Menu

Jesteś za referendum w sprawie reformy edukacji?

Członkowie stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców będą niebawem wnioskować w Sejmie o przeprowadzenie referendum w sprawie wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Najwyraźniej temat ten wzbudza w społeczeństwie w dalszym ciągu duże kontrowersje. A Ty co sądzisz na ten temat? Jesteś za przeprowadzeniem takiego referendum?

Czy referendum powinno zostać przeprowadzone?

NetMamaTeam Team
 979  20

Znajdź pytania na ten sam temat:

Dorośli Szkoła i Kształcenie obowiązek szkolny raferendum

Odpowiedzi

clyde22
Powinniśmy wyjść na ulice raczej... Dzieci powinny mieć dzieciństwo. Kto chce, niech posyła dziecko wcześniej. Powinna być możliwość wyboru, a tego nas się pozbawia.
amalka
Zgadzam się przedmówcą. Sama brałam udział w gromadzeniu podpisów... Posyłanie 6ciolatków do szkoły ma co prawda zwolenników, jednak przeciwników jest znacznie więcej. Jak pokazują badania- nie każdy brzdąc jest gotów by rozpocząć edukację. Są maluchy z początku roku, są te urodzone pod koniec... O tym jak fatalnie wygląda kwestia gotowości placówek i (jak się zapewne okaże) programu nauczania, nawet nie wspominam. Współczuję dzieciaczkom (oraz ich rodzicom), które będą "mięsem armatnim". Szczęśliwie- ja jeszcze mam wybór...
clyde22
Racja, Asiu, gimnazjalnie i wszędzie indziej...
Ale zważ jeszcze, że tzw. matki pierwszego kwartału dopięły swego... Może warto zrobić szum sześciolatkowy? Gotowość szkół do przyjęcia takich maluszków jest tylko teorią w zdecydowanej większości przypadków. Choć mówi się społeczeństwu coś innego... Zwykła propaganda...
clyde22
Stresuje się wnuczkiem?... Na pewno nie będzie chodził do takiej szkoły, jak nasze dzieciaki. (pokoj)
LaMandragora
Jak to Szymanski okreslil, moi drodzy... 6-latki to juz stare pryki. Powinno sie zaczynac od plemnikow i jajeczek. Edukowac wczesnie, jak to tylko mozliwe. Tworzyc szkoly dla plemnikow i jajeczek.
A potem wybierac co lepsze jednostki i od tworzyc super czlowieka. Od razu do gimnazjum idzie... koczy szkole w wieku nastu lat, studia, robi kariere, wysyla swoje plemniki czy jajeczka znowu do super szkoly i umiera w wieku 25 lat, co by miejsca nowym super ludziom nie zajmowac.

Nie lepiej tak? (awve)
LaMandragora
konczy* szkole... o edycjo? kiedy nastapia Twoje rzady...
Nena
A ja nie rozumiem po co caly ten krzyk o 6 latki w szkole? Moja corka w wieku lat 3 poszła do szkoły i jakoś nie widzę problemu z zabraniem jej dzieciństwa bo swietnie sie w szkole bawi! W wielu krajach europy dzieci zaczynają edukacje poniżej 6 r.z.i rodzice nie lamentuja tak jak w polsce.
Faktem jest ze niektóre elementy edukacji w polsce są nie bardzo zdatne i należaloby je zmienić- wspomniane gimnazja- ale moim zdaniem to my rodzice boimy sie pozbyć dzieciatek z gniazda i o to ten caly krzyk.
LaMandragora
No wlasnie. Zgadzam sie nie tylko 100 a nawet 1000%. 6-latek to pryk. Jw. Plemnik, jajeczko. 3-latek tez juz sie zbyt wiele nie nauczy, skoro najwiecej dziecko uczy sie w pierszych 3. latach zycia. Takze wierze, ze i tu mozna poczuc rozgoryczenie, ze dziecko nie moglo JESZCZE WCZESNIEJ zaczac.
Edukacja ostro spozniona.
Takze rowniez nie rozumiem tego krzyku.

