiązkiem jest przekazać temu dziecku te wartości:)
Oczywiście nikogo nie krytykuję, jedynie wyjaśniam:)
Rolą rodzica jest także ukierunkowanie dziecka.
bunia88
Biblia wyjątkowo jednoznacznie mówi o tym, czym jest chrzest, dla kogo on jest, i czemu służy. W Biblii jedynie ludzie, którzy uwierzyli Chrystusowi, byli ochrzczeni. Ich chrzest był publicznym wyznaniem wiary i utożsamienia się z ich Panem (Dzieje Apostolskie 2:38; List św. Pawła do Rzymian 6:3-4). Chrzest wodny przez zanurzenie jest krokiem posłuszeństwa. Jest to wyznanie wiary w Chrystusa, ogłoszenie, że poddajemy się Jemu i identyfikujemy się z Jego śmiercią, pogrzebem i zmartwychwstaniem. Mając na uwadze te zasady biblijne możemy uznać chrzest niemowląt za nie biblijny. Niemowlę nie może uwierzyć w Chrystusa. Nie może podjąć świadomej decyzji, że będzie posłuszne Chrystusowi. Nie może ono zrozumieć, czego symbolem jest woda chrztu. Biblia nie wspomina chrztu żadnego niemowlęcia.
Czym więc jest chrzest niemowlęcia? Ja swoje dziecko ochrzciłam. Dla mnie chrzest był symbolem przyjęcia mojego dziecka do Kościoła, stworzenia przymierza z Bogiem. Podczas chrztu, ja przejęłam na siebie odpowiedzialność za jego wiarę, wychowanie w wierze Kościoła i miłości do Boga. Chrzest był symbolem - Tak Panie Boże, wychowam to dziecko zgodnie z Twoją wolą.

Nie można nikogo potępiać, za to, że nie ochrzcił swojego dziecka. Jeśli my, jako rodzice nie czujemy się na siłach, nie jesteśmy w stanie złożyć Bogu przyżeczenia, że wychowamy nasze dzieci w czystości - pozwolić im by sami przed Bogiem mogli powiedzieć Uwierzyłem.
marynia
Chrzest św. jest przyjęciem dziecka do społeczności Kościoła Katolickiego. Woda chrzcielna zmywa z dziecka grzech pierworodny, tym samym dziecko otrzymuje łaskę Bożą, która chroni je od zła tego świata.
Zgadzam się, że nie moża nikogo potępiać, że nie ochrzcił swojego dziecka i ja też nie potępiam. Pragnę tylko zwrócić uwagę drogim mamom, żeby przez chwilę pomyślały na co narażają swoje dzieci nie chrzcząc ich. Do takiej nieochrzczonej osoby szatan ma bardzo łatwy dostęp!!! A dziecko (czy osoba dorosła) pozbawiona chrztu św. pozbawiona jest dostępu i korzystania z sakramentów św., które chronią jego duszę przed zatraceniem. Tak jak chrzest św. jest chrztem z wody, to bierzmowanie jest chrztem z Ducha Św. i dlatego przyjmuje się je w wieku 16, 17 lat żeby dziecko, które jest już świadome i umie decydować dobrowolnie potwierdziło wobec Kościoła swoją chęć trwania przy Bogu. Jak jest małe nie może tego zrobić samo więc w jego imieniu robią to rodzice. Potem może samo potwierdzić (lub nie).
A teraz abstrachując od wiary:
nasze dorose dziecko chce się ożenić/wyjść zamąż i chciałoby mieć ślub w kościele bo to np. tak ładnie i co...? Pretensje do rodziców, że nie ochrzcili...
Ps. z tą szkołą Buniu to dobry przykład.
kasia13_archiwum
NO wlasnie... ja uznaje chrzest niemowlat za niebiblijny... @buniu88...

Oczywiscie, ze nie mozna nikogo potepiac za to, ze daje dziecku szanse przyjac chrzest jako osoba dojrzala... bo to jest zgodne z biblia... :)
kasiunia1
moja córka jest ochrzczona.I tak powinno byc!!!!
kasia13_archiwum
A propos chrztu i odpowiedzialnosci rodzicow za nie...

Biblie nie mowi nic o obowiazku chrzczenia niemowlat... natomiast mowi, ze dzieci wierzacych rodzicow... sa uswiecone przed Bogiem wlanie przez ich (rodzicow) wiare... Nic nie pisze ochrzcie dzieci...

dzieci pogan sa nieczyste a nic nieczystego nie moze wejść do Królestwa Niebios a dzieci ludzi wierzacych sa uswiecone ze wzgledu na rodzicow i tylko takie dostapia zbawienia
z Bogiem


Do momentu zanim dzieci maja taka dojrzalosc, aby moc same podjac taka decyzje, czy chca byc wierzace czy nie... odpowiedzialnie sa za nie rodzice... Wpajaja im wiedze o Bogu, tak aby w odpowiednim momencie... kazde dziecko dojrzewa w innym czasie... dziecko moglo samo zadecydowac... :)
kasia13_archiwum
To, co zacytowalam... jest z Objawienie 21:27... :)
kasia13_archiwum
Zwroc uwage na zdanie... dzieci sa uswiecone przed Bogiem ze wzgledu na wiare rodzicow... a nie chrzest (w wieku niemowlecym)... :)
Bozena87
Jeszcze swojego dziecka nie ochrzciłam,ale mam to w planie na roczek.Jak dorośnie sam zadecyduje w co chce wierzyć.
marynia
Kasiu, przede wszystkim nie ma w Piśmie Św. takiej księgi jaką podajesz! Poza tym to co piszesz jest Twoją własną interpretacją, niekoniecznie właściwą. Każde nieochrzczone dziecko jest dzieckiem pogańskim!!! Pismo Św. i nauka kościoła katolickiego podaje, że KAŻDY człowiek rodzi sięz grzechem pierworodnym, a zmazać go może TYLKO chrzest św.. Do momentu chtrzu człowiek jest poganinem.
Zresztą sam Pan Jezus powiedział:
"Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie zabraniajcie im, bo do takich jak one należy Królestwo Boga. Zapewniam was: Kto nie przyjmie Królestwa Boga jak dziecko, nie wejdzie do niego. I objął je, i błogosławił, kładąc na nie ręce” (Mk 10,14-16; por. Mt 18, 3)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.