Menu

Ile trwa ciąża?

Witam od jakiegoś czasu zastanawiam się jak to jest z długością trwania ciąży u kobiety mówi się że trwa 40 tygodni. I mowia ze trwa 9 miesiecy ale z prostej matematyki wychodzi ze 40 tygodni to 10 miesiecy jak to jest waszym zdaniem ??

patik89
 752  9

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża ciaza okres trwania

Odpowiedzi

Beatka2010
Ja urodziłam w 42 tyg ciąży-to już na pewno był wtedy 10 miesiąc.Też kiedyś się nad tym zastanawiałam(wow)(awve)
domka
Miesiąc ma 31 dni a nie 4 tygodnie i tu jest rozwiązanie twojego problemu ..(grins)
patik89
ja urodzilam corke w 43 tygodniu. Całą i zdrową dlatego sie tak zastanawiam jak to jest z tymi miesiacami
Magdzik
Ile trwa ciąża???


Przyjmuje się, że 10 miesięcy księżycowych (każdy po 28 dni), czyli 9 miesięcy kalendarzowych – inaczej 280 dni. Za jej początek bierze się pierwszy dzień ostatniej miesiączki – to tzw. reguła Naegelego.


Obranie pierwszego dnia miesiączki za początek ciąży jest jednak co najmniej dziwne. „Jak to? Byłam w ciąży dwa tygodnie wcześniej, zanim doszło do zapłodnienia?”. Oczywiście nie, ale taki punkt orientacyjny przyjął niemiecki położnik Naegele pod koniec XIX wieku. Kierował się tym, że niewiele kobiet potrafi określić dzień zapłodnienia, za to zwykle wiemy, kiedy zaczęła się miesiączka. U kobiet mających 28-dniowy cykl 2 dni, w czasie których może dojść do zapłodnienia, wypadają 2 tygodnie przed spodziewaną datą miesiączki. Nie dziw się więc, gdy lekarz powie, że jesteś w 7. tygodniu ciąży, chociaż miesiączka spóźnia się dopiero 2 tygodnie.


Lekarze liczą czas trwania ciąży w tygodniach (jest ich 40). Dzieli się ją też na trymestry będące głównymi etapami rozwoju płodu.


Pierwszy trymestr obejmuje 14 początkowych tygodni ciąży – wtedy kształtują się główne układy i narządy dziecka.
Od 15. do 27. tygodnia ciąży trwa drugi trymestr – wtedy u Ciebie ustępują ciążowe dolegliwości, a maluch jest już w pełni ukształtowany i dalej się rozwija.
Początek 28. tygodnia ciąży to już trzeci trymestr – dziecko rośnie i przybiera na wadze, a Twój organizm przygotowuje się do porodu.

Jak obliczyć termin porodu
Jeśli masz regularne 28-dniowe cykle, do daty ostatniej miesiączki dodaj 280 dni (albo prościej: 9 miesięcy i 7 dni). Gdy cykle mają inną długość, np. 32 dni, dodaj 9 miesięcy i 11 dni. Jeśli są krótsze, np. 26-dniowe, dolicz 9 miesięcy i 5 dni. Trudniej wyliczyć termin przy cyklach nieregularnych (a takie ma około 75 procent kobiet). Wtedy jedynym wiarygodnym sposobem ustalenia terminu porodu jest badanie USG wykonane przed 15. tygodniem ciąży. Dokładność takiego wyliczenia sięga 5–7 dni.



Obliczony za pomocą zasady Naegelego czas trwania ciąży to wiek ciążowy – i nim będzie się posługiwał lekarz, prowadząc kartę ciąży. Wiek zapłodnieniowy – czyli liczony od momentu, gdy rzeczywiście doszło do poczęcia – jest co najmniej dwa tygodnie krótszy. Gdy więc lekarz mówi o 10. tygodniu ciąży, to znaczy, że do zapłodnienia doszło osiem tygodni temu. W rzeczywistości ciąża trwa więc nie 280 dni, lecz 266 od momentu poczęcia.
Inna data porodu
Podany przez lekarza lub wyliczony przez Ciebie termin porodu nie oznacza, że urodzisz w tym konkretnym dniu – to tylko data przybliżona, a nie pewna. Jedynie 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie. Ciąża może bowiem trwać od 38 do 42 tygodni. Średnio kobiety rodzą po 266 dniach od poczęcia, a 95 proc. z nich – najpóźniej po 41 tygodniach.


Podczas wizyt kontrolnych położnik może korygować termin porodu. Z pewnością będzie sprawdzać wysokość dna macicy, która około 24. tygodnia ciąży powinna być na wysokości pępka.


Badania USG odgrywają też ważną rolę w przewidywaniu daty rozwiązania. Lekarz mierzy m.in. obwód główki, brzuszka, długość kości udowej płodu i na tej podstawie określa wiek dziecka, a co za tym idzie przewidywany termin porodu. Najbardziej trafne są obliczenia wykonane na podstawie USG z jak najwcześniejszego stadium ciąży, gdyż potem maluchy zaczynają się rozwijać każde w swoim tempie, co może zmieniać wynik obliczeń.
Początek porodu
Gdy poród będzie się zbliżał, pojawią się też inne oznaki. Mogą to być tzw. skurcze przepowiadające, zsunięcie się płodu do miednicy. Gdy czop śluzowy zamykający dostęp do macicy wypadnie, jej szyjka będzie się skracać i mięknąć, a na końcu zacznie się rozwierać – to znak, że rozwiązanie już blisko. Niektóre z tych objawów sama dostrzeżesz, inne będą widoczne jedynie dla lekarza. Ale tak naprawdę tylko Twoje dziecko wie, kiedy będzie gotowe, żeby przyjść na świat.


(grins)(grins)(grins)(grins)(grins)(grins)(grins)(grins)(grins)(grins)(grins)
patik89
dziekuje za odpowiedz
Magdzik
Ależ proszę bardzo: http://babyonline.pl/ciaza_i_porod_przed_porodem_artykul,1881.html (grins)(grins)
Magdzik
http://babyonline.pl/ciaza_i_porod_przed_porodem_artykul,1881.html (grins)
Magdzik
(zla)(zla)(zla) http://tnij.org/sz9m (kciuki)(kciuki)(kciuki)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.