Menu

Kocia mama, toksoplazmoza a ciąża

Hej. Od zawsze uwielbiam koty, mam też swoją kotkę, staruszkę 14 lat. Dzieci na razie nie planuję ale jednak mam pewne obawy, gdyż można być nosicielem toksoplazmozy nic o tym przez jakiś czas nie wiedząc, przynajmniej tak kiedyś słyszałam. Czy któraś z Was ma lub miała koty i już zagłębiała się w ten temat?

mumczinx
 1113  13

Znajdź pytania na ten sam temat:

Zdrowie toksoplazmoza ciąża kot kocia choroba

Odpowiedzi

kasia13_archiwum
Tez sie testowalam w ostatniej ciazy. Pomimo, ze mialam kiedys kota wynik testu byl negatywny. Tzn. nigdy nie zarazilam sie toksoplazmoza. Wiec jesli jeszcze raz bede w ciazy bede musiala uwazac.
mumczinx
Właśnie musiałabym w tym temacie jeszcze trochę się zagłębić, można się zbadać i przed ciążą jeszcze wyleczyć jeśli się ją planuje, można też jeszcze się zaszczepić i swojego futrzaka chyba też.
kasia13_archiwum
Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą, wywołaną przez pierwotniaka toxoplazma gondi, który po raz pierwszy został wyizolowany w 1908 roku od gryzoni afrykańskich, ale dopiero w roku 1939 trzech autorów (A. Wolf, D. Cowen, B. Pajge) opisali możliwość wystąpienia toksoplazmozy wrodzonej u płodu i noworodka.

Cykl rozwojowy toxoplazma gondi przypomina przemianę pokoleń u Plazmodium.

Początkowo postacie wewnątrzkomórkowe rozwijają się w organizmach wielu gatunków ptaków i ssaków, natomiast żywicielem ostatecznym jest jelito cienkie zwierząt kotowatych, gdzie pasożyt osiąga formę dojrzałą, inwazyjną.


Człowiek zaraża się bezpośrednio od chorego kota (wyłącznie od kota, nigdy od innych zwierząt), drogą pokarmową (zanieczyszczone pokarmy, jarzyny, owoce) lub przez zjedzenie świeżego mięsa zwierząt rzeźnych, również mięsa marynowanego, grilowanego lub wędzonego. Możliwe jest również zarażenie się przez uszkodzoną skórę (weterynarze, pracownicy laboratorium) lub błonę śluzową odbytu (homoseksualiści).

Chociaż brak dokładnych badań, ocenia się, że w Polsce 70 % kotów jest zarażonych tym pasożytem. Wśród ludzi przeciwciała anty toxoplazma gondi w naszym kraju stwierdza się u około 50% populacji, co jest równoznaczne z częstością występowania tej choroby.


http://www.maluchy.pl/artykul/157
hogata
To są jakieś testy na toksoplazmozę?
kasia13_archiwum
Wiec to jest tak. Wykonuje sie badanie krwi. Jezeli wynik jest pozytywny powtarza sie badanie po jakims czasie, aby sprawdzic czy poziom tych (nazwijmy to skladnikow) toksoplazmozy sie podwyzsza. Jesli nie, to sie dalej tylko obserwuje a jesli tak, to podaje sie leki specjalne. Tak to jest ogolnie.
kasia13_archiwum
Diagnostyka zarażeń toxoplazma gondi u kobiet ciężarnych

Istnieje kilka metod diagnostycznych opartych na ocenie odpowiedzi sero – immunologicznej.
Obecnie powszechnie określa się miano przeciwciał IgM i IgG w surowicy krwi.

Przeciwciała IgM są wytwarzane już w pierwszym tygodniu zarażenia i ich poziom wzrasta w ciągu kolejnych czterech tygodni a następnie spada i utrzymuje się na niskim poziomie przez różny okres, czasami przez wiele miesięcy.

Przeciwciała IgG - w zależności od metody wykrywania - są oznaczane w surowicy krwi 2 do 4 tygodni od zarażenia, następnie ich miano szybko wzrasta do maksymalnego poziomu około 2 do 4 miesięcy od zarażenia, po czym następuje ich powolny spadek. IgG utrzymujące się na stałym poziomie są dowodem „dawnej immunizacji” (zakażenia w przeszłości).

