Menu

czy ktoras z was zna sie na prawie pracy???

hej mam oytanko otoz mam umowe do 08.2012r w wymiarze 35h tygodniowo i teraz jestem w ciazy gdzies 4tydz bedzie,do lekarza sie dopiero wybieram, moje pytanie brzmi czy jak przedstawie w pracy l4 to moge mnie zwolnic???czy tez niemoga i mam normalnie wszystkie swiadczenia lacznie z macierzynskim placone???orientuje sie ktoras z was w tym temacie

mamaKACPERKA
 624  6

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża Praca i Finanse kodeks pracy prca ciaza

Odpowiedzi

rozowa82
tez mi sie wydaje ze jestes chroniona od samego początku....
Magdzik
Ale przecież chyba nie musisz brać L4 od razu? Odczekaj z tym do następnej wizyty, a pomijając ten fakt i mnie się wydaje, że jesteś chroniona od samego początku...
mazda
Witaj.Mysle ze flower ma racje.Ja tez myslalam ze jak sie jest w ciazy i idziesz na L4 na poczatku ciazy to pracodawca nie ma prawa Cie zwolnic.Slyszalam od siostry ze kobieta chroniona jest dopiero od 12 tygodnia.Powiem Tobie ze juz teraz sama nie wiem kiedys szukalam w internecie ale jalos nic sie nie dowiedzialam.Ja moim pracodawczynia powiedzialam od razu w 5 tyg i poszlam na L4 a umowe mialam do konca 2010r.Tylko ze ja u nich pracowalam 15 lat.Obecnie jestem na L4 i 5 miesiac ciazy.Radze sie dobrze popytac moze kogos kto sie zajmuje takimi sprawami moze inspekcja pracy.
mazda
Kochana poszukalam i prosze!Przyszłe mamy boją się mówić o ciąży swojemu pracodawcy, obawiając się np. wypowiedzenia bądź rozwiązania umowy o pracę. Wiele z nich ukrywa ciążę aż do końca trzeciego miesiąca, bo uważają, że dopiero wtedy chroni je kodeks pracy. A to nieprawda! Przypominamy: zgodnie z ogólnymi zasadami kobieta podlega szczególnej ochronie w całym okresie ciąży (art. 177 par. 1 kodeksu pracy), czyli od poczęcia dziecka do dnia rozwiązania. Nie można ci w tym czasie wypowiedzieć umowy o pracę (są wyjątki, ale o tym za chwilę) i masz prawo do pełnopłatnego okresu chorobowego. Nie ma znaczenia, czy pracodawca wie, że jesteś w ciąży - jeśli w pierwszych dniach ciąży zostaniesz zwolniona - masz prawo żądać od pracodawcy przywrócenia cię do pracy (ale powinnaś przedstawić w pracy zaświadczenie od lekarza). Jeśli tego nie zrobi - zwróć się do sądu pracy.
mazda
Upływ trzeciego miesiąca ciąży ma znaczenie tylko w umowach terminowych (umowa na czas określony bądź na czas wykonywania określonej pracy) zawartych na dłużej niż miesiąc. Jeśli twoja umowa wygasa po trzecim miesiącu ciąży, pracodawca musi ją przedłużyć do dnia porodu (art. 177 par. 3 kp). Jednak pamiętaj, nawet przy takiej umowie jesteś chroniona od momentu poczęcia - tzn. pracodawca nie może cię zwolnić do czasu wygaśnięcia umowy.

Prawo nie chroni kobiet zatrudnionych na okres próbny krótszy niż jeden miesiąc.
Rubi86
(smutna) Pracodawca nie może zwolnić pracownika, kiedy ten przebywa na L4. Od kiedy lekarz wystawi Ci L4 jesteś chronionym pracownikiem przez cały ten okres, jak i okres macierzynstwa. (jest na to odpowienie rozpirzadzenie wrazie problemu pisz to postaram sie pomóc, siedze w tym temacie.) z Wychowawczym to już zależy od jego kaprysu, że tak powiem ;) Pozdrawiam :)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.