Menu

Dzieci a nauka jezykow obcych...

Czy sa jezyki obce, ktore uwazacie za wazne i takie, ktorych nie trzeba znac?
Jakie sa to waszym zdaniem?

kasia13_archiwum
 797  21

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat Partnerstwo i Rodzina dzieci nauka jezyki obce

Odpowiedzi

sabina
Moim zdaniem ważne języki obce to: angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, języki azjatyckie i rosyjski.
sabina
Z tym że nie wszystkie na raz ;) Najważniejszy jest moim zdaniem angielski, a jeśli dziecko ma rodziców różnych narodowości, tym lepiej, nauczy się więcej języków.
kasia13_archiwum
Rosyjski tez... Tak sie zastanawialam. Fatima bedzie miala wlasnie w 1. klasie angielski i rosyjski. Niektorzy dziwnie reaguja na wiesc, ze rosyjski. A po co? A na co? A ja uwazam rowniez, ze nalezy do waznych jezyko. Sczegolnie, ze niemiecki juz zna, angielski dojdzie rowniez w 1. klasie a w 5. francuski...
kasia13_archiwum
Nie... no wiadomo, ze nie naraz. I tak moje cory maja juz zamieszanie... 3 jezyki naraz (od urodzeni)... Ale idac do 1. klasy maja to juz opanowane, wiec moga sie skupic na nauce kolejnych...
sabina
To super :) Twoje dzieci będą wielojęzyczne. Rosyjski uważam że pomimo wszystko jest przyszłościowy. Im więcej języków tym lepiej. Takie jest moje zdanie :)
justa
W szkołach króluje angielski. Spotkałam się z tym nawet, że dzieje sie tak kosztem niemieckiego- jest w niektórych szkołach wycofywany na prośbę rodziców. Angielski jest uważany za język uniwersalny a więc raczej 'króluje' w szkołach i przedszkolach - potem jest niemiecki. U mnie w liceum była łacina i z tego co wiem ktoś zdawała z tego języka maturę. Jest to język nie używany dziś w ogóle a jednak komuś podpasował i się go nauczył w jakimś stopniu. Nie wiem czy można powiedzieć, że jakiegoś języka nie trzeba znać...
kasia13_archiwum
To masz dokladnie takie zdanie jak ja... Fatima juz odkryla jak to fajnie jest byc np. w Polsce i moc sie swobodnie porozumiewac...
kasia13_archiwum
@justa... a jednak, jak sama widzisz (chocby w przypadku j. niemieckiego) sa ludzie, ktorze dziela jezyki na wazniejsze, i takie bez ktorych mozna sie obejsc.
justa
@kasia 13: No dokładnie, ale to jest ich zdanie nie moje :) Ja uważa że znajomośc jakiegokolwiek języka jest dobra. Ale nie da sie zaprzeczyć, że ang jest uniwersalny i dlatego jest na niego kładziony taki nacisk.
kasia13_archiwum
@justa... tu sie zgodze z toba... ze angielski powinien byc pierwszym obcym jezykiem, ktore poznaje dziecko...
No... poza sytuacja moze, ze uczy sie innych w domu.
justa
@kasia13: też tak uważam - moja siostra ma polsko - włoską rodzinę i dlatego dla niej ważne jest by jej córka mówiła dobrze w tych dwóch językach.
Agula
12-letnia kuzynka, która mieszka w Hiszpanii, już zna perfekcyjnie 2 języki i na wysokim poziomie angielski. Są to hiszpański-oczywiście i polski. Rodzice i dziadkowie, chcą aby znała ich ojczysty język. Szczególnie gdy rodzinę ma w Polsce
kasia13_archiwum
A ja niestety znam mnostwo polskich rodzin w Niemczech, gdzie dzieci mowia bardzo slabo po polsku a czasem to nawet wcale.
Nie potrafie tego zrozumiec. Szczegolnie, jesli obydwoje rodzice sa Polakami.
Moje dziewczyny maja tutaj tylko poprzeze mnie kontakt z jezykiem polskim. I dla mnie nigdy nie byloby to tlumaczeniem, ze one dlatego nie znaja go...
sabina
Moje dzieci będą wychowywane co najmniej dwujęzycznie.
kasia13_archiwum
Znam rodzine... Tata Wloch, mama Belgijka... Dziecki maja 18 lat i mowia bíegle w 5 jezykach... wloskim, francuskim, niemiecki, angielskim i hiszpanskim.
kasia13_archiwum
@sabina... i dobrze!
sabina
@kasia: dokładnie. Tylko i wyłącznie od rodziców zależy, czy pielęgnują język ojczysty i czy przekazują go dalej dzieciom.
sabina
@kasia: zazdroszczę takim rodzinom (5 języcznym), takie dzieci zawsze sobie poradzą w życiu i zawsze znajdą pracę! To jest niesamowite bogactwo!!!
kasia13_archiwum
@sabina... ja tez tak na to patrze...
KaczkaDziwaczka
tylko żałować, że się nie miało okazji nauczyć tylu języków w domu! na ostudzenie dodam tylko, ze mniej istotne jest to, w ilu językach dziecko będzie się porozumiewać a bardziej to, czy będzie miało coś do powiedzenia.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.