Menu

fajny artykulik

dla mam co jeszcze nie wybrały imienia dla dziecka i dla tych co już wybrały.Sporo śmiesznych i dziwacznych wniosków ale parę na pewno do przemyślenia.
Lekkie i bez przesłań- coś do poczytania w wannie:)

goskapolak
 1000  35

Znajdź pytania na ten sam temat:

13-18 lat Wychowanie wybór imiona

Odpowiedzi

goskapolak
aha, no tak zaraz linka wrzucam:
http://www.edziecko.pl/rodzice/1,79361,10625947,Tu_rzadzi_Marysia__Nowa_obsesja_na_punkcie_imienia.html
Marta050709
nie dziala link
goskapolak
http://www.edziecko.pl/rodzice/1,79361,10625947,Tu_rzadzi_Marysia__Nowa_obsesja_na_punkcie_imienia.html
goskapolak
http:/www.edziecko.pl/rodzice/1,79361,10625947,Tu_rzadzi_Marysia_Nowa_obsesja_na_punkcie_imienia.html


Może teraz się uda....
goskapolak
cholera!

http://www.edziecko.pl/rodzice/1,102740,8775986,
Imiona_stygmatyzuja___Nikola_i_Dzastin_
skazani_na.html
goskapolak
ostatnia szansa i się poddaję:

http://szukaj.gazeta.pl/portalSearch.do?&s.si(navigation).navigationEnabled=true&x=27&dxx=89464&y=4&s.sm.query=imi%C4%99+dziecka
madziullka
wpisz bez http;// powinno pojsc
goskapolak
u mnie działa ten:

http://www.edziecko.pl/rodzice/1,102740,8775986,Imiona_stygmatyzuja___Nikola_i_Dzastin_skazani_na.html
goskapolak
dzięki madziullka

www.edziecko.pl/rodzice/1,102740,8775986,Imiona_stygmatyzuja___Nikola_i_Dzastin_skazani_na.html
goskapolak
no sorry- ale nie wiem co się dzieje
goskapolak
" Wybór imienia dla dziecka to często bardzo trudna decyzja, w końcu będzie mu ono towarzyszyło mu przez całe życie. A w świetle badań psycholożek Krystyny Doroszewicz z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej i Ewy Stanisławiak z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, które cytuje "Przekrój", sprawa nabiera jeszcze większej wagi. Okazuje się bowiem, że za 90 proc. imion nadawanych w naszym kraju idą stereotypy, które niestety decydują o tym, jak odbierają nas inni m.in. nauczyciele czy przełożeni w pracy. Co tym samym wpływa na to, jak będzie nam się układać w życiu.

Bożenka to księgowa

Jeśli chcemy, żeby imię naszej córki kojarzyło się z rzetelnością, to warto nazwać ją Bożenka. Istnieją duże szanse na to, że w przyszłości zostanie księgową. Imiona dobre dla przyszłych pielęgniarek to: Hania, Maria (Marysia?) albo Bogumiła (w wersji ocieplonej - Bogusia), ponieważ kojarzą się z życzliwością i ciepłem. Do imienia Henio przykleił się za to zawód hydraulika, a do Kazia kierowca! Jak wynika z badań, Polacy mają dokładne wyobrażenie osoby na podstawie samego jej imienia np. Anita, Karina, Zbigniew i Alfons uważani są za nadpopudliwych. Za dynamicznych uchodzą: Karolina, Sandra, Karina, Artur i Gerard, a sumiennych Klara, Zofia i Franciszek. Najgorzej na rozmowach kwalifikacyjnych mają Danuta, Mariola, Stanisława, Bogdan i Zenon - w oczach Polaków uchodzą za mało inteligentnych."
goskapolak
Rzadkie imiona stygmatyzują?

