Menu

KARY ZA ZŁE ZACHOWANIE....

Czy dajecie kary swoim dziecią.Mój syn ma 6.5 roku i troche sie buntuje ,cały czas był jedynakiem a tu siostrzyczka" roczna teraz "sie pojawiła.Niewiem czy to zazdrośc" bo bardzo kocha i opiekuje sie siostrą"ale odzywki czasami naprawde ma tragiczne .Za złe zachowanie daje mu kare na komputer jak myśliie kara to dobry sposób............

aisyrk3017
 1015  7

Znajdź pytania na ten sam temat:

Przedszkolak Wychowanie sześciolatek

Odpowiedzi

ODYNIECKA
Polecam książkę "Skuteczna dyscyplina" stosuję rady tam zawarte i w domu i w pracy. O dziwo skutkują. Pamiętajcie, że kara powinna byc adekwatna do przewinienia, konsekwentna i adekwatna do wieku dziecka.
MONIKA123451
ja to mam córę koszmar nie chce gadać ale powiem pszeklina bije i dużo bije razy
maga
Tak moja córka 6letnia ma karę na komputer, bajki, wychodzenie do koleżanki, w zależności co przewinie wtedy jest odpowiednia kara najbardziej działa zakaz na komputer.
A mój 3letni syn ma kare też na komputer lub na bajki albo za bicie siostry jest zamykany w łazience na 2min.
zuzanka123
Może spróbuj zastosować nie karę sensu stricte, tylko nagrodo-karę?

Chodzi o to, że wyznaczasz nagrodę. jeśli będzie grzeczny (ogólnie, bądź nie będzie robił czegoś konkretnego zakazanego) przez np 3 dni, to obiecaj mu nagrodę, coś co bardzo lubi, na czym mu bardzo zależy (kino, basen, wizyta kolegów, raczej staraj się unikać nagród zakupowych).

Dzieci dużo bardziej się starają, jeśli na czymś im zależy. Z czasem mozesz ewentualnie te okresy wydłużać, ale na początku powinny być krótkie.. A zawsze znajdzie się coś, na czym mu zależy. Karą jest wtedy pozbawienie go tej "nagrody"

Ważne w tym są 4 rzeczy:

1. Wymaganie musi byc realne, a perspektywa czasowa krótka, żeby dziecko ją ogarniało. Tydzień dla dziecka to wiecznosć.

2. Nagroda musi być czyms na czym dziecku naprawdę zależy. Czasami wystarczy: jak dziś i jutro nie będziesz brzydko mówił, to pojutrze możesz zaprosić kolegów do gry na komputerze / pójdziesz z tatą do kina.

3. W trakcie takiego okresu dziecko należy regularnie chwalić, że jest grzeczne i przypominać o nagrodzie: Bardzo się cieszę, że dotrzymujesz naszej umowy i jesteś dziś cały dzień grzeczny. Mam nadzieję, że jutro się tez postarasz i że będziesz się dobrze bawić z kolegami / z tatą w kinie.

4. Najtrudniejsza. Konsekwencja. Jeśli dziecko nie dotrzyma umowy NIE MA nagrody. Nawet jeśli bilet do kina miałby przepaść. Dlatego nigdy nie obiecuj w nagrodę czegoś, czego nie możesz odebrać. Nagrodą nie powinna być wycieczka z przedszkola lub wycieczka klasowa, jeśli i tak dziecko na nią wyślesz.

Jest to moje autorskie rozwiązanie, choć pewnie zostało opisane w kilkudziesięciu poradnikach, których nie przeczytałam. U nas działa zadziwiająco dobrze. W pulę nagród wprzęgliśmy różne rzeczy na które normalnie nie wiemy czy się zgodzić. Np: jak będziesz grzeczny do niedzieli, to w poniedziałek na jeden dzień mozesz zabrać do przedszkola swój nowy zegarek.

Powodzenia!
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.