Menu

kłamstwa

hej dziewczyny (kwiatek)(kwiatek)(kwiatek) ostatnio mój 4 latek zaczął bardzo oszukiwać (placze)(placze) i opowiada innym takie dziwne historie które nigdy nie miały miejsca. nie wiem jak sobie z tym radzić ?(placze)(placze) i nie wiem czemu to robi? czy wasze dzieci też zmyślają??? i jak z tym sobie radzicie ????

asiunia83
 608  10

Znajdź pytania na ten sam temat:

Przedszkolak Wychowanie zmyslanie kłamstwa

Odpowiedzi

Matina
Ja sobie nie radzę. mam to samo. A jakie historie wymyśla(smutna)
asiunia83
a typu że ktoś go bije itd...............czasem to aż wstyd (placze)(placze)(placze)(placze) rozmawiam z nim o tym to mówi ze już nie będzie oszukiwał (zlosc)(zlosc) a on dalej swoje (placze)(placze)(placze)
Matina
No właśnie Kochanie to mam. Poszła do przedszkola - wróciła i opowiada mi, że jakiś chlopczyk skopał ją po brzuchu. Poszła do znajomych, nabiła sobie guza, a w domu powiedziała, że w przedszkolu uderzyła głową w róg szafki - ma 3,5 roku.
mamaMaksa
Mój Maks też opowiada bajki poeta wierszokleta że ho ho(grins)
Nie kłamie na szczęscie tylko opowiada dziwne historie które nie miały miejsca nie przejmuję się bo nie mam czym.
Maks ma fantazję i cieszy mnie to(grins)
xkasiulax
Też miałam fantazje jak byłam mała,obejrzałam bajke i potem opowiadałam szczegóły,w roli głównej ja i moi rodzice.....jak moja mama mi opowiada historie które mówiłam ciotką to dreszcze mnie przechodzą,dzieci potrafią koloryzować,i opowiadać zmyślone rzeczy
asiunia83
tak tylko mój powiedział do swojej babci że mój obecny partner go bije (placze)(placze)(placze) a to na pewno nie jest prawdą
asiunia83
a inne historie też wymyśla .................... ale mniej groźne
asiunia83
jestem pewna. on może jest stanowczy bardziej niż ja ale nigdy go nie uderzył. z dawidem rozmawiałam i też mi mówi że wujek go nie bije. z resztą ja zawsze jestem w domu a mój partner jest bardzo rzadko w domu
Beki
Hehehe geodzia (kciuki)
plaja
Nie ma się czym przejmować :)
Dziecko w wieku przedszkolnym nie zawsze potrafi odróżnić rzeczywistość od tworów wyobraźni własnej lub cudzej. Często zdarza się, że na przykład po obejrzeniu bajki, maluch traktuje poznaną historię jak własną i tak też opowiada ją innym. Opowieści innych osób czy zupełnie wymyślone sytuacje traktuje jako przeżyte i doświadczone przez niego samego.
Samo wymyślanie przeróżnych historii jest też świetnym treningiem dla wyobraźni :)
Trzeba dużo wyrozumiałości do takich "kłamstewek", jednak należy uczyć dzieci rozróżniania prawdy od fikcji i fantazji.
Istnieją też kłamstwa istotne, kiedy maluchy kłamią, ponieważ boją się kary lub chcą coś osiągnąć. Nie można pozwolić na to, aby dziecko osiągało korzyści posługując się kłamstwem. Uczy to dążenia do celu "za wszelką cenę". W takich sytuacjach należy stanowczo tłumaczyć, że kłamstwem niczego od rodziców nie uprosi.
Warto zwrócić uwagę na to, aby nie karać maluchów za kłamstwa, a raczej nagradzać za każdy przejaw mówienia prawdy. Zawsze lepiej jest umacniać zachowania pozytywne, nie zaś te negatywne. Dzieciom trzeba uświadamiać, że rodzice nie oszukują siebie nawzajem ani jego samego, więc i ono nie powinno tego robić. Warto powiedzieć, że takie zachowanie sprawia innym przykrość. Dobrym pomysłem są również bajki terapeutyczne na temat kłamania właśnie. Można wtedy na przykładzie bohaterów uświadamiać dziecku dlaczego kłamanie jest złe.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.