Menu

Ja sam! - czyli samodzielność twojego dziecka

Każde dziecko prędzej czy później przechodzi etap, kiedy wszystko chce robić samo, nawet jeśli nie najlepiej mu to wychodzi. Czy dajesz dziecku swobodę i pozwalasz mu na tą samodzielność? Czy twoje dziecko potrafi się samo ubrać, zjeść i wyszorować zęby? Na ile jest już samodzielne i w jakim wieku przeszło ten etap? Jak sobie radzić, kiedy czas nagli, a dziecko upiera się, że samo ubierze rajstopy, pomimo że zupełnie mu to jeszcze nie wychodzi? Wasze porady będą z pewnością cennym źródłem wiedzy dla mam, które ten etap mają przed sobą.

Ania
 1506  5

Odpowiedzi

darzenka
no moja mała tez jestem etapie "ja sama" ma 3 lata i sama ubiera buty sama sie ubiera ja jej tylko przewracam na dobra strone sama myje żeby sama smaruje sobie chleb swoim swoimi narzędziami :) (plastikowym nozem ) i ogólnie jest zosia samosia. Jak jej chce w czymś pomoc to krzyczy "ja sama" nie pomagaj mi wiec tylko sie usmiecham i patrze jak moja mała dama rosnie i sie uczy wszystkiego SAMA
emiliab
Mój synek ma 20 m-cy i wszystko chce sam, zawsze Mu pozwalam, niech się uczy i nie niezniechęca. Nie wychodzi Mu to przychodzi do mnie. Na razie sam bez pomocy myje ząbki.
mimii
moja corcia ma 19miesiecy i jest bardzo samodzielna.pozwalam sie na proby np.samodzielnego jedzenia i super jej to wychodzi.nawet jedzenie zupy juz opanowala.zaklada sama buty,probuje niektore ubranka.zamiata,myje zeby i dlugo by jeszcze wymieniac.wszystko papuguje po nas.wiadomo,ze niektore czynnosci troszke jej nie wychodza ale zawsze ja dopinguje i nagradzam zeby bardziej zachecic do dalszych dzialan.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.