Menu

gorączka

Dziewczyny pomóżcie!!!!!Mój synek ma gorączke prawie 38 stopni,dałam mu Panadol ale nic sie nie zmienia.Co jeszcze może można mu dać,może macie jakies domowe sposoby?Dodam ze niunio ma 1rok i 2miesiące.Proszę o szybką odpowiedz

Kasia21
 1012  23

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat Zdrowie gorączka

Odpowiedzi

amalka
Nurofen (ibuprofen) z Paracetamolem zamiennie. Doradzam czopki bo działają szybciej i nie ma ryzyka, że maluszek zwróci syropki (są słodkie więc się zdarza- u nas się zdarzało) Chłodny okład na karczek i czółko też przyniesie ulgę. Podawaj duuuużo napojów. Jeśli nie będzie chciał pić- "rozkop" wodą Pepsi lub Colę- to powinien wypić. Dużo zdrówka dla synka i spokojnej nocy (prezent)(prezent)(prezent)
Iwona1977
czopki i zimne oklady
andziabuziak
ALE SPOKOJNIE 38.00 TO STOPIEŃ Z KTÓRYM WALCZY ORGANIZM! wiadomo że jest to gorączka owszem.ale trzeba pozwolic by się sam bronił jeśli jest 38,7 to bardzo polecam 3ml ibum+3ml paracetamol w płynie na raz oba dać.
avilla1209
38 to jeszcze nie goraczka!u dzieci goraczka zaczyna sie od 38,5 po co szalec z lekami przeciwbolowymi i faszerowac dziecko daj troche organimmowi sie bronic!dla mnie najlepszy byl nurofn!
karolincia
To nie jest bardzo wysoka gorączka
avilla1209
chyba nurofen ale nie pamietam!
avilla1209
tak na marginesie nie radzilabym mieszac lekow!!!
xkasiulax
Chłodne okłady
andziabuziak
to znaczy mi lekarz zalecił podawac takie dawki i działa u mnie zwłaszcza przy ząbkach. ostatnio syn miał 40,1 i daliśmy te dawki i spadło mu do 37.6 więc chwalę se :)
ADAMSKA98
wykąp w cieplej wodzie ,leki nie podawaj często
amalka
@andziabuziak zaskoczyłaś mnie... Nam lekarz powiedział, że absolutnie nie wolno mieszać leków. Nam doradził naprzemiennie, co 3 godzinki.
avilla1209
jasne ze nie wolno mieszac lekow!!!powinnosie jak najmniej poawac lekow zeby organizm potrafil sam sie bronic no i zeby organizm nie uoodpornil sie na leki bo pzniej nic nie bedzie dzialalo
ulenka091987
@andziabuziak mnie też zaskoczyłaś mi lekarz powiedział, że jeśli po godzinie od podania paracetamolu gorączka nie spada to podać ibuprofen
andziabuziak
jestem z dolnego śląska a jak do teściów na pomorze pojechałam to syn zachorował i tam lekarz kazał tak podawać. i tak robię.
andziabuziak
ale taką dawkę mogę raz na 8 h podać.
ada1988
na twoim miejscu poszlabym do lekarza, on napewno doradzi ci najlepiej moze ida zabki albo zjadl cos co mu zaszkodzilo ja ze swoim szkrabem walczylam chyba ze dwa tyg. jak mial 38 stopni i nic wiec poszlam do lekarza i sie okazalo ze jest przeziebiony a dodam ze nie bylo ani kataru ani kaszlu przepisal mi ibufen i jakies tabletki nawet antybiotyk ale zakazaal mi go dawac (chyba zeby sie pogorszylo) i coz po dwoch dniach ani sladu garaczki i spokoj zapanowal w domu(kciuki)
avilla1209
ja bym sie nie odwazyla podawaczmiaszane laki nawet co 10godzin!
Panterka
To nie jest jeszcze gorączka! Poza tym, nie powinno się tak szybko obniżać temperatury aby organizm mógł zwalczyć infekcję czy co to tam się robi..

Po to właśnie zwiększa się temperatura ciała, aby organizm mógł walczyć.. Jak obniżamy temp ciała to wirusy, bakterie itd. namnażają się i choroba postępuje!! Najszybciej przy temp 38,5 można podać leki, dajcie szansę organizmowi aby sam walczył z chorobą....
Panterka
Gorączka u dzieci, obrona czy atak?

Podwyższona temperatura oznacza, że organizm dziecka walczy z chorobą. Czasami jednak gorączce towarzyszą takie objawy, które wymagają natychmiastowej konsultacji lekarza.

Gorączka u dziecka najczęściej nie ma żadnych szkodliwych następstw. Zwykle jest wynikiem infekcji, która przestawia termostat umiejscowiony w podwzgórzu na wyższy poziom.

Podwyższając temperaturę ciała organizm walczy z chorobą. Im jest ona wyższa, tym gorsze są warunki dla rozwoju drobnoustrojów, więc na przykład zmiany skórne w wiatrówce goją się szybciej.(...)

Skąd się bierze gorączka?

Przyczyną gorączki u dzieci są przede wszystkim infekcje, głównie zakażenia wirusowe zajmujące górne drogi oddechowe, skórę (ospa wietrzna) lub ślinianki (świnka). Mogą to być bakterie (np. paciorkowcowe zapalenie gardła, zakażenia układu moczowego) i pasożyty. Częstą przyczyną wzrostu ciepłoty jest także przegrzanie, zdarzające się głównie u noworodków. U nastolatków gorączka może się pojawić po użyciu narkotyków. Dosyć częstym objawem jest też niewielka gorączka po szczepieniach. Wbrew popularnym opiniom ząbkowanie rzadko jest przyczyną wzrostu temperatury powyżej 37,8°C.

