Menu

Kobieca intuicja

Czy działacie intuicyjnie? Mam wrażenie, że ja zazwyczaj bardziej ufam mojej intuicji, niż doświadczeniom i rozsądkowi...! W większości przypadków mój "kobiecy zmysł" mnie nie zawodzi. Czy u was też tak jest?

felicity
 990  16

Odpowiedzi

artanis
U mnie sprawdza się jedynie w kwestii mężczyzn i niektórych kobiet. Jeśli chodzi o przepowiadanie jakichś tragedii - niestety:)
kasia13_archiwum
Często intuicja jest przeciwstawiana racjonalności. Cóż to za cudo owa intuicja? Czy to coś nadnaturalnego, cudownego, irracjonalnego? Może być tak, że jest jakiś tam szósty zmysł, który poznamy za ileś tam lat, tego nie wiem, może to będzie coś zbliżonego do tego co zwiemy intuicją, jakaś oddzielna funkcja umysłu, niezależna od doznawania wrażeń, myślenia i czucia, polegająca na bezpośredniej niezmysłowej percepcji prawdy (Broughton). Ale nic na to nie wskazuje, przynajmniej nie ma na to sensownych dowodów dziś. Dziś bardziej prawdopodobne jest to, że nie jest to aż tak bardzo odległe od racjonalności działań, tyle że nie na tym samym piętrze świadomości co zwykłe nasze procesy rozumowania. Wedle dość powszechnej definicji intuicji jest to sąd oparty na wcześniej uzyskanej informacji ukrytej — logicznie lub zmysłowo — poniżej progu świadomości. Niektórzy intuicję rozumieją jako taki sąd, w którym dane na których opiera się intuicja mogą być dostępne osobie korzystającej z niej, lecz następuje wyciągnięcie z nich twórczych wniosków. Racjonaliści nie mają powodów, aby egzorcyzmować pewną konstruktywną rolę intuicji w naszych decyzjach i działaniach. Ale jej znaczenie nie może być przeceniane, a jest to właśnie niemądra moda nowoczesna propagowana przez nieodpowiedzialnych ludzi.
kasia13_archiwum
Dlaczego tak jest, że „lepszą intuicję" na ogół mają ludzie bardziej doświadczeni.
kasia13_archiwum
Ja bardzo czesto kieruje sie swoimi przeczuciami. I na ogol sie one sprawdzaja. W roznych dziedzinach zycia. Czasami wystarczy, ze na cos popatrze i nachodzi mnie takie silne uczucie, ze to bedzie tak albo tak. I sie sprawdza w wiekszosci przypadkow.

Kobieca intuicja... Czesto kobiety maja wieksza spostrzegawczosc. Zwracaja uwage na takie rzeczy, ktore dla mezczyzn sa niewazne. I to wszystko powoduje, ze nie potrafiac sobie wytlumaczyc dokladnie dlaczego, kobiety dochodza do takich a nie innych decyzji, ktore mezczyznie czesto nazywaja babska intuicji.
justa
Niekoniecznie intuicyjnie, warto zwrócić uwagę na fakty. Nie da sie ukryć że kierujemy się czasem 'przeczuciem'. Ja sie na to zdaję, gdy muszę dotrzec gdzieś- taka intuicja przestrzenna :) czasami zawodzi ;)
felicity
Chodzi mi bardziej o intuicję w sprawach uczuciowych, niż przestrzennych. Często mi się zdarza coś przewidzieć, czasami niestety za późno, ale pomimo wszystko, jakkolwiek się to zwie, mam wrażenie że kobiety doświadczaja takiego uczucia o wiele częściej niż mężczyźni. Równie często zdarza mi się mieć "deja vu" ... wydaje mi się, że jest to w pewnym stopniu związane z podświadomością, która u niektórych jest bardziej rozwinięta, u niektórych mniej.
Keti87
Ja na podstawie swoich doświadczeń wiem, że intuicją nie należy się kierować w sprawach, które mogą mieć decydujący wpływ na czyjeś życie. Odczucie odczuciem, ale zawsze trzeba przemyśleć wszystkie za i przeciw przed podjęciem ważnej decyzji.
kasia13_archiwum
@felicity... bardzo dobrze to znam. Moja intuicja bardzo czesto sie sprawdza. Moze rzeczywiscie jest oparta na doswiadczeniu zyciowym. Mam bardzo bogaty zyciory... ;-)
justa
@felicity: Zdarza sie tak, że czasem można mieć przeczucie odnośnie konkretnej sytuacji, przeczuwamy jak się może coś dalej potoczyć albo zakończyć - taka intuicja jest mi bliższa.
kasia13_archiwum
+s na koncu... ;-)
felicity
@kasia13 Wydaje mi się, że osoby mające otwarty umysł częsciej doświadczają uczucia zwanego intuicją. Napewno ma to również wiele wspólnego z doświadczeniami życiowymi, gdyż im "bogatszy życiorys", im więcej przeżyć, tym więcej podejmowanych decyzji życiowych i "wyuczonej" intuicji.
justa
A to prawda, dlatego sie mówi, że z wiekiem ludzie są bardziej doświadczeni i lepiej przewidują przebieg pewnych sytuacji, bo już mają to za sobą. Ale to jest "doświadczenie, realizm" raczej a nie intuicja według mnie- intuicja nie jest niczym oparta.
kasia13_archiwum
@justa... a wlasnie ostatnio czytalam, ze intuicja jest zawsze poparta doswiadczeniem. I dlatego np ludzi niedoswiadczonych zawodzi.
carla1978
A ja znalazłam teraz coś takiego:
"Intuicja jest więc "zrozumieniem zdobytym nie przez doświad­czenie lub rozumowe zastanawianie się", intuicja jest "bezpośred­nim przeżyciem rzeczywistości""
felicity
@justa: nie zgadzam się z Tobą. Nie uważam żeby intuicja była oparta na "niczym", jak to określiłaś, tylko dlatego, że nie jest naukowo konkretnie określona. Można być realistą, kierując się jednocześnie intuicją.
kasia13_archiwum
Tak... @carla. Ja nie mowie, ze intuicja wynika z glebokiego zastanawiania sie czy przemysliwania. Intuicja to automatyczne przeczucie, ktore nam podpowiada jak mamy dzialac. Nie mamy na to swiadomego wplywu.
Ale doswiadczenie zyciowe pozostawia w nas slady. I bedac w jakiejs sytuacji wcale nie musimy sie wiele zastanawiac, my po prostu "wiemy" co mamy zrobic.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.