Menu

Diagnostyka prenatalna – za czy przeciw

W dzisiejszych czasach diagnostyka prenatalna jest bardzo dobrze rozwinięta. W ciążach podwyższonego ryzyka badania takie mają na celu wykluczenie lub niestety potwierdzenie istniejących wad rozwojowych lub chorób genetycznych w dziecka. Są też dobre strony – wczesne wykrycie wad i interwencja lekarska jeszcze w okresie życia wewnątrzmacicznego dziecka, daje szansę jego uratowania. Druga strona medalu jest taka, że od czasu kiedy badania takie stały się powszechne i ogólnodostępne zdecydowanie mniej rodzi się dzieci upośledzonych. Po prostu takie ciąże są usuwane. Jakie jest wasze zdanie na temat diagnostyki prenatalnej i czy same zdecydowałybyście się na takie badania? Zapraszamy do dyskusji.

Ania
 2608  9

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża Zdrowie ciaża badania prenatalne zdrowie diagnostyka

Odpowiedzi

korek221
ja tak jak asafi
mumia
Dzisiaj się zarejestrowałam na tym portalu i akurat trafiłam na temat, który bezpośrednio mnie dotyczył. W lutym przeszłam przez badania prenatalne. Niestety, były wskazania żeby je zrobić. Jestem w ciąży z trzecim dzieckiem, do tej pory nawet się nad takimi badaniami nie zastanawiałam, dopiero kiedy okazało się, że nie wszystko jest w porządku lekarze zalecili mi punkcję. Na szczęście w moim przypadku wyniki okazały się dobre, wszystkie chromosomy są w normie, a powód wskazań jest według lekarzy łatwy do wyleczenia po urodzeniu się mojego synka. Jednak nie o tym chciałam pisać.

Uważam, że każda kobieta powinna mieć możliwość dowiedzenia się co ewentualnie może dolegać jej dziecku. Jednak taka informacja pociąga za sobą również dużą odpowiedzialność. Jeśli okaże się, że noszone przez matkę dziecko jest na przykład upośledzone to w Polsce niewiele można na to poradzić. Tu wkraczam na bardzo kruchy i delikatny temat. Sama mieszkam w Holandii, tu aborcja jest dozwolona do 22. tygodnia, w przypadku wskazań medycznych (takich jak na przykład upośledzenie) aż do 24. tygodnia. Tutaj matka sama decyduje czy podejmuje się ciężaru wychowywania upośledzonego dziecka czy też nie. Natomiast w Polsce, jeśli okaże się, że zarówno w życiu płodowym jak i po urodzeniu nie można dziecka wyleczyć, matka nie ma wyboru. Musi dziecko urodzić.

Ja wiem jedno na pewno. Nie planujemy czwartej ciąży, jestem już trochę po 30-tce więc uważamy, że trójka w zupełności w tym wieku nam wystarczy. Natomiast, jeśli kiedykolwiek później bym zaszła w ciążę to zrobię badania prenatalne. Uważam, że każda kobieta niezależnie od wieku powinna mieć taką możliwość jeśli tylko będzie tego chciała. I to za darmo.
sheryl
Jestem za. Ja bym wolała wiedzieć i mieć wybór. Ale przede wszystkim dlatego, że dziś wiele wad, chorób można wyleczyć w okresie płodowym.
kasiam146
zgadzam sie z sheryl tez bym chciala wiedziec wczesniej
MiJa
Gdyby nie usg prenatalne moich dzieci by nie było...
foka1
Zdecydowanie jestem za o to ważne wiedziec wczesniej i jakby co móc pomóc sobie i dziecku.
aniol
kiedys tego niebylo i tez bylo dobrze ale niestety rodzilo sie duzo dzieci chorych ktorych czasami nieudalo sie uratowac...ja niemialam wskazan a mimo to zrobilam podstawowe badanie usg 4d chyba tak to bylo niemusialam nic bardzije zaawansowanego ale kazdy powinien miec prawo wiedziec czy dziecko jest zdrowe ,ile dzieci ratuja jeszcze w lonie matki...a czasem w pierwszych chwilach od urodzenia ..to wspanialy wynalazek z ktorego powinnismy korzystac...tylko jak mumia wspomniala niestety nasze prawo niezezwala na usuniecia plodu ktore jest chore a stanach tak...sama niewiem co bym zrobila bo to ciezki temat bo tak do konca tez niemozna zaufac maszynie ..
mumia
@anioł, tu bardziej chodzi o test na chromosomach. Wyniki są albo dobre albo nie. Nie ma innego wyjścia...
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.