Menu

Kłótnie pomiędzy rodzeństwem - jaka reakcja jest odpowiednia?

Rodzeństwo zazwyczaj uważa, że jest niesprawiedliwie traktowane, wybuchają kłótnie o zabawki itp. Jakie macie doświadczenia z tym związane i jak powinno się reagować w takich sytuacjach?

Ania
 2825  8

Odpowiedzi

hogata
Mój synek jeszcze nie ma rodzeństwa, ale coraz częściej się pyta kiedy będzie mieć brata albo siostrzyczkę. :) Trzeba będzie o tym pomyśleć. ;)
kosia
Wiecie co to jest mieć trzy dziewczyny w domu?! Kłótnie zawsze i o wszystko "mamo, a ona to" "mamo a ona tamto" - dramat - jak reagować? ja pozwalałam im po prostu na własne rozwiązywanie sporów. Głos w obronie którejś z córek zabierałam tylko wtedy kiedy wiedziałam kto na prawde zawinił. I nigdy dla mnie nie miał znaczenia wiek. Jak narozrabiała najmłodsza to ona dostawała reprymendę. Nie było czegoś takiego, że młodszemu trzeba ustąpić bo było by to nie w porządku. Dzisiaj dziewczyny są juz w takim wieku, że ewentualnie kłócą się o ubrania, a tak to sa najlepszymi przyjaciółkami.
artanis
Ja z siostrą kłóciłam się dosłownie o wszystko, ale to ja zawsze dostawałam burę od rodziców, mimo, że ona była starsza, że zaczepiam:) Potem w domu ogólnie z siostry zrobili taką biedną, której trzeba pomóc (co zresztą trwa do dziś), ale my - mimo że zupełnie inne już się nie kłócimy. Wydaje mi się, że te dziecięce kłótnie bez względu na reakcje rodziców i tak nie mają większego znaczenia w późniejszym życiu... :)
Monique
U nas kłócą się tylko chłopcy między sobą. Madzia jakoś nie uczestniczy w tych kłótniach. Czasami to ona stara się ich ze sobą pogodzić. Ja wiem że takie kłótnie są potrzebne i już. Sama miałam wiele rodzeństwa i też darliśmy koty. nauczyło mnie to rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, odpuszczania i myślę, że moim dzieciom też da to niezłą szkołę. Dopóki nie padają jakieś słowa które nie powinny to nie reaguję - wiem, że chłopcy dadzą sobie radę.
mumczinx
W dzieciństwie miewałam kłótnie z siostrą ale już nawet szczegółów nie pamiętam. Mama sądziła po równo, mimo że między nami są 4 lata różnicy. Tak jak wspomniała artanis - na przyszłość te kłótnie nie zaowocowały dalszymi sporami. Teraz jesteśmy przyjaciółkami.
Agula
Kłótnie między rodzeństwem są na porządku dziennym, i chyba to nic nowego. Najważniejsze aby rodzice zawsze na to zareagowali. Gdy tak nie jest, słabsza osoba musi ustąpić i czuje się pokrzywdzona.
ann79
Ja reaguję na kłótnie i zawsze staram się doradzić moim dzieciom jak znaleźć rozwiązanie. Uważam, że po to mnie mają, żeby zawsze móc do mnie przyjść po pomoc i do taty oczywiście też. Nie powiem, że to nie bywa uciążliwe, ale co zrobić? Większości rozwiązań szukamy na razie wspólnie.
magdab
Ja się też zawsze kłóciłam z bratem ale jako młodszej uchodziło mi wszystko na sucho. Brat do dzisiaj mi to wypomina bo rodzice nie byli obiektywni
maomi
Treść została zablokowana przez zespół
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.