Menu

Czy edukacja seksualna dzieci powinna zaczynać się około czwartego roku życia?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) edukacja seksualna dzieci powinna rozpocząć się już przed czwartym rokiem życia, natomiast dzieci między 9. a 12. rokiem życia powinny wiedzieć jak w przyszłości "skutecznie stosować prezerwatywy i brać odpowiedzialność za bezpieczne i przyjemne doświadczenia seksualne". Tematy te zostały poruszone na konferencji dotyczącej edukacji seksualnej Polaków zorganizowanej przez agendę ONZ ds. Rozwoju i m.in przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, którzy przychylnie odnoszą się przedstawionych postulatów. Chętnie wypowiadali się o propagowaniu ustaleń WHO wśród rodziców i nauczycieli w naszym kraju. Czy edukacja seksualna dzieci powinna zaczynać się około czwartego roku życia? Czy uważacie, że taka rewolucja jest konieczna?

Ania
 976  16

Odpowiedzi

goskapolak
Ale to nie żadna rewolucja.Orgazm przeżywają już niemowlęta:)
Temat seksu nie może być tabu do któregoś tam roku życia.Temat powinien być zawsze poruszany kiedy dziecko pyta,jest zainteresowane a nie od 10 czy 12 roku życia bo to tworzy chory wzorzec.
Na każdy temat można porozmawiać z czterolatkiem.Trzeba tylko "odpowiednie dać rzeczy słowo".:)
Beatka2010
Ja jestem zdania że jeżeli dziecko 4 letnie ma jakieś pytania to oczywiście trzeba umieć w odpowiedni sposób wytłumaczyć,wyjaśnić i odpowiedzieć tak by jak na swój wiek ogarneło temat,natomiast specjalnie edukować dzieciaki w tym wieku????.....no nie wiem,uważam że dzieci mają na to jeszcze czas.4 latkom raczej inne rzeczy w główkach siedzą niż chęć poznawania wiedzy seksualnej.
jagoda30
Na pewno nie może to być temat tabu,dziecko samo pyta dlaczego chłopiec różni się od dziewczynki.
Co do edukacji w szkole..... w naszym kraju trzeba by było zacząć od edukacji nauczycieli,często przecież o życiu w rodzinie uczy katecheta/katechetka oczywiście pod kątem nauki KK.
emiliab
Na wszystko jest odpowiedni czas. W Polsce edukacja seksualna zaczyna się faktycznie bardzo późno, ale żeby tłumaczyć czterolatkom co to jest masturbacja to raczej przesada. Jak przeczytałam o tym co kiedy dzieciom objawiać to lekko byłam w szoku.
Nena
Ależ sie usmialam!!! Czy Wy naprawdę wierzycie ze program ed.seksualnej 4 letnich dzieci zawierałby tamaty: jak sie masturbowac? Pozycję seksualne czy zakładanie prezerwatyw? Litości!!! Budowe domu nie zaczyna sie od wstawiania mebli do środka!!!! Program dostosowany do wieku to klucz i według mnie im szybciej tym lepiej.
goskapolak
Nena- możesz podać linka, z którego wyczytałaś,że 4 latki powinny uczyć się zakładania prezerwatywy,masturbowania czy pozycji seksualnych?
Bo ja nie mogę tego znaleźć...
Nena
Gośka bo tego nie ma!!! Ale koleżanki w wypowiedziach powyżej tak sugerowaly.
Beatka2010
Geodonna chyba lepiej powiedzieć 4 latkowi że się "przytulało z mężęm " niż wytłumaczyć co dokładnie się działo między dwojkgiem dorosłych ludzi w syialni prawda???Myślę że 4 latek takich szczegółów nie musi znać
Beatka2010
co innego jak ktoś używa takich określeń pisząc tu na forum do nas,zadając pytanie,wtedy się zgodzę z Tobą
goskapolak
Koleżanki sobie,że tak powiem, wymyśliły i nie dotarły do źródła.
amalka
Ale niby jak przepraszam miałaby taka inicjacja wyglądać? Moje dziecko wie tyle, ile powinno. Wie, że "wyszedł z brzuszka", widział filmik jak się maleństwo w brzuszku rozwija, że powstaje z dwóch nasionek, że nasionka chłopcy mają w jąderkach więc trzeba o nie dbać :) Gdy zapytał o tampony odparłam, iż dziewczynki czasem "tego" potrzebują ale to "dziewczyńska" sprawa i opowiem mu jak podrośnie :) Najlepsze było gdy znalazł w mężowej szufladzie opakowanie prezerwatyw. Pozostało nam wyjaśnić, że to baloniki hehe Trzy dni bawił się tym nadmuchanym "balonikiem". Później śmiesznie było przy kasie w Biedronce :D Na chwilę obecną trudne pytania wyczerpane. Czekam na dalsze i będę odpowiadała zgodnie z prawdą, ubierając ją w stosowne słowa.
aniol
Mój ma 6 lat i wogule niezadaje takich pytan.A ja niebede go uswiadamiac w tym wieku.Pojdzie do szkoły to zaczne .4 latka to przesada.
Nena
Geodonna23 z tymi pedofilami to akurat z założeń programu edukacji seksualnej dzieci jest odwrotnie niż myslisz- chodzi o to by pokazać dzieciom czym jest ten "zły" dotyk i by je uświadomić i przed nim chronić.
halina21
edukację seksualna najpierw trzeba zacząć od rodziców i nauczycieli a jeśli chodzi o dzieci my zawsze odpowiadamy na zadawane pytania i staramy się dostosować odpowiedz do wieku smyka oboje wiedza czym różnią się dziewczynka i chłopiec i że dzidzia jest w brzuszku u mamy i skąd się tam wzięła i jak się rozwija i jak się rodzi mają książeczkę o człowieku dla dzieci gdzie fajnie wszystko jest opisane także o naszych zmysłach,ciele i całym człowieku od poczęcia do staruszka w tej kwestii dużą rolę odgrywają rodzice i wole sama mieć wpływ na to co poznaje moje dziecko niżby miało dowiadywać się na podwórku
czekoladka22
No moja mała też często pyta o różne rzeczy między innymi do czego są tampony wkładki i skąd sie bierze dzidziuś ale próbuję jej to wytłumaczyć na swój sposób tak że córcia wie do czego są ob i takie tam :]
No właśnie a z drugiej strony to moja mama zemną nigdy nie rozmawiała na te tematy i ja sama musiałam się pytać koleżanek i dowiadywać z innych źródeł ale teraz są inne czasy dzieci uczą dorosłych jak co sie robi :D
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.