Menu

Czy w przedszkolu lub szkole Twojego dziecka organizowane są przedstawienia jasełkowe?

Jasełka lub inne przedstawienia nawiązujące do tradycji bożonarodzeniowej to w niejednej szkole lub przedszkolu stały punkt programu przed świętami. Jednak jak donosi serwis wiadomosci.gazeta.pl, w wielu placówkach uczestnictwo w takich przedstawieniach oraz przygotowaniach do nich jest mniej lub bardziej obowiązkowe (gdyż na przykład próby odbywają się w czasie lekcji lub organizowanie jasełek przeprowadzane jest "w ramach podstawy programowej, a także (...) podczas przedmiotów obowiązkowych, nie zaś na lekcjach katechezy"), co czasem spotyka się ze sprzeciwem rodziców dzieci, którzy nie identyfikują się z chrześcijaństwem. Według Fundacji "Wolność od religii" działania takie są niedopuszczalne, gdyż "Niejednokrotnie rodzice, którzy nie są katolikami, wyrażają zgodę na uczestnictwo dzieci w jasełkach (...) z obawy przed izolacją i wykluczeniem z grupy (...)," co zdaniem fundacji nie powinno mieć miejsca. Co sądzisz na ten temat? Uważasz, że organizacja jasełek w ramach podstawy programowej jest aktem dyskryminacji dzieci niepochodzących z rodzin katolickich? Czy w przedszkolu lub szkole Twojego dziecka organizowane są takie przedstawienia?

NetMamaTeam Team
 755  16

Znajdź pytania na ten sam temat:

6-13 lat Szkoła i Kształcenie jasełka

Odpowiedzi

alinagj1o2
Były w przedszkolu i teraz są w szkole .Jak ktoś chce zawsze doszuka się jakiegoś ale , w każdej dziedzinie akarze się że niby jakaś grupa jest dyskryminowana .Taka ludzka natura .
Często to nie dzieci mają problem tylko rodzice go stwarzają .Co daje dziecku radość staje się problemem .
alinagj1o2
Przepraszam ma być okaże .
karolincia
Tak są organizowane jasełka co roku jest to szkolna tradycja tutaj
Nula139
Są, zarówno w przedszkolu, podstawówce jak i gimnazjum.
amalka
Tak- są organizowane i TAK- są aktem dyskryminacji.
syla
Dobrze to tutaj ujęła@alinagj,to rodzice robią ze wszystkiego problemy zawsze się znajdzie ktoś komu coś nie pasuje.@amalka nie przesadzasz czasem za bardzo z tym aktem dyskryminacji.
amalka
Z mojego punktu widzenia- NIE PRZESADZAM. Ja szanuję Twoją opinię, Ty uszanuj moją.
jagoda30
Tak,są organizowane.Tak samo jak nauka religii nie jest "teoretycznie obowiązkowa" tak też uczestnictwo w jasełkach powinno być dobrowolne,a już na pewno dla dzieci wyznających inną religię,albo żadną.Rolą nauczyciela powinno byc zapewnienie opieki i jakiegoś zajęcia dziecku na czas prób.
Cipciok21
w mojej szkole jasełka były organizowane, a próby do nich odbywały się na religii i w-f. W klasie była 2 dzieci nie katolickich i one nie były zmuszane do brania udziału w przedstawieniu.

amalka napisała:
Tak- są organizowane i TAK- są aktem dyskryminacji.

To może porozmawiajmy o dyskryminacji katolików, podczas urządzania w szkole halloween, andrzejek, walentynek, topienia marzanny. To nie są święta katolickie, ale WSZYSTKIE dzieci w nim uczestniczą i tracą cenny czas na naukę.
renata29
W przedszkolu synka nie organizuje się jasełek.
goskapolak
Kurczę- tak sobie pomyślałam o jasełkach sprzed dwóch lat w szkole córki.W jej klasie jest dwójka dzieci buudyjskich i jedno hinduistyczne.Wszystkie dzieciaki brały udział w przedstawieniu.Rodzice dzieciaków nie mieli nic przeciwko.Na pierwszy rzut oka wyglądało to śmiesznie ale po chwili można było dostrzec sens.A tym sensem nie była na pewno religia lecz socjalizacja:)
goskapolak
*buddyjskich
amalka
To może porozmawiajmy o kolędach granych i puszczanych WSZĘDZIE, o krzyżykach i obrazkach wiszących w dziwnych miejscach? O święcie zmarłych, o zniczach,o choince i o masie innych symboli zaczerpniętych z pogaństwa? O tym dlaczego katolikom tak ciężko przyjąć do wiadomości, że ktoś katolikiem nie nie jest i o tym dlaczego chcą go na siłę "nawracać"? Nawet tu, na NM brak zrozumienia dla czyjejś nie- wiary. Tacy właśnie z niektórych "katolicy"... Jak widać- nic się zmienia i religia (jak wiele innych) tylko do sporów i awantur prowadzi. Padło pytanie- odpowiedziałam i nie muszę się przed nikim tłumaczyć. Ole! (bankimydlane)(chora)
jagoda30
@amalka tak to już jest na tym naszym świecie.W Polsce wszystko inneniż katolicka jest be.Gdzie indziej jeśli nie bijesz pokłonów Allahowi gotowi są wydłubać oczy..
Chociaż krzyże nie powinny wisieć w instytucjach państwowych.A jesli tak,to obok symbole innych religii.
alinagj1o2
Dziewczyny a co wy byście chciały .Wiadomo jest dobro i zło a nie wszystko idealnie .I nigdy nie będzie zgody .Czasami jest 4 czy 5 osobowa rodzina i się spierają ,mają inne zdanie .A niech jedno z rodziny coś przeskrobie to wszyscy na językach i wyzywani od patologi .Jest 2 dzieci i jedno czuje się gorsze .Czasami jest tylko 2 a skaczą sobie do gardła i się rozchodzą .Każdy niech wierzy w co chce a większość ma zawsze słowo przewagi ,co nie znaczy ze inni nie mają jakiejś swojej racji .Tylko przeczytałam to pytanie i pomyślałam kto tym razem będzie naskakiwał na siebie .
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.