Autorki badań sprawdziły, jak na imiona dzieci reagują nauczyciele. W zainscenizowanej na potrzeby eksperymentu sytuacji, kiedy znali tylko płeć i imię dziecka, aż czterokrotnie częściej chcieli mieć w swojej klasie uczniów noszących imiona popularne niż tych obdarzonych imionami oryginalnymi. Powód? Jak wynika z wcześniejszych badań, Nicola, Oskar, Vanessa czy Dżastin kojarzą się z grupami o niskim statusie społecznym. - Rzeczywiście można powiedzieć, że tzw. grupy aspiracyjne do tych bardziej zamożnych wzorują się często, także przy wyborze imion dla dziecka, na serialach telewizyjnych. W końcu Nikola czy Jennifer to nie są imiona biblijne, ale telewizyjne. To taka trochę elegancja królowej disco polo, rodzice tak nazywając dziecko myślą, że jak ono pójdzie na interview w sprawie pracy to zwróci uwagę swoim wyszukanym imieniem. W Polsce takie różnice pomiędzy grupami społecznymi są jeszcze bardziej widoczne, ponieważ przez komunizm przerwano nam ciągłość tkanki kulturowej. Gdyby te grupy wiedziały, że na ludziach zamożniejszych rzadkie imiona nie robią specjalnego wrażenia, bo tamci wolą prostotę, tradycję i od Oskara preferują Wojciecha czy Adama. Ale oni tego nie widzą, postrzegają świat trochę jak loda przez szybę. A potem to dziecko z wyszukanym imieniem musi się borykać z różnymi reakcjami ze strony generalnie konserwatywnego polskiego społeczeństwa - komentuje w serwisie eDziecko.pl psycholog biznesu, Jacek Santorski.

Czy wyszukane imię rzeczywiście może stygmatyzować i powodować, że w dorosłym życiu Nikola nie znajdzie dobrej pracy? Według eksperta: nie. - Na szczęście teraz przeważają tzw. oświeceni menadżerowie, i ja do nich należę, którzy przy wyborze pracownika nie kierują się jego imieniem, ani nawet pozycjami w cv, a bardziej zdjęciem czy cechami charakteru. Ważne, żeby taka osoba była dziarska, pogodna, twarda, konsekwentna, silna i nieważne jak ma na imię - podkreśla Santorsk
goskapolak
Andrzej i Anna

Są jednak imiona, które zdaniem eksperta budzą zdecydowanie pozytywne skojarzenia i mogą zwiększyć szanse dziecka na powodzenia w życiu. - To imiona, które mają ponadczasową wartość, sprawdziły się kiedyś i teraz też brzmią fajnie. To np. Andrzej (od Andrea - męski). Myślę, że rodzice niewiele ryzykują dając takie imię synowi. A dla dziewczynki taką wiecznie uroczą klasyką jest imię Anna. W każdym społeczeństwie pokutują stereotypy, m.in. w imionach. Nic z tym nie zrobimy, już tacy jesteśmy. Ale możemy nauczyć się nimi zarządzać. Jeśli damy dziecku imię, które sami uznajemy za ważne i niosące pozytywny przekaz, tak będziemy je traktować i jest spora szansa na to, że ono będzie się tak w życiu zachowywać - puentuje psycholog.
goskapolak
skopiowałam bo nie wiem czemu ale link nie działa
martus1988
słyszałam o czymś takim ale się nigdy tym nie kierowałam i teraz przy dzieciach także nie będę się tym kierować, po prostu się zastanowie i nadam imiona razem z partnerem.
goskapolak
mi Nicola,Oskar,Vanessa I Dżastin też się tak kojarzą- albo z grupą może nie o niskim statusie społecznym ale intelektualnym albo z nastoletnimi matkami,których u mnie na osiedlu bez liku i których dzieci mają takie imiona.....
Ale teksty,że Bożenka jest rzetelna i takie tam opinie tylko na podstawie imienia są ...głupawe chyba

No ale to moja opinia i nie chhcę jej promować bo nie zamierzam nikogo skrzywdzić ani obrazić.
martus1988
jakoś nie jestem nastolatka, i do tego po licencjacie i jakoś zdecydowałam się tak dac imie synowi....... dziwia mnie takie porownania, jak chca to niech tak daja na imie(krejzolka)
xkasiulax
ja tam mam Vanessę bo mam niski status intelektualny (kciuki)(kciuki)(kciuki)(kciuki)(kciuki)(kciuki)(kciuki)
joana1983
xkasiulax (smiech)(smiech) niezła z Ciebie aparatka(krejzolka)(smiech)
krasna1
:)
i zaś arjan dzieli nm na klasy społeczne :)
najgorzej jest jak ktoś jest w średniakach a stara się udawać,że jest się na szczycie
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.