Menu

Krótkie wędzidełko

Moj 8 latek ma małą wadę wymowy chodzi na ćwiczenia do logopedy który stwierdził ze przyczyną złej wymowy może być krótkie wędzidełko.Konsultowalismy to z dwoma ortodontami i jeden lekarz stwierdził że nie ma potrzeby aby go podcinać a ten u którego byliśmy dzisiaj skierował nas na zabieg podcięcia.Powiedział że to pomoże albo i nie skorygować wadę.Sama nie wiem już co o tym myśleć.Jest jakaś mama z podobnym przypadkiem??

JUSTYNA300511
 342  4

Znajdź pytania na ten sam temat:

6-13 lat Zdrowie wędzidełko wada wymowy

Odpowiedzi

izkalepszy
Krótkiego wędzidełka nie trzeba od razu podcinać, można wyćwiczyć albo są też przyrządy do rozmasowania
JUSTYNA300511
U niego chyba nie da się wyćwiczyć.Logopedię miał w przedszkolu w zerówce chodził cały rok na zajęcia do poradni i teraz od września ma zajęcia w szkole.
Bestyjka
Podciąć, ponieważ:
1. przy krótkim wędzidełku ćwiczenia logopedyczne mogą pogłębiać wadę
2. język bardziej pracuje w poziomie niż pionie więc mogą wystąpić wady zgryzu i nie tylko u małych dzieci itd
3. jeśli można pomóc dziecku, to się to robi a zabieg nie jest ani długi ani niebezpieczny

Jeśli zabieg nie skoryguje wady sam w sobie to po nim ćwiczenia z logopedą będą bardziej sensowne. Podcięcie wędzidełka to zawsze uwolnienie języka. Co prawda są ćwiczenia rozciągające ale w większości przypadków nie są bardzo skuteczne.

Zawsze jeden lekarz potwierdzi a drugi zaprzeczy, niestety ty musisz podjąć decyzję.

P.S. mojej ciotki syn ma zaburzenia autystyczne i badanie słuchu ABR wykazało nieprawidłową pracę mózgu. Ciotka miała pójść do neurologa po skierowanie na eeg i rezonans a neurolog - "po co męczyć dziecko, jak psychiatra stwierdzi autyzm to nie ma sensu robić badań". ciekawe jak według niego psychiatra ma stwierdzić autyzm bez wcześniejszego wykluczenia wad biologicznych mózgu? Właśnie tacy są u nas specjaliści, więc jak nie rodzice to nikt nie pomoże.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.