Menu

Jak mówić NIE

Jak mądrze stawiać dzieciom granice, jak mówić NIE, żeby nie kończyło się to wrzaskiem, krzykiem i rozpaczą? Jak powiedzieć NIE dostaniesz nowej zabawki, bo nie jest nam ona teraz potrzebna. Naprawdę nie mam pomysłu.

wiki1503
 568  5

Znajdź pytania na ten sam temat:

zabawka granica zakaz nie dziecko

Odpowiedzi

kosia
Treść została zablokowana przez zespół
Marlena
Treść została zablokowana przez zespół
kasia13_archiwum
Jak? Konsekwentnie.
Bez krzyku? Czasem nie uda sie go uniknac.
Co nie znaczy, ze trzeba ustepowac.
Zabraniac wszystkiego? A czemu? Jezeli dziecko (mam na mysli troche starsze) chce cos miec, moze przeciez z kieszonkowego odkladac. Moja starsza ma 6 lat, ale to juz jakos tak od roku rozumie.
A slowo "nie" potrofia juz roczne dzieci zrozumiec.
Co nie znaczy, ze sie bez protestu na to godza.
kasia13_archiwum
Dokladnie. Np w sklepie czy na ulicy nie warto sie wdawac w rozmowy czy tlumaczenia. I tak nie pomoze. Warto natomias w domu na ten temat rozmawiac i dziecku tlumaczyc.
Marlena
Ja się jedynie mogę podpisać pod konsekwencją - jeśli machniesz ręką i ulegniesz chociażby raz to masz jak w banku, że następnym razem dziecko też spróbuje - bo to po prostu działa!
kasia13_archiwum
Wydaje mi sie jednak, ze warto jednak tlumaczyc dziecku, dlaczego mowimy "nie". Zeby wiedzialo, ze to nie jest tylko kwestia naszego zlego humorku, a ma podstwy. Np. nie dostaniesz kolejnej lalki Barbie, bo masz juz 2 w domu (i sie nimi nie bawisz)... ;-)
Edit
Ja po prostu mówie Nie i jestem konsekwentna ale tłumacze również dlaczego taka jest moja decyzja. Krzyków nie da sie czasami uniknąć. no i staram sie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mojego dziecka i nie nadużywam słowa nie. Słucham też co mój syn ma do powiedzenia i dlaczego mu na czymś zależy. Dopiero wtedy najcześciej podejmuję decyzję czy mówić nie.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.