Menu

Czy dziecko moze isc na pogrzeb??

Przedwczoraj umarl moj tesc,
niewiem czy mam mojego synka(ma trzy latka)
wziac na pogrzeB:::
JAK MYSLICIE CZY TO MU NIE ZASZKODZI?

emilka
 1342  6

Znajdź pytania na ten sam temat:

Przedszkolak Partnerstwo i Rodzina pogrzeb dziecko

Odpowiedzi

kasia13_archiwum
To zalezy.
Ja w lipcu mialam pogrzeb, to Fatima nie chciala isc... Dalam jej mozliwosc. Na poczatku chciala, a potem powiedziala, ze jednak nie chce, bo bedzie plakala.
Wydaje mi sie, ze powinnas to dopasowac odpowiednio do waszej sytuacji i osobowosci synka.
kasia13_archiwum
Czy ja wiem? Nie wiem... 3 latka bym nie brala... rzeczywiscie za maly.
agniecha
Wiecie co jak widzę teraz, u nas ochrania się dzieci przed tym co i tak jest z nami od zawsze.... Na wsi w górach mam rodzinę i tam każde dziecko nawet malutkie wie o cmentarzu i śmierci wszystko i ludzie tam nie boją się śmierci i żal po bliskich jest częścią życia które po ich śmierci trwa dalej... Rok temu zmarła moja babcia z którą moi synowie lat 2 i 5 wówczas, byli z nią dość zżyci i starszy miał pretensje że nie poszedł prababci pożegnać i odprowadzić, młodszego to obeszło bo był za mały(nie poszli bo byli chorzy), teraz ma trzy latka i myślę że warto już z takim małym człowieczkiem sprawę obgadać...Czy zaszkodzi, myślę że do trumny nie musi zaglądać...A odprowadzić dziadka może.
zuzanka123
Gdy moja babcia zmarła, syn miał 3 latka i był z nami na pogrzebie. Wiedział, że babcia umarła, bo wcześniej była bardzo chora. Wydaje mi się, że przyjął to dosyć naturalnie. Coś w rodzaju - jak ktoś jest bardzo chory, to moze umrzeć i wtedy nam jest smutno, bo odszedł.
Czasami, kiedy tłumaczę mu, ze nie wolno robić czegoś bardzo niebezpiecznego, to właśnie tak mu tłumaczę: że np, jak ucieknie i wpadnie pod pociąg, to umrze. Nie będzie Patryka i mama będzie płakała. Przyjmuje to na poważnie, ale nie sądzę, żeby to mu skrzywiło psychikę. jasne, że nie naduzywam takich sytuacji, ale wydaje mi się, że dzieci są w stanie oswoić śmierć łatwiej niż nam się wydaje. Spodziewałabym się nawet, że trudniej to przyjdzie dziecku starszemu.

Sama jako maluszek wychowywałam się na wsi i wspominam, że byłam na kilku pogrzebach. Nie mam żadnych złych wspomnień z tym związanych.
Agula
To zależy, 3-letnie dziecko chyba nie zdaje sobie sprawy z tego co się tak dokładnie stało. Gdy zmarł mi dziadek miałam 6 lat, bardzo chciałam być na pogrzebie i zobaczyć go po raz ostatni.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.