Menu

Ciąża i praca

Dla zainteresowanych:) Znalazłam taki artukuł i pomyslałam, że może się przyda:)
Tekst Agnieszka Janowska, radca prawny i Tina Sobocińska, lider projektu "Working Mamma" Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami
Wbrew utrwalonemu stereotypowi, przyszła mama może być dobrym pracownikiem. Podpowiadamy, jak ma przekonać o tym szefa.
Jesteś w ciąży. Masz dobrą pracę i nie chcesz jej stracić. Jako pracownik realizujesz różne projekty. Teraz masz przed sobą nowy projekt - być może najważniejszy - jak pogodzić ze sobą pracę i macierzyństwo.
Rozmowa z szefem
Przekazanie nowiny przełożonemu może być dla ciebie dużym przeżyciem, mimo że przygotowujesz się do tego.
• Nie zwlekaj z informacją. Ważne, żeby szef dowiedział się o nowej sytuacji od ciebie, a nie z plotek. Jeśli nagle źle się poczujesz i prześlesz do pracy zwolnienie lekarskie, zadzwoń wcześniej do szefa i porozmawiaj spokojnie, wykorzystując swój wcześniej przygotowany scenariusz.
• Wybierz dobry moment rozmowy. Od tego może zależeć, jak szef przyjmie tę wiadomość. Może dobrze jest za-proponować spotkanie w piątek przed weekendem, aby mógł sobie spokojnie przemyśleć nową sytuację? Ale może wolałby mieć spokojny weekend, daleki od spraw zawodowych? Sama znasz go najlepiej, kieruj się intuicją.
• Przygotuj scenariusz swojego postępowania. Wszystko zależy od tego, na czym polega twoja praca, za co jesteś bezpośrednio odpowiedzialna. Czy praca na twoim stanowisku jest związana z unikatowymi projektami? Czy są inne osoby, które wykonują podobne obowiązki i mogą potencjalnie szybko cię zastąpić?
• Wejdź w skórę szefa. Jest odpowiedzialny za wyniki, ma wsparcie zespołu, do którego ty także należysz. Jak będzie wyglądała sytuacja, gdy znikniesz na kilka miesięcy? Czy znalezienie kogoś na zastępstwo będzie łatwe, czy trudne? Czy będzie wymagało reorganizacji pracy całego zespołu? Jak odczują to inni? Pomyśl, jak ty zaplanowałabyś pracę w sytuacji kilkumiesięcznej nieobecności pracownika. Dobrze będzie podsunąć szefowi konkretne rozwiązanie. Niekoniecznie je zrealizuje, ale dasz dowód poczucia odpowiedzialności.
• Dowiedz się, jak wygląda sytuacja w firmie. Czy są inne młode mamy? Czy jesteś pierwsza? Będzie ci łatwiej, jeśli droga w firmie jest już przetarta. Możesz przeanalizować przykłady innych mam i w planowaniu swojej rozmowy z szefem odnieść się do nich.
To pomoże mu przejść nad tym do porządku dziennego, bo przekonał się już, że macierzyństwo podwładnych nie doprowadziło do upadku firmy.
Twoje prawa
Jeśli masz umowę na czas nieokreślony, pracodawca nie może cię zwolnić (jedynie dyscyplinarnie - za rażące niedopełnienie podstawowych obowiązków - lub w przypadku upadłości firmy). Jeżeli jesteś zatrudniona na czas określony albo na okres próbny, a rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić po upływie trzeciego miesiąca ciąży, to przedłuża się ona do dnia porodu.
W ciąży nie możesz pracować w godzinach nadliczbowych ani nocnych (czyli między 22.00 a 6.00). A jeżeli szef chce cię wysłać w delegację, to musi mieć twoją zgodę. Jeśli pracujesz w warunkach uciążliwych - np. musisz stać więcej niż trzy godziny dziennie, dźwigać ciężary, pracować w hałasie, w kontakcie ze szkodliwymi substancjami chemicznymi - pracodawca musi przenieść cię na czas ciąży i karmienia piersią do lżejszych zajęć. Tak samo wtedy, gdy pracujesz przy taśmie produkcyjnej. Masz także prawo do ograniczenia czasu pracy przy komputerze do czterech godzin dziennie. Jeśli nowy grafik zajęć negatywnie odbije się na twoim wynagrodzeniu, pracodawca musi wypłacić ci dodatek wyrównawczy. Gdyby pracodawca nie miał możliwości zorganizowania ci pracy, tak by nie naruszać tych zakazów, wówczas musi zwolnić cię z obowiązku świadczenia pracy, pozostawiając ci jednak wynagrodzenie równe temu, jakie otrzymywałaś przed zajściem w ciążę. Gdybyś czuła się w ciąży źle i musiała skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, otrzymasz za czas swojej nieobecności 100 proc. wynagrodzenia.
Ważna lojalność
Działaj rozważnie. Możesz udowodnić otoczeniu, że ogólnie przyjęty stereotypy pracowników - kobiet w ciąży nie dotyczy ciebie ani twojej firmy. Ciąża to nie choroba i jeżeli tylko dobrze się czujesz, nie bierz zwolnienia lekarskiego. Uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii pojawiaj się każdego dnia w firmie, jednocześnie przyzwyczajając powoli otoczenie do swojego nowego stanu, który będzie wymagał pewnych ograniczeń.
Przed porodem staraj się pozamykać wszystkie sprawy i przygotować osobom, które będą cię zastępowały, dobry grunt. Pozostaw też numer swojego telefonu, ewentualnie adres e-mailowy - nawet mimo twojej zapobiegliwości zawsze może się zdarzyć, że nowe zadania w firmie wymagają uzyskania od ciebie jakiejś informacji.
Bądź lojalna wobec pracodawcy i współpracowników. Przecież po kilku czy kilkanastu miesięcach po porodzie zamierzasz wrócić do firmy.
Plany na najbliższe miesiące
Twoje dziecko przyjdzie na świat za kilka miesięcy. W pracy zostało ci więc sporo do zrobienia. Staraj się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, ale nie przeceniaj swoich sił. Czujesz się świetnie i jesteś pełna energii? To doskonale!
• Wykorzystaj ten czas jak najlepiej. Za kilka miesięcy na pewno będziesz musiała nieco zwolnić tempo. Pamiętaj o tym, podejmując się nowych zadań (zwłaszcza tych wymagających dużego zaangażowania i długoterminowych) i planując swoją pracę w najbliższych miesiącach.
• Jeśli wszystko wskazuje na to, że możesz być dłużej nieobecna w pracy, powiedz o tym szefowi. Określenie czasu twojej nieobecności pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy szef podejmie decyzję o zastępstwie, czy też podzieli zadania pomiędzy innych pracowników - czas, który teraz macie, pozwoli wykorzystać twoją obecność na przekazanie innym twoich zadań.
Żródło: www.edziecko.pl

Mandarinios
 1428  5

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża Praca i Finanse praca ciaża

Odpowiedzi

Mandarinios
o cholera tekst się skleił w całość :(
krasna1
ło rany ale dużo czytania
isia8410
ciekawe tylko ciężko się czyta!!!!!(awve)(awve)(awve)
Mandarinios
no wiem bo tekst podzieliłam ale się posklejał (placze)(placze)(placze)
gina
JA pracowalam do konca ciazy , tydzien przed wyznaczona data porodu poszlam na urlop wychowawczy ,a po roku i 3miesiacach wrocilam do swojej pracy na poczatku na 1/2 etatu a potem na pelny etat ja musialam 3 mies wczesniej poinformowac pracodawce o tym czy wracam do pracy po urlopie czy nie
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.