Menu

Kupno butów dla dziecka

Czym kierować się przy kupnie bucików

Ania
 1529  4

Odpowiedzi

Marlena
Jeżeli chodzi o pierwsze buciki dla dziecka to jest kilka ważnych rzeczy - po pierwsze nie wciskajmy do bucików stóp dziecka, które jeszcze nie potrafi chodzić - pozwoli to stopie na lepsze kształtowanie się. Jeżeli dziecko już chodzi to:
Cholewka bucika powinna sięgać nieco ponad kostkę (ale nie za wysoko) i mieć usztywnioną piętę, która będzie wspomagać prawidłowe ustawienie stopy w stosunku do osi goleni, buciki powinny mieć szeroki i wysoki czubek, w którym będzie miejsce na prawidłowe ułożenie palców i swobodne poruszanie nimi - w żadnym wypadku paluszki dziecka nie mogą być zgięte - warto zatem kupić budzik nieco większy niż stopa o ok. 6 - 10 mm. Zapięcie bucików (sznurowanie, rzepy) powinno sięgać daleko w kierunku czubka, aby można było bucik łatwo włożyć, a następnie dobrze dopasować do stopy. Buciki powinny być elastyczne ze sprężystą podeszwą, zginającą się na linii zginania palców, z zabezpieczeniem przeciwpoślizgowym.
Ponieważ nasze pociechy rosną niezwykle szybko, tak co trzy miesiące należy mierzyć maluchowi stopę, żeby nie chodziło w za ciasnych bucikach. Stopę należy mierzyć na stojąco, pod obciążeniem ciała.
kosia
Ważne jest też żeby materiał z jakiego są buciki był przewiewny, żeby stopa się nie zaparzyła. Mam jeszcze taką uwagę, żeby w żadnym wypadku nie dawać dziecku bucików np po starszym rodzeństwie. But taki jest zdeformowany i możemy wraz z butem przekazać dziecku złe nawyki chodzenia.
justa
Buciki powinny być sprężyste i elastyczne, ich podeszwa powinna uginać się w części środkowej, a większy opór stawiać w części przedniej. Zapięcie powinno również być elastyczne - w razie upadku nóżka dziecka będzie bezpieczona a nie wykręcona przez usztywnione zapięcie. Materiał z jakiego wykonany jest bucik to też ważna sprawa - najlepsza jest skóra (ale ja uważam że inne materiały też są OK). Przed zakupem bucików dobrze należy sprawdzić czy nie ma ostrych, grubych szwów, czy zapięcie nie drapie, podeszwa jest antypoślizgowa a bucik jest lekki. I jak napisała Marlena - rozmiar powinien być troszkę większy od stópki.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.