Menu

Ja sam/a

W jakim wieku rozpoczęła się u waszego dziecka faza, kiedy maluch chciał wszystko robić sam? Jakie to były początkowo czynności i jak się udawało je dziecku realizować? Opowiedzcie o tym jak i kiedy wasze dziecko stało się samodzielne.

Ania
 1000  2

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat Wychowanie wychowywanie samodzielność dziecko

Odpowiedzi

amalka
Samodzielność zaczęła się od jedzenia. Synuś bardzo szybko pałaszował sam- nawet kaszkę łyżeczką (musiała tylko być nieco bardziej gęsta) Z przyzwyczajenia robiłam wszystko za synka aż któregoś dnia, po powrocie ze spaceru pognałam siusiu (hihi) a gdy wyszłam z toalety synuś ganiał bez butów, czapki i kurteczki :) Aż mnie zamurowało bo jakoś nie pomyślałam, że Krzysio już potrafi się rozebrać :) Ciężko na serduchu gdy pomyślę, że niedługo nie będę mu potrzebna :(
madusia
moj Wiktorek tez zaczal samodzielnosc od jedzenia- poczatkowo wszystko jadl raczkami,sam trzymal sobie butle,pozniej zacazal jesc widelczykiem nabita przeze mnie np. parowke ,az w koncu nauczyl sie sam nabijac:) teraz ladnie je wszystko sam,no oprocz zupy :) ale tez potrafi sam pic z kubka nierozlewajac nic,zalozyc czapeczke,nawet taka na uszka,rozebrac kurtke ,sciagnac butki,czasem uda mu sie bezproblemowo zalozyc nogawki spodni,sciaga skarpetki,pampersa ( i sam go wyrzuca),myje sam zabki,buzki,raczki,brzuszek itp,potrafi sam spakowac swoj plecaczek i zalozyc go :)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.