Menu

Czy pełnoletni uczeń powinien mieć prawo do zatajenia przed rodzicami informacji o ocenach?

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zwrócił się ostatnio do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianę regulacji prawnych dotyczących wglądu do ocen i osiągnięć pełnoletnich uczniów przez ich rodziców. Według obecnie obowiązującego rozporządzenia oceny są jawne dla ucznia oraz jego rodziców lub opiekunów bez ograniczenia co do wieku lub pełnoletności. Według GIODO zapis taki stanowi pogwałcenie konstytucyjnego prawa do prywatności pełnoletnich uczniów. A co Ty sądzisz na ten temat? Uważasz, że pełnoletni uczniowie (na przykład w klasach maturalnych) powinni mieć prawo do odebrania swoim rodzicom prawa do wglądu w ich oceny? Podziel się swoim zdaniem na ten temat!

Ania
 995  8

Odpowiedzi

kaisaa4
absolutnie się z tym nie zgadzam. jeśli utrzymuje dziecko które jest pełnoletnie (co wcale nie wiąże się z tym że dojrzałe i potrafi podejmować słuszne decyzje) to jak najbardziej powinnam widzieć jego oceny. może jeszcze nie miałabym prawa wyznaczać mu zasad, czy granic ?? ... nie powinnam ustalać godzin o których zamierza wracać do domu i może jeszcze nie powinnam wnikać czy pije, pali, sięga po narkotyki bo jest pełnoletnie i nie powinnam wtrącać się w jego prywatność. normalnie większej bzdury nie widziałam :).
anna000
@kaisaa4 przesadzasz moim zdaniem, we wszystko wtracac sie nie mozna... Co do ocen itd kontrola jak najbardziej, picia, palenia itd rowniez, co do wyznaczania zasad i granic-poczesci ale nie tak przesadnie, ale do cytuje "nie powinnam wtracac sie w jego prywatnosc" napisane z ironia to jakas bzdura... Kazdy ma prawo mic swoja prywattnosc...
ada410
Zgadzam się całkowicie z dziewczynami. Póki dziecko żyje zemną w jednym mieszkaniu, i ja go utrzymuję to jak najbardziej mam prawo wiedzieć co robi w szkole i jakie ma oceny
Nula139
I ja popieram dziewczyny.
amalka
I ja :) Znam wiele takich "dorosłych" osób, które zawaliły szkołę. To, że młody człowiek jest dorosły "prawnie", nie znaczy że emocjonalnie i "życiowo". Prywatność- tak, samowolka i brak kontroli rodzicielskiej- NIE!
emiliab
To że jest pełnoletni to nie znaczy, że jest dorosły i dojrzały. Rodzic ma prawo wiedzieć co dziecko robi w szkole, jakie ma osiągnięcia i oczywiście wgląd w jego oceny.
Magdzik
Cytuję @Geodzię:

"Nie zgadzam się, jeśli dzieciak mieszka ze mną, jest na moim utryzmaniu, mam prawo wiedzieć, co robi w szkole. Poza szkołą też. Oczywiscie, prywatność moze mieć, ale też w rozsądnych granicach."

Bo to dokładnie mój tok myślenia:))
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.