Interpretacja wyników badań przeciwciał IgM i IgG:

IgG (-), IgM (-) – brak odporności, badanie kontrolne co 3 miesiące,

IgG (+), IgM (-) – oznacza przebyte zarażenie, jeżeli IgG znacznie podwyższone, powtórzyć badanie po trzech tygodniach – jeżeli poziom jest taki sam, nie trzeba leczyć, ani dalej kontrolować, jeżeli następuje wzrost, należy rozpocząć leczenie.

IgG (-), IgM (+) – jest to wynik nieswoisty, kontrola za trzy tygodnie, jeżeli wynik taki sam – ciężarna seronegatywna, nie wymaga leczenia, wskazana kontrola za trzy miesiące.

IgG (+), IgM (+) – przy obecności objawów należy rozpocząć leczenie. Przy braku objawów należy powtórzyć badanie po trzech tygodniach. Leczenie należy rozpocząć przy wzroście IgG co najmniej o 2 rozcieńczenia lub gdy miano IgG jest wysokie, przy dodatnim mianie IgM.
mumczinx
Tak - moja dobra znajoma musiała takie badania dwukrotnie zrobić, Pani ginekolog jej kazała i wyniki wyszły pozytywne ale jeszcze dodatkowo pojechała na drugie takie badania specjalnie do Warszawy, gdyż pierwsze badania jakie przeprowadzono w laboratorium nie były przeprowadzane pod kątem kobiety w ciąży a zbyt długo trzeba by czekać drugie badanie. No i na szczęście wszystko dobrze się skończyło i wynik jest negatywny.
kasia13_archiwum
Leczenie toksoplazmozy w ciąży

Lekiem z wyboru toksoplazmozy w ciąży jest Spiramycyna - Rowamycyna doustnie, w dawce 3 g (9 mln. j.) na dobę w trzech dawkach podzielonych od chwili rozpoznania toksoplazmozy aż do rozwiązania (niektórzy zalecają 20-dniowe cykle leczenia z 20-dniową przerwą). Ostatnio stosuje się również w leczeniu w drugim i trzecim trymestrze ciąży 3-dniowe kuracje Sumamedem (po 500 mg).

Po porodzie u dziecka przez rok należy seryjnie określać poziom przeciwciał IgG i IgM. U dzieci nie zarażonych poziom przeciwciał IgG, które od matki, przekraczając barierę łożyskową przeniknęły do płodu stopniowo obniża się
kasia13_archiwum
Zapobieganie toksoplazmozie wrodzonej

Ciężarne powinny przestrzegać następujących zaleceń:

1. Kobiety ciężarne mogą spożywać wyłącznie mięso dobrze ugotowane; powinny unikać natomiast posiłków z mięsa marynowanego, grilowanego lub wędzonego.

2. Owoce i warzywa powinny być dokładnie umyte i obrane przed jedzeniem.

3. Ręce oraz sztućce, naczynia lub inne przyrządy, które zostały zanieczyszczone surowym mięsem powinny być umyte ciepłą wodą z dodatkiem detergentu.

4. Kobiety ciężarne powinny zawsze stosować rękawice gumowe w trakcie prac ogrodowych, a w szczególności kontaktu z ziemią lub piaskiem.

5. Kobiety ciężarne powinny unikać kontaktu z kotami oraz ich odchodami. Koty domowe należy karmić wyłącznie suchą karmą oraz uniemożliwić im opuszczanie pomieszczeń domowych.

6. Zaleca się wykonanie badań serologicznych w kierunku obecności przeciwciał IgG i IgM przed ciążą, na początku ciąży, a w przypadku kobiet seronegatywnych powtarzanie ich w kolejnych trymestrach ciąży.
hogata
@kasia13 dzieki za wszytskie informacje, mogą sie przydać w przyszłości
kasia13_archiwum
@karolina81... dokladnie.
kasia13_archiwum
Tzn. prosto mowiac. Jezeli juz jestes zarazona toksoplazmoza to nie musisz sie leczyc. Co innego, gdybys byla w ciazy i zarazenie bylo swierze. Ale taki test pokazuje tez, czy infekcja byla swieza czy nie. I na podstawie tego wyniku lekarz podejmuje decyzje o dalszym postepowaniu.
mirekewa69
odebrałam dziś wyniki krwi,mam dodatki wynik toksoplazmozy igM 2.14.Jestem załamana bo to już 13 tydzień ciąży.Wizyte u lekarki mam dopiero we wtorek...P.S mój kotek czuje się dobrze :)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.