Menu

Kto płaci??

Dziewczyny! Mam pytanie. Jestem obecnie na L4 i mam problem, bo wiem, że od nowego roku cos sie pozmieniało. Chodzi mi głównie o to czy za pierwszy miesiac chorobowego w ciąży płaci pracodawca? Bo wiem, że kiedys tak było, ale czy jest tak teraz? Wiem, że dalej trzeba złożyć papiery do zus. Wiecie może jakie?

aleksandra83
 3393  8

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża Praca i Finanse ciąża l4

Odpowiedzi

moniaikuba
Obiło mi się coś o uszy, że pracodawca płaci tylko pierwszych 12 dni nie jak dotychczas 33... ale pewności na 100% nie mam
Natty
Od poczatku tego roku czy nawet tego miesiąca miało to zostać zmienione na krótszy okres płacenia przez pracodawcę.
irekzboralski
od nowego roku będąc w ciąży można być na chorobowym max 270dni...wlaśnie wczoraj to wyczytałam,czyli nie trzeba będzie się starać o zasiłek rehabilitacyjny
aleksandra83
Tak, ale od tego roku można być na L4 270 dni i nie trzeba się starać o zasiłek rehabilitacyjny.
aleksandra83
No
Natty
W 2009 roku dłużej na zasiłku chorobowym

"Ustawa wydłuża maksymalny okres otrzymywania świadczenia chorobowego dla kobiet w ciąży ze 182 dni do 270 dni. Jak pokazuje praktyka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w przypadku ciąż zagrożonych limit 182 dni jest zbyt krótki. Wprowadzenie tej zmiany zapewni kobietom w ciąży dostęp do świadczeń zapewniających im dochód w okresie, kiedy zmuszone są one przebywać na długotrwałych zwolnieniach lekarskich w związku z ciążą."

www.gazetaprawna.pl
aleksandra83
No znalazłam. Jest w kodeksie pracy, że przez pierwsze 33 dni L4 płaci pracodawca, a potem ZUS! Juz jestem spokojniejsza!!A jakie dokumenty trzeb złożyc do ZUS ?
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.