Menu

Jak budować poczucie wartości dziecka?

Dziewczyny, mam problem z Martynką... Nie wiem skąd się to u niej wzięło, ale od jakiegoś czasu jak chcę ją o coś poprosić, abo chcę żebyśmy zrobiły to wspólnie, to mówi, że nie da rady, że nie umie, że zepsuje itd. Jakby boi się wyzwań, nowości. Nie wiem skąd to się u niej wzięło. To samo jest w szkole. Jak dostanie gorszą ocenę to świat się wali - bo ona nie umie.I powtarza "i tak się tego nie nauczę" Nie wiem jak mam jej pomóc - doradźcie coś proszę.

lusilla
 670  2

Znajdź pytania na ten sam temat:

6-13 lat Wychowanie poczucie wartości dziecko

Odpowiedzi

Daria
Mam podobne problemy z Klaudią - koleżanka pracująca jako pedagog szkolny poradziła mi, żeby zachęcać córkę do coraz to innych zajęć i chwalenie jej na każdym kroku - nawet jeśli coś nie do końca wyjdzie tak jakbyśmy chciały. Bo jak się nie pohamujemy czasem i powiemy - i jak to robisz, przecież ci pokazywałam - to pogłębimy sprawę. Ostatnio robiłam gołąbki, Klaudia stała z boku i się przyglądała - to zaproponowałam - "chodź spróbujemy je zrobić razem na pewno będą lepiej smakowały" i tak jak mówisz była reakcja "nie bo zepsuję, przecież ja nie umiem". No i zaczęło się tłumaczenie, że ja też nie umiałam przecież i że wszystkiego się można nauczyć. Sporo gołąbków się oczywiście rozleciało - ale co tam! Palce lizać! Chwaliliśmy wszyscy! A mała miała uśmiech od ucha do ucha i była tak dumna z siebie, że nawet do babci dzwoniła i komunikowała "Babciu zrobiłam gołąbki - mamusia mi troszkę pomogła"
kosia
Chwalić chwalić i jeszcze raz chwalić - Jest jeszcze jedna rzecz, której nie nalezy robić - nie porównuj córki z innymi dziećmi - nie mów np że Dasz radę bo Agnieszka potrafi - to strasznie deprmująco działa na dzieci. Ja mam 3 córki i często popełniałam ten błąd. Mówiłam a Ala jak była w Twoim wieku to tak ładnie malowała a ty ..... Ale jak to mówią uczymy się na błędach - ty masz szansę tego błędu nie popełnić.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.