Menu

Co sądzisz o dwujęzycznym wychowaniu dzieci w rodzinach jednonarodowych?

Dużo mówi się ostatnio o korzyściach dla dziecka płynących z wychowania dwujęzycznego. Zdaje się, że od niedawna może być to już nie tylko przywilej rodzin wielokulturowych. Coraz więcej zwolenników zyskują teorie wychowania dwujęzycznego w rodzinach, w których rodzice mówią tym samym językiem. Co sądzisz o tym pomyśle? Zdecydowałabyś się na dwujęzyczne wychowanie dziecka? Porozmawiajmy o tym

Ania
 998  7

Odpowiedzi

goskapolak
Mnie trochę śmieszy maniera mówienia do dziecka od najmłodszych lat w dwóch językach pomimo,że żadne z rodziców nie jest native speakerem.
Oczywiście nie oznacza to,że nie warto uczyć dziecka języków obcych- jasne,że warto.Warto też przy tym tak kłaść nacisk na język ojczysty,żeby dla dziecka było jasne,który to język obcy a który ojczysty.
Żeby wychowywać dziecko dwujęzycznie trzeba mieć perfekcyjny akcent,wymowę i wiedzę.Nie każdy to posiada ale wiele osób niedouczonych bierze sobie do serca to dwujęzyczne wychowanie.

Nie zdecydowałabym się na to i nie zdecyduję.
goskapolak
MamaContessa- chyba akurat w Twoim wypadku rodzice zaniedbali naukę języka ojczystego
urzyteczna
Idiotyzm i snobizm.
madzia1330
Moje dziecko jest wychowywane w taki sposob , ja rozmawiam po Polsku , moj maz po angielsku + od czasu do czasu maz stara sie takze rozmawiac po portugalsku - moja rodzina mowi po Polsku , mojego meza Mama po angielsku a tata angielski+portugalski...- synek jest jeszcze malutki , ale rozumie slowa takie jak - gdzie jest np.piesek,tata,mama , pokaz mi , daj ...itp.- po 3 jezykach , moim zdaniem jest to dobry pomysl, napeweno przyda sie to w przyszlosci - choc gdybym byla w polsce zapewne rozmawialabym tylko po Polsku ...
jola75
moje dzieci sa 2 jezyczne,ale maz jest wlochem.Dla mnie to jest nienaturalne takie wychowywanie wielojezyczne kiedy rodzice nie mowia do dziecka w swoim ojczystym jezyku.I chyba bardzo trudne,nie wyobrazam sobie nagle mowic w innym jezyku do dziecka kiedy do meza i calej rodziny, znajomych mowila bym po polsku.
aniol
nie ,niejestem za tym moje dziecko musi umiec pieknie mowic po polsku wiec narazie tym sie przejmuje bo np chodzimy do logopedy .bardzo duzy procent dzieci niepotrafi plynnie i wyraznie mowic w ojczystym jezyku. Ale owszem chce żeby uczyło sie obcych jezyków przyjdzie na to czas ale od tego sa wykwalifikowani nauczyciele.Pewnie gdybym miała męza nie polaka może i dziecko by znało inny jezyk.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.