Menu

co zrobić, gdy siedmiolatek moczy się nocami?

Dziewczyny mam problem i zastanawiam się czy powinnam pójść do lekarza. Mój synek ma już 7 lat a w dalszym ciągu czasem zdarzy mu się zmoczyć w nocy. Jak go obudzę i zaprowadzę do łazienki to się wysiusia, ale jak tego nie zrobię to jest duże prawdopodobieństwo, że łóżko będzie mokre. Czytałam że to w sumie normalne i może nawet trwać do momentu osiągnięcia dojrzałości, ale w sumie trochę się martwię. czy któraś z was spotkała się już z takim problemem?

ivka
 473  6

Znajdź pytania na ten sam temat:

6-13 lat Zdrowie nie trzymanie moczu sikanie

Odpowiedzi

LaMandragora
Zdecydowanie isc do lekarza. Do 6 lat mozna to jeszcze uznac za norme. Powyzej... warto sprawdzic, czy nie kryje sie za tym nic glebszego.

Czesto tak nie jest, bo u wielu dzieci wystepuje tzw. niedojrzalosc hormonalna. I bywa, choc dosc rzadko, ze moczenie utrzymuje sie az do wieku dojrzewania. U 7-latkow... oczywiscie czesciej takie cos sie zdarza...

Ale sprawdzic trzeba, poza tym to wazne jest, zeby znalesc jakies wyjscie, bo synek coraz starszy jest i moze sie tym z czasem stresowac. Np. gdyby chcial nocowac kiedy u kolegi czy gdzies pojechac... to zawsze stres, ze cos moze przydarzyc sie w nocy... takze lekarz jak najbardziej.
Anulkaa
Synowie od mojej siostry tez się moczyli w tym wieku, ale bardzo rzadko się to zdarzało, natomiast miało podłoże związane ze stresem i niezbyt dobra atmosfera w domu. Skończyły się problemy w domu i kwestia moczenia tez poszła w zapomnienie.

Uważam tak jak dziewczyny, poradź się lekarza, zrób badania dziecku, to na pewno nie zaszkodzi a może akurat pomoże.

Z synkiem tez bym wcześniej porozmawiała, że wybierzecie się do lekarza aby to sprawdzić. Żeby nie myślał ze coś z nim nie tak. Najlepiej powiedzieć że wiele dzieci tak ma, a pan doktor może pomóc.

LaMandragora tez dobrze napisała z tym że Twój synek może mieć potem stres jakby chciał u kolegi np. nocować, lepiej iść za wczasu sprawdzić i przeciwdziałać niż żeby się potem Twój syn musiał stresować.
ivka
@Geodonna, tu czytałam "Częstość występowania moczenia nocnego zmienia się w zależności od grupy wiekowej. I tak w grupie 4-latków moczy się w nocy co trzecie dziecko, w wieku 5–6 lat co piąte dziecko. U 7-latków problem dotyczy co dziesiątego dziecka. Wśród 12–15-latków moczenie nocne występuje u ok. 3% dzieci, a wśród dorosłych u ok. 1%. Z danych tych wynika, że u większości dzieci występuje tendencja do „wyrastania” z moczenia nocnego, ale nie wiadomo kiedy to nastąpi, a im starsze dziecko boryka się z moczeniem nocnym, tym więcej problemów natury emocjonalnej dla niego i całej rodziny."

dziewczyny, dzięki za wsparcie i dobre rady (prezent)
Moczenie u dzieci - Choroby - Choroby nerek i dróg...

Fizjologia oddawania moczu (mikcji) Prawidłowe trzymanie i oddawanie moczu oznacza zarówno zdolność gromadzenia odpowiedniej dla wieku...

LaMandragora
Geodonna23 napisała:
Gdzie czytałaś, "że to w sumie normalne i może nawet trwać do momentu osiągnięcia dojrzałości,"??? Znasz jakieś DOJRZAŁE osoby, zdrowe, które moczą się w nocy?

Ja miałam tkaie epizody w wieku 15 lat, okazało się, ze to problemy z nerkami były. Poza tym, nie sikłam w łóżko;/


Ja mialam w rodzinie takie przypadki i to bywa kwestia hormonalna wlasnie. Doroslych osob nie znam i nie ma opcji DO osiagniecia dojrzalosci, natomiast jest opcja do rozpoczecia wieku dojrzewania. Jak pisalam, to bywa kwestia hormonow. NIedobor pewnego hormonu odpowiedzialnego wlasnie za to, ze dziecko budzi sie w nocy, bo pecherz wysyla sygnal do mozgu, ze jest pelny i trzeba sie wyproznic.
Takze to nie teoria... i tak jest...

Chodzi o to... o czym pisze...

"1. Zbyt duża ilość moczu oddawanego w godzinach nocnych – przyczyną jest brak prawidłowego dobowego rytmu produkcji wazopresyny – hormonu regulującego m.in. ilość moczu produkowanego przez nerki:

u dzieci bez moczenia nocnego podczas snu nerki „produkują” mniejsze ilości moczu, co tłumaczy się zwiększoną produkcją wazopresyny,
u dzieci moczących się w nocy nie zwiększa się (fizjologicznie) produkcja wazopresyny, dlatego w nocy produkują one więcej moczu, a pęcherz nie może utrzymać tej ilości moczu mimo prawidłowej pojemności,
u dzieci, u których ten mechanizm jest przyczyną moczenia nocnego rozpoznaje się pierwotne izolowane moczenie nocne, które jest najczęstszą postacią moczenia nocnego u dzieci.
"

Ogolnie tu warto poczytac
Moczenie u dzieci - Choroby - Choroby nerek i dróg...

Fizjologia oddawania moczu (mikcji) Prawidłowe trzymanie i oddawanie moczu oznacza zarówno zdolność gromadzenia odpowiedniej dla wieku...

Beatka9316
Lepiej jednak skonsultować to z lekarzem. Albo to jest właśnie stres... Ale tak czy inaczej wizyta u lekarza na pewno nie zaszkodzi. A wydaje mi się, że dziecko które ma już 7 lat nie powinno się moczyć w nocy.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.