Menu

koarktacja aorty

czy ktoś wie coś na temat koarktacji aorty przez przypadek wyszło że przytrafiło się to mojemu 2-letniemu synkowi jak wygląda operacja jak długo trwa i jakie mogą powstać komplikacje moje dziecko jest bardzo ruchliwe nie wiem jak on to zniesie strasznie się tego boję proszę o pare słów na ten temat

marzena1980
 1409  3

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat Zdrowie serce

Odpowiedzi

babooshka
http://www.forumpediatryczne.pl/txt/a,228,0,Koarktacja%20aorty
babooshka
Jak powinny dbać o siebie osoby po leczeniu?

Większość dzieci po naprawie chirurgicznej koarktacji aorty będzie prowadzić normalne życie. Aktywność, apetyt i wzrost powrócą do normy. Nastolatki po operacji kardiochirurgicznej zazwyczaj czują znaczną poprawę już po 1-2 tygodniach, dzieci po zabiegu angioplastyki nawet już po paru dniach. Jednakże lekarze zalecają unikanie wysiłków, szczególnie podnoszenia ciężkich przedmiotów albo uprawiania sportów, obciążających klatkę piersiową nawet przez kilka miesięcy po zabiegu tak, aby obszar zabiegu mógł się wygoić. Chorzy, u których utrzymuje się podwyższone ciśnienie krwi powinni powstrzymać się od wysiłków do czasu jego unormowania. Przy wypisie ze szpitala lekarz może zalecić także stosowanie antybiotyków w celu zapobiegania bakteryjnemu zapaleniu wsierdzia. Po powrocie do zdrowia i całkowitym wygojeniu rany, oprócz wizyt u lekarza rodzinnego, nadal konieczne będą systematyczne kontrole w specjalistycznej poradni kardiologicznej, przeprowadzane przynajmniej raz na 2 lata, ponieważ u niektórych dzieci podczas wzrostu może dojść do nawrotu zwężenia. Gdyby doszło do powtórnego zwężenia aorty może zaistnieć konieczność rozważenia ponownego zabiegu. Ostateczny schemat wizyt kontrolnych jest jednak ustalany przez lekarza prowadzącego w zależności od stanu zdrowia dziecka. Również sami chorzy (jeśli dotyczy to starszych dzieci lub nastolatków) powinni się obserwować, a w razie pojawienia się duszności, bólu w klatce piersiowej, omdleń natychmiast zawiadomić swojego lekarza prowadzącego, niemniej jednak mogą się spodziewać, że po zabiegu powrócą do normalnego trybu życia.

Podsumowując: Koarktacja aorty (zwężenie cieśni aorty) jest wrodzoną wadą serca, która w zależności od wielkości zwężenia może ujawniać się w różnym wieku i z różnym nasileniem. W zależności od rodzaju zwężenia lekarz może zaproponować operację kardiochirurgiczną lub zabieg z użyciem balonu i stentu. Chorzy po leczeniu, nawet jeśli objawy całkowicie ustąpią, nadal powinni być systematycznie kontrolowani w poradni kardiologicznej.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.