Menu

Kiedy zacznie mówić mama, tata ?

W jakim wieku wasze maleństwa zaczęły mówić "mama" "tata"? I które z tych słów pojawiło się pierwsze. Oskar tak sobie gaworzy i często wychodzi coś w stylu mamamamamama ale nie wiem czy to zbieg okoliczności czy to juz pierwsze próby?

mamaoscara
 1122  5

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat Wychowanie mama tata gaworzenie mówienie

Odpowiedzi

justa
Niemowlaki zaczynają gaworzyć koło 6 miesiąca i to wtedy można po raz pierwszy usłyszeć mama, tata, ale wyrazy te nie są wypowiadane przez nie świadomie. Często dziecko zaczyna mówić wcześniej 'tata' bo jest to dla niego dużo łatwiejsze do wypowiedzenia niż 'mama'. Dopiero po 10 miesiącu życia dziecko zaczyna świadomie wołać rodziców...
mamaoscara
No to Oscar chyba późno zacznie mówić... chociaż córka koleżanki ma 15 miesięcy i słów jako tako też nie mówi. No nie wiem widocznie nie ma reguły. Dzięki za odpowiedź
justa
Jasne że nie ma reguły! Mój synek też późno zaczął mówić w porównaniu z niektórymi dziećmi, a teraz buzia mu się nie zamyka bo ma bardzo dużo do powiedzenia :) Nie martw się, pewnie za niedługo i Ty usłyszysz pierwsze słowa swojego synka!
paula80
Maks też jakoś tak koło 16 miesiąca dopiero świadomie wołał mama a wcześniej owszem zdarzało mu się coś podobnego do mamy wypowiadać, ale to tak "przy okazji" hahaha. A teraz to juz fajnie opowiada :) A ulubione to "A cio to?"
Monarri
Ja już się nie mogę doczekać tych słów !
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.