Menu

hematokryt i niedokrwistość

hej dziewczyny, właśnie pisała do mnie kumpela (początek ciąży) z pytaniem jaki miałam hct wtedy, a miałam w normie, teraz mam lekko obniżony ale tyle ile przewiduje norma dla ciężarnych. Ona natomiast ma 28% !! Wizyte ma 31 u lekarza ale poradziłam jej żeby poszła szybciej, nawet do zwykłego rodzinnego, bo na moje oko to poważna niedokrwistość. Czy któraś z Was miała tak niski hematokryt w ciąży? I co przepisał Wam lekarz? A może dodatkowo zmieniałyście dietę? Podpowiedzcie coś, to jej napiszę, zanim się do tego lekarza wybierze, co sama może zrobić. Aha, Hb ma przy tym 10, ale miała i tak dotąd niższą

Remedios
 12684  4

Odpowiedzi

Mysiaa
takie cuś znalazłam na necie:

U kobiet w ciąży ma miejsce tzw. "rzekoma niedokrwistość ciężarnych".
W ciąży dochodzi do zwiększenia objętości osocza oraz krwinek czerwonych. Jednak objętość osocza zwiększa sie bardziej niż objetość krwinek, wpływa to na "rozcieńczenie" krwinek - stąd mimo wzrostu liczby krwinek czerwonych sam hematokryt maleje w stosunku do tego sprzed ciąży (normę dla nieciężarnych kobiet podał Jerzy powyżej). Wskaźnik hematokrytu obniża się u kobiet w ciąży do około 35 - 36%. Wynik badania 31,8% w świetle powyższego jest zbyt niski.

Niedokrwistośc ciężarnych wyraża się zmniejszeniem liczby erytrocytów, hemoglobiny, hematokrytu i objętości krążących erytrocytów poniżej normy. Według WHO dolna granica normy w III trymestrze ciąży dla hemoglobiny wynosi 6,82 mmol/l (czyli 11,0 g%).

Należałoby skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę i rozważyć wzbogacenie diety o produkty bogate w żelazo, kwas foliowy.
Lekarz może zalecić suplementację żelaza w postaci doustnych preparatów.
Mysiaa
koleżanka powinna iść dla pewności z wynikami do lekarza,jak najszybciej.(kwiatek)
Remedios
Mysiaa czytałam to już:) dzięki:*

Kasiu, no właśnie ona jest w ogóle anemicznym typem od zawsze, myślę, że może mieć teraz poważny problem, tym bardziej w ciąży. No ale zobaczymy, tak czy owak musi iść do lekarza, najlepiej szybciej niż na 31 sierpnia...a za Ciebie oczywiscie trzymam kciuki:)
cath4
Ja polecam Biofer folic.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.