Menu

Czy dziecko to luksus?

W Polsce z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci, natomiast w wielkiej Brytanii najwięcej dzieci rodzi się w Polskich rodzinach. Czym jest to spowodowane? Oczywiście z pojawieniem się dziecka wiąże się zmiana stylu życia, wydatki, całkowita reorganizacja dotychczasowego porządku. Czy posiadanie dziecka jest luskusem, na który nie każdy może sobie pozwolić? Czy raczej małżeństwa rezygnują z posiadania dzieci ze względu na karierę i chęć realizowania się w inych dziedzinach? Wskaźnik dzietności w naszym kraju plasuje nas na 208 miejscu wśród 228 krajów. Co się stało, że nie rodzimy dzieci?

Ania
 799  4

Odpowiedzi

amalka
Pytanie brzmi- wśród jakich krajów? Cy w czołówce znajdują się te, gdzie dzieci jest sporo, ale umierają z głodu i porzucone żebrzą na ulicach? A może te, gdzie rodzina liczniejsza niż 2 + 1 żyje godnie uczciwie pracując? Dzieci w Polsce przychodzi na świat mało nie dlatego, że ludziom tak wygodnie (tych pseudo szczęśliwych, nowoczesnych singli nie liczę) a dlatego, że realia są takie a nie inne. Wśród moich koleżanek/ znajomych 7/10 zagląda zazdrośnie na kobiety w ciąży, pozostałe trzy natomiast same są w ciąży bo dostały niespodziankę od losu, mają mężów pracujących za granicą lub po prostu nie chcą więcej dzieci. Nie oszukujmy się- mało kto ma "zaplanowaną" gromadkę... Jak powołać na świat dzieciątko, mając świadomość tego, iż nie zdoła się mu zapewnić "wszystkiego"? Jak rezygnować z pracy (czasem wyjścia nie ma) gdy już z dwóch wypłat żyje się ciężko?

Wszelakie akcesoria dziecięce są w cenach z kosmosu, opłaty rosną z miesiąca na miesiąc, za chleb płacimy "jak za złoto" a wypłaty... stoją w miejscu. Polityka nie pro a antyrodzinna również życia nie ułatwia... No jak przepraszam bardzo zwiększać zaludnienie? Pamiętam gdy sama byłam berbeciem- 99% dzieciaków miało rodzeństwo a słowo "jedynak" brzmiało wręcz obraźliwie. Teraz najczęściej spotykanym jest (wspomniany przeze mnie wcześniej) model rodziny 2 + 1 i raczej się to nie zmieni... Polki rodzą dzieci, ale w Anglii, Niemczech, Holandii.. Taka jest smutna prawda.
emiliab
Te pary które ja znam i nie posiadają dzieci zrezygnowały z tego luksusu tylko i wyłącznie z własnych egoistycznych pobudek. Po prostu dziecko komplikuje życie i zmusza do wyrzeczeń.
Zauważyłam też, że najwięcej dzieci rodzi się właśnie w rodzinach o niskich dochodach.
beata87
Mam dwójkę dzieci, tylko mój mąż pracuje, jedziemy od 4 lat na jednej pensji ale dla dobra rodziny chcieliśmy dwójkę dzieci w krótkim czasie żebym mogła wrócić do pracy, dzieci mam już :odchowane" mogą iść już do przedszkola. Wiec zamierzamy wyjechać do Niemiec całą rodziną żeby nam się żyło lepiej, żeby nie martwić się jak to będzie pod koniec miesiąca , tak jak jest teraz.
madziullka
nie ma co ukrywac ale dla marnych polskich zasilkow i pomocy dla rodzin w ielodzietnych to nie ma co sie dziwic zee wiekszosc polakow woli rodzic i tymbardziej mieszkac poza granicami wlasnego kraju... Poprostu tam zyje sie lepiej.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.