Menu

Kolposkopia-czy któraś miała robioną?

Odebrałam dziś wyniki z cytologii i jestem przerażona.III stopień a w opisie-zmiany śródnabłonkowe stopnia wysokiego mogące odpowiadać dysplazji dużego stopnia.Zaleca się pilne skontaktowanie z poradnią ginekologiczną w celu wykonania badania kolposkopowego z weryfikacją histopatologiczną.
Czy któraś z Was miała wykonywaną kolposkopię przy takich wynikach?Jakie były Wasze doświadczenia?Proszę o odpowiedzi.Bardzo się martwię.

euphoria29
 3218  6

Znajdź pytania na ten sam temat:

porada ginekolog zdrowie

Odpowiedzi

Mandarinios
Cyt. "TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Kolposkopia polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego - kolposkopu. Jest to mikroskop, przy użyciu którego można uzyskać "trójwymiarowy obraz", w powiększeniu od 4 do 50 razy (a przy użyciu kolpomikroskopu - do 400 razy). W badaniu ocenia się strukturę przestrzenną nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych. Na tej podstawie opracowano kolposkopową klasyfikację zmian szyjki macicy:
prawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 1);
nieprawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 2);
niejasne obrazy kolposkopowe (grupa 3);
inne obrazy kolposkopowe (grupa 4).
Stwierdzenie obecności zmian z 2 i 3 grupy jest wskazaniem do pobrania wycinków celowanych lub pobrania wymazów cytologicznych z kanału szyjki macicy (patrz "Badanie cytologicznie w ginekologii")."

źródło http://www.zdrowie.med.pl/uk_rozrodczy/badania/kolpo.html
Mandarinios
"CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić rozpoznanie, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii i w niektórych przypadkach przystąpić od razu do leczenia. Badanie umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy (wyleczalność w tym stadium choroby wynosi 100%).
Dokładność diagnostyczna kolposkopii dla raka szyjki macicy oceniana jest na 79 - 97%, a cytodiagnostyki - w granicach 77 - 98%, podczas gdy dokładność diagnostyczną obu metod stosowanych łącznie ocenia się na 90 - 100%.
Badanie kolposkopowe może także służyć pobraniu wycinka celowanego, określeniu zakresu zabiegu na szyjce macicy, pochwie i sromie przed planowaną operacją chirurgiczną oraz ocenie czy po interwencji elektrochirurgicznej lub chirurgicznej zmiana chorobowa została usunięta w całości."
Mandarinios
W tym temacie mogłam jedynie "wygooglować" odpowiedź... duuużo zdrówka :):*
kasiaa
rok temu też miałam III grupę,znaleziono komórki o nieprawidłowej budowie Przed kolposkopią okropnie się denerwowałam,wiadomo... Samo badanie nie jest straszne, w każdym razie nie boli i okazało się że na szczęście nic złego się nie dzieje i nie ma potrzeby pobierać wycinka. Wiem że usłyszeć że ma się III grupę to szok,ale wiem też z własnego doswiadczenia że trzeba być dobrej myśli,główka do góry!;)
aga24
(kwiatek) mnie też czeka to badanie mam umówioną wizytę na 17 maja i zobaczymy też się martwię(pout)(pout)
mammma
powodzenia Dziewczyny (kwiatek)(kwiatek)(kwiatek)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.