Menu

intercyza

czy intercyza dotyczy tylko rozdzielnosci majatku nabytego przed slubem?JAK to jest po slubie jesli jedno z malzonkow jest wlascicielem wylacznym np mieszkania to po rozwodzie ono bedzie nalezec do niego mimo iz bylo zakupione po slubie?czy ktos sie orientuje?

jola75
 615  3

Znajdź pytania na ten sam temat:

Praca i Finanse intercyza

Odpowiedzi

Paulinka1701
Po ślubie tez obowiazuje jesli ja oczywiscie podpiszecie oboje :) A mieszkanie jest wlasciciela jesli podpisaliscie intercyze i po rozwodzie nalezy do niego
Paulinka1701
Intercyza to małżeńska umowa, która wprowadza rozdzielność majątkową między małżonkami. Przy wspólności majątkowej mamy do czynienia z trzema majątkami: majątkiem osobistym żony, majątkiem osobistym męża i majątkiem wspólnym. W systemie rozdzielności majątkowej nie istnieje majątek wspólny.

Intercyzę można zawrzeć zarówno przed, jak i w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli rozdzielność ustanowiono przed zawarciem związku, każdy z małżonków zachowuje majątek zgromadzony przed ślubem oraz majątek nabyty później. W przypadku zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej już w trakcie trwania małżeństwa, rozdzielność zajmuje miejsce ustawowej wspólności majątkowej - małżonek zachowuje więc te składniki majątku, które przypadły mu w drodze podziału majątku wspólnego, oraz przedmioty nabyte już po wprowadzeniu rozdzielności.


Jak dokonać intercyzy?

Na początku małżonkowie muszą odwiedzić notariusza. Umowa małżeńska sporządzona w innej formie niż notarialna będzie nieważna. Przy sporządzeniu intercyzy należy liczyć się z opłatami:

* taksa notarialna – 400 zł,
* podatek VAT (22 proc. od kwoty taksy) – 88 zł,
* podatek od czynności cywilnoprawnych – 38 zł,Intercyza do grobowej deski?

Intercyza nie jest dokumentem wiążącym małżonków na całe życie. Mogą oni zmienić treść umowy bądź w dowolnym czasie ją rozwiązać. Z chwilą rozwiązania intercyzy między małżonkami powstaje system wspólności ustawowej.

Zarówno zmiana majątkowej umowy małżeńskiej, jak i jej rozwiązanie wymaga dla swojej ważności formy aktu notarialnego.


Intercyza i co dalej?

Zawierając intercyzę, małżonkowie mogą zdecydować się na jeden z niżej wymienionych ustrojów majątkowych:

* ograniczona wspólność majątkowa,
* rozszerzona wspólność majątkowa,
* rozdzielność majątkowa,
* rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków.


Rozszerzona lub ograniczona wspólność majątkowa ma zastosowanie wtedy, gdy chcemy, by w naszym małżeństwie istniał majątek wspólny, ale w jego skład wchodziły inne przedmioty niż z reguły.

Pełna rozdzielność majątkowa gwarantuje każdemu z małżonków zupełną swobodę co do korzystania ze swojego majątku.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się swobodą nieskrępowanego dysponowania własnym majątkiem, a zarazem mają na względzie sytuację współmałżonka, który np. wychowuje dzieci.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków jest stosunkowo nowa na gruncie prawa rodzinnego. Zakłada ona rozliczenie pomiędzy małżonkami, polegające na zrównaniu ze sobą nie tyle majątków osobistych każdego z małżonków, ile tego, czego się w trakcie trwania małżeństwa dorobili, czyli tzw. dorobków.
jola75
Paulinka dziekuje bardzo za wyczerpujaca odpowiedz pozdrawiam
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.