Menu

Dwa różne pytania..

Heloł;) Pyt. 1: po co daje się wapno przy przeziębieniach? Niby jest odczulające ale przy przeziębieniu coś daje?
(aniol) Pyt. 2: dlaczego mówi się jeden człowiek ale nie mówi się dwóch człowieków? I dlaczego mówi się dwoje ludzi a nie mówi się jeden ludź?(krejzolka)(grins) Chyba przysnęłam trochę na języku polskim w szkole, i teraz się nad tym zastanawiam..(awve) p.s. pytania jak najbardziej poważne(grins) nie nudzi mi się, ale naprawdę się nad tym zastanawiam..

Panterka
 863  12

Znajdź pytania na ten sam temat:

wapno język polski

Odpowiedzi

euphoria29
Wapno działa przeciwwysiękowo i przeciwobrzękowo, calcium wykazuje tez działanie przeciwalergiczne i pobudza mechanizmy ochronne organizmu dlatego zaleca sie podawanie go przy przeziebieniach ale również uzupełnia niedobory wapnia w organiźmie.(kciuki)

A drugie pytanie?(krejzolka) najwdoczniej też mam braki.(smiech)
tymianek
(kwiatek) 1. pyt j.w
pyt.2 rzeczownik ten , nie odmienia się przez przypadki i dlatego występuje w liczbie pojedyńczej, ponad to występuje w jednym rodzaju , w tym przypadku męskim
tymianek
(smutna) powyższe odnosi się do słowa " człowiek" , bo doczytałam teraz dal szy ciąg pytania (krejzolka) , a co do "ludzi" to tu jest odwrotnie rzeczownik ten występuje tylko w liczbie mnogiej, a jej "odmiana" polega na dodaniu np. liczebnika(prezent)
cela
@tymianek (klaszcze)(klaszcze)(klaszcze)
Widać, że nie spałaś na lekcjach(grins)(grins) w przeciwieństwie do mnie(krejzolka)(krejzolka)
amalka
@Tymianek Ty kujonie!!! (smiech)
amalka
ale (klaszcze)(klaszcze)(klaszcze) oczywiście (kwiatek)(kwiatek)(kwiatek)
renata29
ale przecież "człowiek" odmienia się przez przypadki
tymianek
(spi) no to ja chyba tez przespałam kilka lekcji na polskim, bo @cinusia ma rację "człowieka" da się odmienić przez przypadki (smiech)
aangelek21
to tak jak mówi się na mężczyznę: ten człowiek, ale na kobietę nie powie się ta człowiek... Mój się podśmiewa i mówi, że kobieta, to nie człowiek (grins) kilka razy oberwał za to po uszach (grins)(grins)(grins)
kreskah
haha a co ma wapno do ludzia ;) żartuję, ale strasznie rozbieżne te pytania :)
@tymianek, chyba coś faktycznie Ci się pomieszało, bo jest np. "ten pies" no i liczba mnoga to psy hehe:) rodzaj męski to ogólnie chyba "Ten" :)

a co do wapnia, to moja jak się wykurowała i bylismy w przychodni na kontroli na chorych dzieciach, to własnie dostała wapno ochronnie, żeby nic się nie rozwinęło znów po tej wizycie wśród chorych dzieci
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.