I zastanawiam sie, po co tu ta starsza niz 25 lat czesc ludzkosci na NM jeszcze zyje. Tozto my juz soba nic nie wnosimy. Zrobic miejsce dla mlodziezy. Szybko zaczac, wyrobic norme i potem guzik autoeutanazji, coby zrobic miejsce dla nowych lepszych ludkow.PS. Uwazam, ze temat paranoja. Powinna byc mozliwosc wyboru. Komu widzi sie wczesniejsze posylanie swojego dziecka - niech sle. Komu nie - niech ma mozliwosc poslania go pozniej. Proste.
Referenda moim zdaniem sa bez sensu... To jak walka z ACTA i GMO. Wypchniesz drzwiami, przepchna oknem.
Nena
Geodonna23 ale ja wiem jak wygląda polskie szkolnictwo- 5 lat pracowalam w szkole i mialam styczność bezpośrednia dlatego moje zdanie jest takie a nie inne.
izkalepszy
Nena chętnie poślę moją 5, 5 klatkę do szkoły , będzie w klasie z 7 latkami , nosiła 6 kilowy plecak i siedziała w ławce przez 45 minut...tak wygląda nasze szkolnictwo...to jest kpina
izkalepszy
Nie klatkę tylko latkę...
amalka
Taaa... Do wypowiedzi @Izkalepszy dodam jeszcze siedzenie na krzesłach i przy ławkach, NIEDOSTOSOWANYCH dla dzieci, pracę "na programie" testowym (jak wspominałam wcześniej- pierwszy "rzut" to "mięso armatnie" lub- jak ko woli- "zwierzątka eksperymentalne"), niedojrzałość emocjonalną maluchów (szczególnie tych, co to do przedszkola chodziły rok jedynie, do tego z przerwami na chorowanie) etc...

@Nena ale nie pracowałaś z sześciolatkami, na nowym programie. Popytaj znajomych przedszkolanek, na jakich szkoleniach były ostatnio i czego owe dotyczyły... Ja wiem i w szoku jestem...
Nena
Nie wiem o czym wy mówicie? W szkole ktorej pracowalam 1-3 nie miały 45 minut a "bloki" zadaniowe, caly czas coś robiły chodziły i bynajmniej nie siedzieli w ławkach jedno za drugim a w kole. A plecaki to w dużej mierze zawartość 2 piornikow, butli litrowej wody, notesikow itp pierdolek. Dzieci lubuja sie w takich rzeczach więc kilogramów przybywa.
A szkolenia moja droga sama wybierasz jeśli chcesz sie rozwijać bo takie obowiązkowe to w każdym zakładzie pracy są-
amalka
"Moja droga" tylko, że na szkoleniach w (niby) każdym zakładzie pracy nie uczą ludzi, jak ZACHĘCIĆ rodziców by dzieciaki posyłali do szkół! Jakąś chorą nagonkę robią na tych 6ciolatków (krejzolka)
Nena
Wiem ze dotyczy referendum ale ja sie pytam po co w ogóle je robić bo według mnie to żadna krzywda ze 6 latki do szkoły idą a reszta dyskusji i moich wypowiedzi byla na poparcie lub też odrzucenie pewnych argumentów.
Nena
Bo mam prawo sie wypowiadać jak chce i kiedy chce a to ze mieszkam za granica kraju nie znaczy ze sie nim nie interesuje. Sama nie mieszkasz więc również nie powinnas sie wypowiadać wedle tej zasady.
LaMandragora
Nena. Uogolniasz.

Powiedziec: "dla mnie to jest ok", to co innego niz "nie rozumiem, czemu inni sie wsciekaja".

Super, ze Tobie sie podoba... ale uszanuj prawo innych do tego, zeby im sie nie podobalo i zeby sie wsciekali.
Kazdy ma inna wizje tego, co uwaza dobre dla swojego dziecka i to TRZEBA uszanowac. Bez wzgledu na to, co komu sie wydaje.

Ja przykladowo bazuje na pedagogice Steinerowskiej i postrzegam edukacje dziecka, jak rowniez jego rozwoj, zapewne zupelnie inaczej niz Ty.
Nie uwazam tego ani za lepsze ani za gorsze, ale chce, aby zostalo ono uszanowane.
Nena
A kto mowi o tym ze ja nie szanuje zdania? A kto szanuje moje zdanie zabraniając mi sie wypowiadać w temacie bo jest to zdanie odmienne od innych?
I geodonna23 radzę czytać uważnie i ze zrozumieniem wypowiedzi innych bo ja nikomu nie powiedzialam ze mają wierzyć czy robić tak jak ja, bronie swoich argumentów dlaczego nie uważam za sensowne robienie czegoś takiego jak referendum.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.