Menu

Delegacja a urlop

Witam wszystkich,
Jestem na 6-miesięcznej delegacji zagranicznej.
Postanowiłem skorzystać z przysługującego mi urlopu. Zgłosiłem w firmie w której jestem zatrudniony że chce mieć wolny piątek .
Urlop otrzymałem. Po urlopie została mi odebrana delegacja za piątek (co jest zrozumiałe) ale również za sobotę i niedziele.
Pracodawca tłumaczył się tym że biorąc dzień wolny w piątek w domyśle nie zgłaszam swojej gotowości do pracy również w sobotę i niedzielę.
Gdy wdałem się w dłuższą rozmowę na ten temat otrzymałem (przesłany e-mailem) dokument, który jest rozporządzeniem regulującym tą sprawę, który mówi że jeśli nie bierze się urlop w pon lub piątek to nie należy się delegacja za weekend.
Dokument otrzymałem miesiąc po moim urlopie w którym jest zapis że obowiązuje już od 2 miesięcy. Sprawdziłem nikt z firmy wcześniej tego rozporządzenia nie widział.
Moje pytanie brzmi czy firma ma prawo nie wypłacić mi delegacji za weekend kiedy skorzystałem z urlopu w dzień poprzedzający weekend.
I czy firma ma prawo wymagać respektowania wewnętrznego rozporządzenia z czasem wstecznym niż poinformował o nim pracownika
z góry dziękuję

latynos
 2616  3

Znajdź pytania na ten sam temat:

Planowanie dziecka Praca i Finanse delegacja a urlop

Odpowiedzi

ewelinan
hej- niestety nie mogę Ci pomóc. Nigdy nie jeździłam w delegacje.
artanis
Musiałbyś się zorientować jakie zwyczaje panują w Waszej firmie. Jeśli wcześniej, osoby biorące urlop na dzień przed lub po weekendzie miały opłacane weekendy jako okres delegacyjny, a dopiero po wprowadzeniu tego dokumentu miało się to zmienić - powinieneś zostać poinformowany o wprowadzeniu takiego dokumentu. Z uwagi, że byłeś na delegacji - nie miałeś możliwości samodzielnie stawiać sie co jakiś czas w siedzibie firmy wypytując czy czasem nie zmieniło się coś w regulaminie. Firma miała obowiązek poinformować Cię o zmianach w zarządzaniu oraz zmianach w płacach, zwłaszcza, że dotyczyło to bezpośrednio Ciebie jako osobę przebywającą na delegacji. Nie można wstecznie interpretować dokumentów. Niestety nie znalazłam żadnej podstawy prawnej - to nie jest książkowy przykład, a nie ma niestety w kodeksie pracy przepisów dotyczących wypłacania wynagrodzenia za weekendy spędzone na delegacji... Musisz koniecznie spróbować to wyjaśnić.
latynos
dziękuje za odpowiedzi.
Nie jest łatwo znaleźć przepis prawny, który regulowałby konieczność wypłacania lub nie delegacji za weekend jeśli poprzedza go urlop...
Wydaje mi się natomiast że prawo nie działa wstecz i nie można wymagać respektowania rozporządzenia jeśli firma nie przedstawiła go pracownikom

pozdrawiam
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.