Menu

Jaką wiedzę powinno posiadać dziecko idące do szkoły

Zapraszamy do dyskusji na temat tego, co powinny waszym zdaniem potrafić dzieci, które idą do szkoły. Zdania są zapewne podzielone. Jedni uważają, że warto, żeby dziecko znało literki, powinno czytać, liczyć itd, bo będzie mu łatwiej. Inni natomiast są zdania, że właśnie od tego jest szkoła, żeby dziecko nauczyć tego typu umiejętności. Jakie jest wasze zdanie? Czy już przed pójściem do szkoły przywiązujecie wagę do takich rzeczy i uczycie się z dzieckiem? Czy taki nierówny start w szkole jest dobry? Napiszcie co sądzicie na ten temat.

Ania
 1715  3

Odpowiedzi

jola75
moj chodzi do przedszkola odkad skonczyl 2 latka uwazam,ze to za wczesnie...jako 6 latek pojdzie do 1 klasy .uwazam,ze szkola jest od tego aby uczyc.nie przywiazuje uwagi do tego czy maly bedzie znal literki czy czytal przed pojsciem do szkoly.nie ucze co innego jak dziecko samo nalega na nauke.
LaMandragora
Dziecko idace do szkoly powinno wiedziec, ze szkola to miejsce, gdzie trzeba wysiedziec 45 minut bez wstawania, kursowania po klasie i gadania z kazdym mozliwym kolega/kolezanka, ze trzeba czekac na swoaja kolej, ze nie zawsze sie wygrywa i nie wszystko sie udaje.
Umiejetnosci taki, jak pisanie, czytanie czy liczenie... moga byc, ale nie musza. Po to jest wlasnie szkola, aby dziecko tam te umiejetnosci nabylo.
Jezeli z wlasnej, nieprzymuszonej woli uczy sie go w domu, w wieku 4. czy 5. lat - no problemo. Jezeli dzieje sie to za intensywna zacheta rodzica - bo tak fajnie sie dzieckiem pochwalic... dla mnie NO GO.

Ogolnie te umiejetnosci: czytanie, pisanie, liczenie - to umiejetnosci wnikania i manipulowania przez dziecko swiatem dla niego abstrakcyjnym. Nie kazde dziecko potrafi to w wieku przedszkolnym.

A... takie proste pytanie: kto nas, doroslych, pyta teraz, w jakim wieku opanowalismy umiejetnosc czytania, pisania czy liczenia i jak to ma sie do naszych sukcesow czy porazek zyciowych? :)
LaMandragora
Ah... i jeszcze jedna wazna umiejetnosc w szkole... :) W przeciwienstwie do zabawy, trzeba wykonywac zadania rowniez nudne i nie sprawiajace radosci. To bardzo wazna rzecz... :) wytrwalosc w robieniu tych rzeczy... do tego trzeba dojrzec.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.