Menu

Interesujesz się historią?

John Maxwell Coetzee powiedział kiedyś, że "historia nabiera życia dopiero wtedy, gdy stwarzamy dla niej miejsce we własnej świadomości." Jednak ze znajomością tejże bywa czasem różnie. Jak przeczytać można w artykule Z historią słabo. Większość Polaków nie zna dat najważniejszych wydarzeń , "co trzeci Polak deklaruje, że interesuje się historią, ale tylko 5 proc. potrafiło prawidłowo wskazać daty ośmiu ważnych wydarzeń historycznych - wynika z badania TNS Polska". Co sądzisz na temat wyników tego badania? Jesteś zdania, że każdy powinien znać przynajmniej podstawowe fakty historyczne? Interesujesz się historią?

Interesujesz się historią?

NetMamaTeam Team
 459  7

Znajdź pytania na ten sam temat:

Dorośli Czas wolny i Sport historia

Odpowiedzi

irekzboralski
Nie interesuję się a w szkole wręcz nie znosiłam historii.
katarynka3311
Uwielbiam historię od szkoły podstawowej. Brałam udział w olimpiadach historycznych. Do tej pory mnie historia interesuje, mam mnóstwo książek na ten temat i filmów.. Moim zdaniem każdy powinien znać swoją historię choćby w minimalnym stopniu.
amalka
W szkole historię lubiłam wybiórczo. Wszystko zależało od przerabianej epoki czy okresu... Do dat pamięci nie miałam i nadal nie mam. Pamiętałam za to szczegóły wielu zdarzeń. Sprawdzian dotyczący oświecenia napisałam tak dobrze, że z podejrzeniem gotowca wylądowałam u dyrektora (osobiście mnie przepytał)

Nie cierpię suchych faktów. Cenię wiedzę rozbudowaną, szerszą niż w podręcznikach. Masę książek przeczytałam (szczególnie dotyczących Podkarpacia), leciwi członkowie rodziny oraz sąsiedzi opowiadali co przeżyli... Moja ciocia nie pamiętała co zjadła na śniadanie a każdą datę, godzinę, wydarzenie... już tak a ja płakałam słuchając. Płakałam razem z nią...

Sporo wiem też o okolicy w której mieszkam. Lwia część wiedzy, pochodzi z przekazu ustnego, ze starych fotografii rodziny mojego małżonka.

Lubię historię namacalną i u uważam, że miejsca takie jak obóz zagłady w Oświęcimiu, Szlak Orlich Gniazd, Wawel i wiele, wiele innych... odwiedzić powinien każdy Polak.

Historia to nie tylko "kilka" dat. No nasze dziedzictwo.
oli28
Kocham historie od najmłodszych lat uwielbiałam opowiadania starszych ludzi,dziadka na temat wojny,tego co przeżyli jak wyglądało wtedy życie.Historia była moim konikiem w szkole brałam udział wielu olimpiadach,konkursach.Czytam dużo książek,ale sama wiedza zdobyta z książki mi nie wystarcza dlatego często jeździmy w miejsca,które moim zdaniem powinien odwiedzić każdy Polak.
@amalka pięknie napisała
Historia to nie tylko "kilka" dat. No nasze dziedzictwo.
Zamiłowanie do historii wyssałam z mlekiem matki:)
tymianek
Cóż, ciężko powiedzieć jednoznacznie czy lubię historię w pełni tego słowa znaczeniu. Kto i kiedy zasiadał na tronie, kto z kim walczył, kiedy i po co nie interesuje mnie zupełnie, ale za to interesują mnie ciekawostki historyczne. Co się działo podczas takich wojen w namiocie królewskim, co się działo podczas bali na zamkach - wiem nawet co robiły damy w trykotach i halkach w ciemnym kącie na zamku i nie o seks tu chodzi, jak zwykła dziewka wpływała podczas nocy z królem na dzieje danego państwa, jakie stosowany kary i za co. Uwielbiam wiedzieć, rzeczy nie drukowane w podręcznikach szkolnych, ale zawarte w monografiach, pracach naukowych publikowanych "lokalnie".
Kumaja
Wg mnie każdy powinien znać na tyle historię, aby móc rozumieć dlaczego jest "tu i teraz".

Interesuje mnie historia, ale nie mam dla niej tyle czasu ile bym chciała.
Co do "żywej historii" - bardzo żałuje, że nie spędziłam więcej czasu z dziadkiem, który przeżył dwa niemieckie obozy pracy. Dziadunio dużo opowiadał o "czasach okupacji" . Teraz wiem, jakie pytania chciałbym mu jeszcze zadać...
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.