Menu

JAK TO JEST Z TYMI TRZEMA ZAŚWIADCZENIAMI DO BECIKOWEGO

HEJ WITAM WSZYSTKIM MAM TAKIE PYTANKO POD KONTROLĄ LEKARZA JESTEM OD 8 TYGODNIA SŁYSZAŁAM ŻE POTRZEBNE SĄ PONOĆ JAKIEŚ TRZY ZAŚWIADCZENIA ŻE CHODZI SIĘ DO LEKARZA TZN KAŻDE Z JEDNEGO TRYMESTRU ABY PÓŹNIEJ PRZEDSTAWIĆ DO BECIKOWEGO JAK DO TEJ PORY TAKIEGO ZAŚWIADCZENIA LEKARZ MI NIE DAŁ CZY WYSTAWI MI ON PO PROSTU NA KONIEC CIĄŻY CZY PRZEZ TO ŻE WCZEŚNIEJ NIE WZIĘŁAM BECIKOWE NIE BĘDZIE MI SIĘ NALEŻAŁO

xjulka
 709  10

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża Opieka nad dzieckiem becikowe

Odpowiedzi

soniacz87
ja to wczoraj załatwiam .. jak odawałam papiery w Mopsie to babka mi dała zaświadczenie do lekarze zeby to wypisał.. i tam pisze od kiedy zaczel sie 1 trymestr 2 i 3 .. i lekarz musi datami to wypisać i im to przynosisz ...
soniacz87
a on Ci to dopieor wystawi jak już urodzisz...
xjulka
dzieki wielkie z aodpowiedzi
AGAO30
Aby dostać "becikowe", od 1 listoapada 2009 r. matka dziecka będzie musiała wylegitymować się prowadzeniem ciąży pod opieką lekarza.

Nowe zasady wynikają ze zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zmiany dokonano już blisko rok temu, bo 6 grudnia 2008 r., ale zaczyna obowiązywać dopiero teraz. W ramach nowelizacji wprowadzono przepisy (art. 9 ust. 6-7) uzależniające przyznanie dodatku od spełnienia dwóch warunków:
- pozostawanie kobiety pod opieką medyczną najpóźniej od 10 tygodnia ciąży do porodu,
- potwierdzenie tej opieki medycznej zaświadczeniem lekarskim.

Minister Zdrowia 19 września tego roku wydał rozporządzenie określające formy opieki medycznej uprawniające do dodatku oraz wzór zaświadczenia lekarskiego będącego podstawą do wypłaty „becikowego”. Zgodnie z tym rozporządzeniem kobieta w każdym trymestrze ciąży musi skorzystać z przynajmniej jednego świadczenia zdrowotnego z zakresu:
- podstawowej opieki zdrowotnej (np. wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego ciążę),
- ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych (np. badanie USG),
- leczenia szpitalnego.

Wymagania te nie są wygórowane, a wskazane w rozporządzeniu świadczenia towarzyszą każdej normalnie prowadzonej ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że do uzyskania wypłaty 1000 zł konieczne będzie udokumentowanie opieki medycznej w zaświadczeniu zgodnym z wzorem określonym w rozporządzeniu. Wzór zaświadczenia musi zawierać daty dokonania świadczeń, przynajmniej jedną w każdym trymestrze ciąży oraz informację, od którego tygodnia ciąży kobieta pozostawała pod opieką medyczną.

Intencją autorów projektu ustawy było zwiększenie zakresu objęcia kobiet opieką lekarską w trakcie ciąży. Ma to przyczynić się do ograniczenia poziomu śmiertelności oraz zmniejszenia odsetka niemowląt posiadających niską masę urodzeniową.
Pewien kłopot może stanowić precyzyjne wskazanie kobiet, których dotyczą wprowadzane regulacje – zgłaszających się po wypłatę dodatku od 1 listopada 2009 r., czy rozpoczynających po tej dacie pobieranie świadczeń medycznych związanych z ciążą? W poselskim projekcie przepisy wprowadzające ustawę określały wprost, że obowiązek potwierdzenia opieki lekarskiej dotyczy okresów przypadających po wejściu w życie ustawy. W uchwalonej ustawie takiego zapisu zabrakło. W jego miejsce pojawił się przepis mówiący o stosowaniu obowiązku potwierdzania opieki medycznej od 1 listopada 2009 r. (art. 18 ustawy nowelizującej). Biorąc pod uwagę fakt, że potwierdzanie opieki medycznej następuje poprzez zaświadczenie wystawiane po porodzie, można wnioskować, iż nowe regulacje dotyczą wszystkich wniosków o „becikowe” składanych od 1 listopada 2009 r.

Przy takiej interpretacji podstawą do wystawienia zaświadczenia potwierdzającego pozostawienie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu będzie karta przebiegu ciąży. Karta taka zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania powinna zawierać wszystkie informacje wymagane w zaświadczeniu uprawniającym do wypłaty „becikowego”. Problem w tej sytuacji mogą mieć kobiety, które z jakichś powodów nie skorzystały z opieki medycznej do 10 tygodnia ciąży, a nie wiedziały wówczas o obowiązku potwierdzenia tej opieki odpowiednim zaświadczeniem, ponieważ odpowiednie przepisy jeszcze nie obowiązywały.
rozowa82
niedłuigo bedą nam kazać przynieść zaświadczenie od meza kiedy uprawiałyśmy seks, to wszystko jest chore(smutna)
soniacz87
a co ma kobieta zrobić jak ma np 3 miesiace okres??juz może zapomniec o becikowym ;/
syla
tylko to dotyczy kobiet które zaszły w ciąże tak jak weszła ustawa czyli od 1 listopada był o tym program w tv te kobiety które szybciej zaszły w ciąże to ich nie obejmuje bo ustawa weszła póżniej
soniacz87
syla żle mówisz ja urodziłam 12 listopada i co potrzebowałam zaświadczenie !!
Achcha
k..a co za paranoja!
syla
ja tylko napisałam co w tv mówili
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.