Menu

jak obliczyc zasilek rodzinny??

czy ktoras z was orientuje sie jak moge obliczyc czy nalezy sie nam zasilek rodzinny na synka???

mamaKACPERKA
 1994  24

Znajdź pytania na ten sam temat:

Praca i Finanse zasilek rodzinny dziecko

Odpowiedzi

mamaKACPERKA
z gory dziekuje
Nicoletta
wychowujecie dziecko razem,tak?
Paulinka1701
Zasiłęk rodzinny jest jeden stały 48 zl dla dziecka do wieku 7 chyba lat a potem kolo 60
Paulinka1701
jesli chodzi ci o ten stały co miesiąc
mamaKACPERKA
tak jestesmy malzenstwem i wiem ze zasilek wynosi 68zl
mamaKACPERKA
tak jestesmy malzenstwem i wiem ze zasilek wynosi 68zl
Nicoletta
jeśli tak to nie może przekraczac 504zł na osobę (miesięcznie), 583zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego..
zsumujesz dochody twoje i ojca dziecka (w skarbowym dostaniesz świt) i jeśli nie przekracza po przeliczeniu rocznym 504zł,lub 583zł zasiłek ci się należy..
Nicoletta
Paulina od listopada jest podniesiony do 68zł do 5 lat, a nie 7 lat..
Nicoletta
no to idziesz razem z mężem do skarbówki,prosisz o świstek z dochodami za rok ubiegły (swój i męża) i jeśli po przeliczeniu w mops-ie stwierdzą,że nie przekracza 504zł lub 583zł zasiłek dostaniesz..
rozowa82
zaraz ci podam wzór
Nicoletta
a ile dziecko ma ?
jeśli nie ma skończonego roku należy ci się jeszcze dodatek do zasiłku 1000zł
mamaKACPERKA
tak ale wiemz e od tych dochodow trzeba jeszcze odjac za swiadczenia tzn na ubezpieczenia itp podobno mialam nadziejje ze moze jest tu jakas mama ktora pracuje w MOPS-ie bo ja utracilam dochody w tym roku i wiem ze to troche inaczej sie liczy
mamaKACPERKA
kacper wczoraj skonczyl 9m-cya ten 1000zl juz dostalismy w lutym
Nicoletta
nie wiem czy jest jakaś mama co pracuje w MOPS-ie bo wczoraj prosiłam o odzew taką mamę,ale żadna się nie odezwała :/ tzn odezwały się te dobre :D które chciały pomóc,ale żadna nie pracowała z nich tam ..
Nicoletta
Zasiłek rodzinny zostanie przyznany, jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504 zł. Jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne kwota nie może być większa niż 583 zł. Należy legitymować się wtedy orzeczeniem o niepełnosprawności (w przypadku dziecka do 16 r. życia) lub orzeczeniem o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w przypadku starszych dzieci lub osoby pełnoletniej uczącej się).

Zasiłek przysługuje również osobom, których dochód przekracza wyżej wymienione stawki o kwotę niższą lub równą najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany. Musi być jednak spełniony warunek: zasiłek rodzinny przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym (czyli dwa razy z rzędu) zasiłek rodzinny nie przysługuje.

UWAGA: Od 6 lipca 2007 r. obowiązuje sprecyzowany i jednolity sposób liczenia zwiększonego dochodu (o kwotą najniższego zasiłku). Wcześniej najczęściej liczono go tak, że kwotę zasiłku (możliwą kwotę przekroczenia kryterium dochodowego) dodawało się do dochodu rodziny tylko raz. Nowe przepisy wprowadziły zasadę, że kwota zasiłku będzie doliczana tyle razy ile jest osób w rodzinie, czyli będzie liczona na osobę w rodzinie. Różnicę wyjaśniają poniższe przykłady.

Przykład liczenia dochodu przed 6 lipca 2007
Dochód trzyosobowej rodziny w przeliczeniu na osobę wynosi 530 zł. Rodzinie nie przysługuje zasiłek ponieważ przekroczone zostało kryterium dochodowe. 530 x 3 = 1590 – ta kwota jest większa od kwoty 1560 ((504 x 3) + 48). Gdyby dochody tej rodziny nie przekroczyły kwoty 1560 zł, zasiłek przysługiwałby, jeśli rodzina otrzymywała go w poprzednim okresie zasiłkowym.

Przykład liczenia dochodu od 6 lipca 2007
Dochód trzyosobowej rodziny w przeliczeniu na osobę wynosi 530 zł. Rodzinie przysługuje zasiłek. Nie zostało przekroczone kryterium dochodowe – kryterium liczone w nowy sposób. 530 x 3 = 1590 – ta kwota jest mniejsza od kwoty 1656 ((504 x 3) + (48 x 3)). Dopiero przekroczenie kwoty 1656 pozbawiałoby rodzinę uprawnień do pomocy. Rodzina musi tylko spełnić warunek mówiący o otrzymywaniu zasiłku w poprzednim okresie.

Warto zwrócić uwagę, że dochody rodziny w obu opisanych przykładach są takie same. Rodzina przed 6 lipca 2007 r. nie miała prawa do wsparcia, jednak po wejściu w życie nowych przepisów jest do niego uprawniona.

Obliczając dochód uwzględnia się zarówno przychody podlegające opodatkowaniu jak i nieopodatkowane. W przypadku tych pierwszych – dochód bez kwoty należnego podatku. Dochód pomniejszany jest również o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz o koszty uzyskania przychodu. Do przychodów niepodlegających opodatkowaniu, które bierze się pod uwagę przy obliczaniu dochodu, zaliczane są m.in.: renty inwalidów wojennych, dodatek kombatancki, świadczenia pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej, zasiłki chorobowe, alimenty na dzieci (lista zawarta w ustawie jest znacznie dłuższa). Od dochodu odlicza się kwoty alimentów płaconych na rzecz innych osób.
Nicoletta
.................... Obliczając dochód uwzględnia się zarówno przychody podlegające opodatkowaniu jak i nieopodatkowane. W przypadku tych pierwszych – dochód bez kwoty należnego podatku. Dochód pomniejszany jest również o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz o koszty uzyskania przychodu. Do przychodów niepodlegających opodatkowaniu, które bierze się pod uwagę przy obliczaniu dochodu, zaliczane są m.in.: renty inwalidów wojennych, dodatek kombatancki, świadczenia pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej, zasiłki chorobowe, alimenty na dzieci (lista zawarta w ustawie jest znacznie dłuższa). Od dochodu odlicza się kwoty alimentów płaconych na rzecz innych osób. ..................
rozowa82
Przychód (ten co jest na zaswiadczenie z US)- skłądka społęczne *9% = wychodzi nowo obliczona składka zdrowotna

Dochód (ten co jest na zaświadczenie z US)- podatek - skłądka społeczna - nowo naliczona skłdka zrowotna = wychodzi nowy DOCHOD

I teraz ten nowy dochód dzielisz na 12 miesiecy i na ilość osób
rozowa82
Nicoletta od nowego okresu rozliczeniowego jest nowy sposób oblicznia dochodu
Nicoletta
to nie wiem .. napisałam to co wiem co jest na pewno wyżej bo sama składałam a reszta jest wzięta z neta więc nie sugeruj się (kciuki)
rozowa82
(prezent)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.