Menu

Drugie dziecko – jak przygotować jedynaka do przyjścia na świat rodzeństwa

Jak przygotowałyście/ przygotowujecie swoje dzieci do tej zupełnie nowej sytuacji? Jak z nimi o tym rozmawiać?

Ania
 2650  4

Znajdź pytania na ten sam temat:

Planowanie dziecka Wychowanie

Odpowiedzi

justa
Jeszcze nie jestem na tym etapie ale myślę, że zdecydowanie należy dziecko przygotować do zmiany sytuacji w domu. Na pewno przez rozmowę. Trzeba zapewniać dziecko, że nadal jest bardzo dla rodziców ważne i pojawienie sie rodzeństwa nie zmieni ich uczuć względem niego. Mówienie mu o tym, że kiedyś też i na niego rodzice czekali z niecierpliwością, może pokazanie mu zdjęć z etapu, gdy był niemowlakiem i opowiadanie jak wówczas się o niego troszczono też pomogą mu zrozumieć, że nowa osoba w domu będzie zupełnie bezbronna i wymagać będzie sporej opieki.
moniaka
Jestem w ciąży ale mój starszy synek ma dopiero 11 miesięcy więc co ja mu mogę tłumaczyć jak przygotowywać :) Po prostu będzie rodzeństwo i już - ważne, żeby pierworodny nie poczuł się mniej ważny, odepchnięty, żeby mógł brać w jakiś sposób udział w opiece nad maluchem - niech chociażby podaje pieluszkę.
PaniMisiowa
Myślę, że starszemu dziecku trudniej pogodzić się z pojawieniem brata czy siostry wtedy, gdy różnica wieku między rodzeństwem wynosi 2-4 lata. Przedszkolakowi trudno zrozumieć dlaczego nagle przestał być najważniejszym domownikiem. Jak przygotować... na pewno właśnie rozmową o tym co się wydarzy...
norbik
Mój starszy syn miał 5i pół lat gdy zaszłam w ciążę.Jak tylko zaczynałam mówić o dzidziusiu to zmieniał temat.Ale ja uparcie znowu zaczynałam że nie będzie już sam .że będą chodzić na spacery że będzie miał kim się opiekować.że będzie mi pomagał bo nie dam rady no i oczywiście że będzie miał z kim piłkę kopać-od początku wiedziałam że to będzie chłopak!OD TAmtej pory minęło 2 i pół roku i nie widziałam bardziej kochającego się rodzeństwa.Wszystko chcą robić razem wszędzie chodzić razem już nie wspomnę że najlepsza niania dla Norbiego to starszy brat.Strasznie dużo mi pomaga.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.