Menu

do mam kadrowych i nie tylko...

Kochane chciałam się Was zapytać odnośnie urlopu wypoczynkowego. Otóż, do listopada zeszłego roku 2011, byłam na urlopie bezpłatnym, okazało się, że jestem w ciąży zagrożonej i od 25 października 2011 r. byłam na L4. W czerwcu, 16 czerwca 2012r. urodziłam syna, teraz jestem na macierzyńskim, wzięłam ten dodatkowy, który kończy mi się 30 listopada. Później wiem, że pójdę na wychowawczy. Chciałabym się dowiedzieć czy przysługuje mi urlop wypoczynkowy, bo jeśli tak to chciałabym go wziąć po macierzyńskim. Trochę to zagmatwane, ale może orientujecie się, jak to jest.

joasik31
 501  3

Znajdź pytania na ten sam temat:

Niemowlęta praca urlop

Odpowiedzi

Adrian
Urlop macierzyński ma wpływ na urlop wypoczynkowy. Jest to wpływ pozytywny. Po pierwsze okres macierzyńskiego wlicza się do okresu, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Po drugie czas urlopu macierzyńskiego wpływa na okres, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

Na wniosek pracownicy pracodawca udziela jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim ma także ojciec wychowujący dziecko. Oczywiście to on musi być w takim przypadku na urlopie macierzyńskim, a nie matka dziecka.
Adrian
Taki sposób wykorzystania urlopu wypoczynkowego pozwala na wydłużenie czasu przebywania z dzieckiem. Nie ma potrzeby przechodzenia na urlop wychowawczy. Kobieta po wykorzystaniu 18 tygodni przysługującego jej urlopu macierzyńskiego, może wykorzystać cały przysługujący jej urlop wypoczynkowy, czyli 20 lub 26 dni. W zależności od tego jaki, wymiar urlopu wypoczynkowego jej przysługuje.

Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim musi być przez pracodawcę uwzględniony. Nie ma znaczenia, czy u pracodawcy obowiązuje plan urlopu, czy też urlopy są udzielane bez planu.

W ten sposób pracownica może także wykorzystać przysługujący jej zaległy urlop.

Warto wiedzieć, że pracownica musi złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim. Nie może automatycznie przejść na urlop wypoczynkowy. Pracownica nie może samodzielnie zdecydować o tym. Wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku pracodawcy.
joasik31
Adrian bardzo dziękuję za odpowiedź.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.