Menu

ciaza i astma

witam mam pytanie jak to jest z astma w ciazy

martaj007
 865  6

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża astma oskrzelowa

Odpowiedzi

sweetnessa27
Wpływ ciąży na przebieg astmy

Na astmę choruje ok. 0,4-4% kobiet w ciąży. Współistnienie astmy i ciąży nie jest więc powszechne, jakkolwiek astma stanowi najczęściej występującą przewlekłą chorobę układu oddechowego u kobiet ciężarnych. Przebieg astmy w czasie ciąży jest trudny do przewidzenia. Dane dotyczące tego problemu są rozbieżne. Stan chorych poprawia się w 18,69% przypadków, pogarsza - w 64,2%, a w pozostałych nie ulega zmianie.
Astma o ciężkim przebiegu na ogół nasila się w czasie ciąży, podczas gdy łagodniejsza postać choroby wykazuje tendencje do ustępowania.
Astma ulega zaostrzeniu najczęściej między 24. a 36. tygodniem ciąży, natomiast w ciągu ostatnich 4 tygodni objawy choroby na ogół się zmniejszają. Występowanie duszności podczas porodu należy do rzadkości.

Czynniki powodujące poprawę

* zwiększenie wentylacji minutowej (o ok. 40% wartości z okresu przed ciążą) spowodowany wzrostem stężenia progesteronu uwrażliwiającego czynność ośrodka oddechowego na działanie pCO2
* zmniejszenie oporu płucnego i wzrost podatności płuc (18-50%)
* zmniejszenie objętości zalegającej (RV) i wzrost objętości oddechowej (TV)
* zwiększenie syntezy hormonu natriuretycznego i prostaglandyny E (PGE)
* nasilenie odpowiedzi beta-adrenergicznej wskutek wzmożonej syntezy progesteronu i "wolnego" kortyzolu.

Czynniki powodujące pogorszenie

* obniżenie wartości czynnościowej pojemności zalegającej (FRC)
* zwiększenie stężenia prostaglandyny F2alfa (PGF2alfa)
* zwiększenie oporności płucnej na działanie kortyzolu jako skutek konkurencyjnego wiązania receptorów kortykosteroidowych przez progesteron
* skłonność do refluksu żołądkowo-jelitowego
sweetnessa27
#
Wpływ astmy na płód

# fizjopatologia oddychania w okresie ciąży
# zagrożenie płodu niedotlenieniem


Fizjopatologia oddychania w okresie ciąży


pCO2 35 mm Hg u kobiety w ciąży świadczy o retencji CO2 i wskazuje na zagrażającą niewydolność oddechową.

pO2 70 mm Hg i SaO2 90% warunkują prawidłowe zapotrzebowanie tlenowe płodu.

Prawidłowe wartości gazometrii u kobiety ciężarnej:
pH = 7,40-7,45
pO2 = 100 mm Hg
pCO2 = 25-32 mm Hg
sweetnessa27
Niewielkie zmiany utlenowania krwi matki mogą powodować istotne zaburzenia utlenowania płodu.
Każde zaostrzenie astmy wymaga oceny stanu płodu.

Wskazaniem jest pCO2 35 mm Hg, utrzymujące się mimo intensywnego leczenia.
Uważa się, że ponad połowa chorych w stanie zaostrzenia astmy wymaga hospitalizacji. Należy zawsze rozważyć taką konieczność, gdy po parokrotnych wziewach beta2-mimetyku FEV1 matki utrzymuje się poniżej 70% wartości należnej.
Kamkamka
Ja mam astmę. Przez całą ciąże nie miałam żadnych problemów. Mój lekarz powiedział mi że ważne żeby nie doprowadzić do ataku duszności bo wtedy dziecko będzie niedotlenione. No i ważne żeby nie przyjmować leków które zawierają sterydy. Poród też przebiegł bez żadnych komplikacji. Mogę śmiało powiedzieć że ciąża mi posłużyła. :o)
ilona2504
ja również jak Kamkamka mam astmę i właśnie zaczelam 9 miesiąc,już na początku odstawiłam sama wszystkie leki i inhalatory(a było tego naprawdę sporo)i używałam tylko i wyłącznie w trakcie ataku(a było ich aż 2) Ventolin,który jest stosowany również w położnictwie jako lek podtrzymujący zagrożoną ciąze,skonsultowałam swoją decyzję z lekarzem i ten mnie poparł,mówiąc że jeśli ciąza tak dobrze wpłynęła na moją astmę nie ma potrzeby truć się dodatkowo lekami i obciązać dziecko,w tej chwili nawet nie pamiętam o astmie...POZDRAWIAM I ZYCZĘ ZDRÓWKA(kwiatek)(kwiatek)(kwiatek)
alinagj1o2
Też mam astmę i przechodziłam dwie ciąże .Ja lekarstwa musiałam brać bo miałam napady ale poszło wszystko dobrze.Nie martw się przedstaw wszystko lekarzowi jak sprawa się ma poradź się co w razie konieczności możesz zażyć.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.