Menu

Gdy dziecko pali

Moja córka ma 15 lat.Zaczynam się zastanawiać czy od czasu do czasu nie sięga po papierosy? Jest to dla mnie podejrzane, że jak wraca wieczorem ze spotkań ze znajomymi to odrazu idzie do łazienki. Myje zęby, ręce i psika się perfumą. Jej rzeczy coraz częściej śmierdzą dymem tytoniowym. Córka tłumaczy się, że to znajomi palili. Swoją drogą nie podoba mi się to, że córka ma znajomych którzy palą. Oni mają dopiero 15 lat. No chyba, że to jacyś starsi znajomi, o których nie wiem.
Jak myślicie, czy moja córka pali? Jak jej wytłumaczyć, że papierosy to nic fajnego i żeby się nie truła. Mam wrażenie, że i tak mnie zbyje

lipka70
 4570  12

Znajdź pytania na ten sam temat:

13-18 lat Zdrowie nastolatka papierosy palenie papierosów

Odpowiedzi

kosia
No z tego co piszesz to pali. Przecież w przeciwnym razie nie były by jej potrzebne te wszystkie zabiegi... Jakby śmierdziały jej tylko ubrania to nie potrzebna by jej była ta cała otoczka i łatwiej było by jej wcisnąć Ci, że to znajomi palili. Ale jak ciągle powtarza rytuały z myciem rąk i zębów to nie jest to normalne. Z córką możesz - ba nawet powinnaś o tym porozmawiać że wiesz że pali i nie życzysz sobie tego, tym bardziej, że pewnie kupuje papierosy za Twoje pieniądze. A co do znajomych - to niestety nie masz na to wpływu - nimi muszą zająć się ich rodzice.
carla1978
Pamiętaj, że jak już będziesz pewna, że twoje dziecko pali, to nie wybuchaj atakiem złości. Wiadomo, że masz prawo czuć się zła i zawiedziona, ale jak odrazu wybuchniesz na swoją córkę, miej świadoość tego , że nie będzie chciała z tobą rozmawiać.
hogata
Jestem tego samego zdania co dziewczyny. Na pewno pali. Może zastosuj terapię szokową. Pokaż jej zdjęcia nowotworów i ludzi po operacjach. Wiem, że to mocne. Ale czasem pomaga.
Może też być tak, że twoja córka sięgnęła po papierosy, żeby "nie odstawać" od reszty grupy. Wszyscy palą , to ona też. Nie chce być inna. Wytłumacz jej, że to żaden powód do dumy palić papierosy.
Powiedz córce, że papierosy powodują, że skóra szybciej się starzeje i szarzeje. Że będzie miała szybciej zmarszczki..itd. Oprócz tego żółte zęby, nieświeży oddech.
maomi
Treść została zablokowana przez zespół
dudka
@maoimi: Myślisz, że jak córka lipki jest pod wpływem towarzystwa, to rozmowa z mamą coś zmieni? nawet jeśli to będzie ostra rozmowa i reprymenda? Moim zdaniem nic to nie da - zbuntuje się jeszcze bardziej - zakazany owoc smakuje najlepiej - wiem po sobie. Lepiej będzie przeczekać.
maomi
Treść została zablokowana przez zespół
dudka
@maomi: Taka rozmowa zawsze wygląda tak samo - Grochem o ścianę i wiesz jak będzie?
"tak mamo wiem, że źle robię że to szkodliwe, już nie będę..."
A będzie tak samo jak do tej pory tylko się będzie bardziej czaić - gumy do żucia, kremy do rąk, żeby "zatrzeć" ślady poza domem a nie wpadać prosto do łazienki.
Akoo
Wszystkie zachowania faktycznie wskazują na to, że córka pali lub popala. Rozmowa jak najbardziej się przyda, na pewno jeszcze się nie uzależniła. Jak dowiem się, że któreś z moich dzieci sięga po papierosy to poza rozmową na jakiś czas odetnę ich od gotówki, Jak będą czegoś potrzebować to kupie sama i dam.
maomi
Treść została zablokowana przez zespół
dudka
@Akoo: Odciąć od gotówki - a myślisz, że znajomi nie poczęstują?! ja nie wiem czy żadna z was nigdy nie paliła? Nie próbowała?
mumczinx
Tez zaczynałam w liceum mając 16 lat i palę do dzisiaj... Za to moja młodsza o 4 lata siostra pewnego dnia mając chyba prawie 14 lat przyznała mi się, że pali. Jako starsza siostra postanowiłam nic nie robić, nie powiedziałam rodzicom, powiedziałam, że niedobrze robi bo wiem co to znaczy nałóg no ale, że to już jej sprawa. No i efekt tego wczesnego palenia był taki, że moja siostra paliła 2 lata i rzuciła, posmakowała, dowiedziała się co to jest i zrezygnowała i nie pali do dzisiaj.
maomi
Treść została zablokowana przez zespół
Akoo
@dudka no niby tak ale znajomym też cierpliwość w końcu się skończy. Póki co mam nadzieję, że moda na niepalenie będzie coraz większa, coraz więcej będzie zakazów utrudniających życie palaczom zanim moje dzieci dorosną. W sumie to faktycznie takie odcięcie od pieniędzy nie jest dobrym sposobem. Może mam inne podejście bo sama nigdy nie paliłam.
lola
Pali, ale tłumaczenie nic nie da. Musi dojrzeć do tego że papierosy są złe. I wtedy przestanie palić. Wiem to z doświadczenia.
marricca
Co najważniejsze nie wolno ci jej bić,to nie jest rozwiązanie.Powiedz jej prawde (nie krzycz)że wiesz że pali,porozmawiaj z nią jak matka z córką dlaczego to robi, a następnie opowiedz jej jakie są skutki palenia, najlepiej wejdz w internet i pokaż jej obrazki ludzi którzy palą.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.