Menu

Dziecko i oglądanie telewizji

Mam takie pytanie do was. Staram się na codzień z dzieckiem spędzać jak najwięcej czasu. Gram z nim w gry edukacyjne, rozmawiam, jeżdżę na rowerze. Ale niestety często jest tak, że jak chcę mieć chwilę dla siebie to wtedy włączam mu telewizor, żeby się czymś zajął i mi nie przeszkadzał. Albo na przykład w sobotę jak on wstaje skoro świt a ja mam ochotę jeszcze pospać z pół godziny to mówię żeby sobie włączył telewizor. Często pomagam sobie telewizorem jak nie mam czasu. Czy źle robię?

hogata
 820  5

Odpowiedzi

PaniMisiowa
Nie sądzę- siedzenie godzinami przed telewizorem nie jest dobre ale oglądanie przez 30' bajek z rana to nie jest za dużo. Nie można też traktować oglądania TV jak ostatnie zło- w takich właśnie chwilach, gdy mamy chcą same coś zrobic w spokoju bardzo się to przydaje.
carla1978
Własnie przeczytałam wypowiedz specjalistów: "Przez pierwsze dwa lata życia telewizja jest zabroniona. Dzieciaki w wieku od 3 do 5 lat mogą oglądać najwyżej 20 minut dziennie, od 6 do 9 lat - 45 minut, od 10 do 14 lat - 60 minut." :)
justa
Hmm, to ciekawe. Ciekawe na jakiej podstawie są te obliczenia zrobione. Mój syn bardziej słucha bajki niż ogląda- lubi się bawić przy nich i od czasu do czasu spogląda na TV. Rzadko sie zdarza by któraś go na tyle zainteresował by wpatrywał się w nią jak zaczarowany. Ale czasami jest tak, że ogląda TV dłużej niż 20'.
kasia13_archiwum
Badania badaniami, praktyka praktyka.
Jak sie chce to mozna badania na poparcie kazdej tezy znalezc. Jak by sie szukalo, to pewno i by sie znalazlo teze na poparcie faktu, ze telewizja (w umiarze) nie szkodzi.

Ale tak powaznie. Mysle, ze przesada jest takie demonizowanie telewizji. Moje dziewczynki tez od malego bajki ogladaja (mala skonczyla w marcu 2 latka) i zaburzen z tego powodu nie maja, ani emocjonalnych, ani zdrowotnych. Normalne dzieci w tym wieku.
Oczywiscie jestem przeciwna parkowaniu dziecka przed telewizorem, kiedy tylko cos zrobic trzeba (a czesto caly dzien jest cos do zrobienia). Dziecko moze miec przeciez cala chmare innych zainteresowan, niekoniecznie telewizor. Ale jako urozmaicenie (a nie danie glowne dnia) uwazam, ze jest ok.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.