Menu

Kiedy okres

Dziewczyny kiedy znowu dostałyście okres po porodzie?! Karmię piersią. A i jeszcze takie pytanie czy zanim pojawi się okres można zajść w ciążę czy jest bezpiecznie?

natka86
 3892  3

Znajdź pytania na ten sam temat:

Niemowlęta okres poród miesiączka

Odpowiedzi

kasia13_archiwum
Po pierwsze, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bo u kazdej kobiety jest inaczej.
Sa kobiety, ktore karmiac piersia nie maja w ogole miesiaczek.
Sa takie, ktore maja, ale nieregularnie i sa takie, ktore dostaja od razu po pologu i maja regularnie pomimo, ze karmia piersia.

U mnie bylo tak.

Fatime karmilam przez 12 miesiecy wylacznie piersia.
Dostalam w tym czasie tylko raz miesiaczke, bylo to 3 miesiace po porodzie. Nastepna miesiaczke dostalam dopiero 8 tygodni po odstawieniu jej od piersi, czyli jakies 14 miesiecy po porodzie.
Od razu miesiaczki byly regularne. Cykl 28 dni.

Yasmine karmilam przez 15 miesiecy. Miesiaczke dostalam w tym czasie 2 razy. Raz 4 tygodnie po porodzie (polog trwal 10 dni), drugi raz jak miala 11 miesiecy.
I nastepna w tydzien po odstawieniu jej od piersi. Rowniez od tego czasu regularnie. Cykl 26 dni.

Po odstawieniu od piersi miesiaczka musi pojawic sie w ciagu 12 tygodniu (3 miesiecy).

Oczywiscie, ze w trakcie karmienia piersia mozna zajsc w ciaze. Pomimo, ze wysoki poziom prolaktyny moze zatrzymac jajeczkowanie, to nie musi. Owulacja wystepuje juz jakies 2 do 3 miesiace przed pojawieniem sie miesiaczki, dlatego nie mozna powiedziec dokladnie, kiedy wraca plodnosc.
Karmienie piersia nie jest ochrona przed ciaza.
kasia13_archiwum
Ah... i zeby bylo wystarczajaco duzo prolaktyny, aby zatrzymac owulacje trzeba byloby karmic minimuc co 4 godziny. Czyli np. jezeli wprowadzisz jakis posilek, albo dzidzia sobie dluzej pospi, to juz odpada ochronny wplyw prolaktynki.
panidomu
U mnie było tak: Karmiłam Krzysia piersia przez 8 miesięcy i po trzech tygodniach od tego jak przestałam karmić to dostałam okres. Ale jeszcze przez kilka miesięcy nie było mowy o żadnej regularności - po prostu rosyjska ruletka.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.