Inne objawy

Gorączce towarzyszą często inne objawy. Będą to zarówno symptomy choroby, która leży u podłoża podwyższonej temperatury, np. katar, ból gardła i zatkanie nosa w przeziębieniu, jak i drażliwość, grymaszenie, ospałość, trudności w jedzeniu, płacz, szybki oddech, zmiany w rytmie snu i czuwania (u niemowląt) czy skargi na uczucie gorąca lub zimna (dreszcze), bóle mięśni, głowy, trudności w zasypianiu i brak apetytu (u dzieci starszych). Pierwsza grupa może się nakładać na drugą.

Ze względu na pocenie się i szybki oddech organizm gorączkującego dziecka traci więcej wody niż zwykle. Może to doprowadzić do odwodnienia, szczególnie jeśli obserwujemy także nudności i wymioty. U maluchów mogą również wystąpić tzw. drgawki gorączkowe, czyli napady drgawek w czasie choroby gorączkowej, bez innych objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN), najczęściej między 6. m.ż. a 4. r.ż.

Kiedy do lekarza?

Gorączka rzadko będzie sygnałem poważnej infekcji (np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, bakteriemii, zapalenia płuc). Najczęściej towarzyszy „banalnym” zakażeniom wirusowym. Mimo to należy zachować ostrożność, zwłaszcza u dzieci poniżej 3. m.ż. z gorączką (czyli powyżej 38°C w odbytnicy) oraz starszych dzieci z temperaturą przekraczającą 40°C. Takie dziecko powinno być skonsultowane przez lekarza.

Nawet jeśli temperatura ciała jest niższa niż 40°C, wizyty lekarza wymaga dziecko:
z objawami odwodnienia lub zagrożone jego rozwojem (suche pieluchy, płacz bez łez; utrzymująca się biegunka i powtarzające się wymioty; odmawianie przyjmowania płynów),
z objawami, które wskazują na jakąś konkretną przyczynę gorączki (np. silny ból gardła przy zakażeniu paciorkowcowym), z utrzymującą się gorączką: ponad jedną dobę u dzieci do 2. r.ż. lub ponad trzy doby u dzieci starszych albo u dzieci z nawracającą gorączką (mimo leczenia przeciwgorączkowego).

Pilnej konsultacji lekarskiej wymagają dzieci z opisanymi poniżej objawami:
bardzo rozdrażnione lub podsypiające;
płaczące bez ustanku kilka godzin;
u których objawy wskazują na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych: np. bardzo silny ból głowy i sztywność karku, wysypka skórna, uwypuklające się ciemiączko;
z zaburzeniami oddychania (nawet po oczyszczeniu nosa) i z objawami sinicy (sine wargi, paznokcie, język);
wiotkie, mające trudności z chodzeniem, ślinotok (łącznie z zaburzeniami oddychania może wskazywać na zapalenie nagłośni), drgawki.

Jak i kiedy leczyć?

Wśród lekarzy trwają spory co do celowości leczenia samej gorączki (i poziomu, od którego powinniśmy je rozpocząć). Nie ulega natomiast wątpliwości, że należy leczyć chorobę, która leży u podłoża podwyższonej temperatury.

W leczeniu przeciwgorączkowym u dzieci różne publikacje zalecają odmiennie „punkty odcięcia”. AAP określiła ten punkt jako 38,3°C. Powyżej niego powinniśmy już się zastanowić nad zbiciem temperatury, a poniżej wkraczać z leczeniem tylko wtedy, kiedy dziecko źle się czuje lub w przeszłości występowały u niego drgawki gorączkowe (nie dotyczy to dzieci poniżej 3. m.ż., które powinny być bezwzględnie skonsultowane przez lekarza). Jednak nawet temperatura powyżej 38,3°C nie zawsze musi być obniżana: jeśli dziecko zachowuje się tak jak zwykle, dobrze śpi, bawi się, spadek apetytu jest nieznaczny, to prawdopodobnie nie będzie wymagać żadnego leczenia przeciwgorączkowego.

W gorączce do 40° C możemy wykorzystać dostępne bez recepty środki przeciwgorączkowe: paracetamol, ibuprofen albo (np. w przypadku alergii na leki) kąpiel w letniej wodzie (tzw. spłukiwanie, za pomocą gąbki, wodą o temperaturze 25-32°C). Powyżej granicy 40°C warto połączyć kąpiel i leki.
Należy pamiętać, że kwas acetylosalicylowy, ze względu na możliwość wystąpienia w przebiegu grypy i ospy wietrznej zespołu Reye’a, jest przeciwwskazany jako środek przeciwgorączkowy u dzieci.

Ibuprofen i paracetamol są zarejestrowane w Polsce do stosowania u niemowląt powyżej 3. m.ż. W przypadku młodszych dzieci należy bezwzględnie poradzić się lekarza. Trzeba oczywiście uważać na dawki i stosować odpowiednią dla wieku postać lekarstwa (np. zawiesiny, krople). Pamiętajmy, że paracetamol jest też składnikiem innych preparatów OTC, np. „mieszanek” przeciwprzeziębieniowych i w ciągu doby nie wolno przekraczać 5 dawek tego leku.(...)
avilla1209
@panterka to teraz poszalalas :)(prezent)(kwiatek)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.