Menu

Kuracja luteiną

Zażywam teraz luteinę, żeby uregulować cykl... nie wiem jednak jak się to ma do zajścia w ciążę - bo lekarz powiedział, że może się udać zajść w ciążę podczas tej kuracji, ale czytałam, że luteina działa jakże antykoncepcyjnie - zależy kiedy jest zażywana. I teraz już sama nie wiem - z jednej strony mam próbować z drugiej wydaje się to zupełnie bezcelowe.

magdab
 8476  8

Znajdź pytania na ten sam temat:

Planowanie dziecka Zdrowie leczenie kuracja luteina bezpłodność

Odpowiedzi

kasia13_archiwum
Jezeli bedziesz miala wyregulowany cykl, to bedziesz mogla zajsc w ciaze. Bardzo wazny jest regularny cykl.
Czesto lekarza przypisuja rowniez tabletki antykoncepcyjne. I one rowniez regulujac cykl ulatwiaja po ich odstawieniu zajscie w ciaze.
Nie wiem czy wiedzialas, ale wlasnie po odstawieniu tabletek b. latwo jest zajsc w ciaze.
kasia13_archiwum
To mowi na temat luteiny ciocia Wiki...

Progesteron (luteina) - steroidowy żeński hormon płciowy wytwarzany przez ciałko żółte i łożysko (w czasie ciąży). Najważniejszy hormon wydzielany przez gonady (jajniki i jądra).

Wydzielanie progesteronu wzrasta po owulacji, co

przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja
hamuje skurcze macicy
wstrzymuje dojrzewanie pęcherzyków Graafa.
W warunkach fizjologicznych progesteron jest wytwarzany w zluteinizowanych komórkach ziarnistych ciałka żółtego jajnika, w zespólni kosmków łożyska od około 14-18 tygodnia ciąży, w warstwie pasmowatej i siatkowatej kory nadnerczy oraz w ośrodkowym układzie nerwowym. Ciałko żółte jajnika wytwarza progesteron w drugiej fazie cyklu płciowego w ilościach wzrastających od około 5 do 55 mg na dobę w 20-22 dniu cyklu i zmniejszających się do 27 dnia cyklu. Wydzielanie progesteronu przez ciałko żółte odbywa się pulsacyjnie.
kasia13_archiwum
ZnaczenieHormon ten umożliwia implantację zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy i utrzymanie ciąży. Jeśli do ciąży nie dojdzie, wydzielanie progesteronu zmniejsza się i dochodzi do menstruacji. W przeciwnym wypadku progesteron zaczyna być wytwarzany także przez łożysko i do piątego miesiąca ciąży jego produkcja jest na tyle duża, że ciałko żółte nie jest niezbędne do dalszego utrzymania ciąży.
kasia13_archiwum
DziałanieW organizmie kobiety progesteron działa poprzez specyficzne receptory zlokalizowane m.in. w macicy, gruczołach sutkowych, OUN (ośrodkowy układ nerwowy) i przysadce mózgowej. Ludzki receptor dla progesteronu występuje jako dwie izoformy: PR-A i PR-B. PR-A może pełnić rolę zarówno inhibitora, jak i aktywatora transkrypcji, co tym samym umożliwia różne działania tkankowe.

Najważniejsze efekty oddziaływania progesteronu na narząd rodny to:

ułatwianie owulacji, poprzez dokonywanie proteolizy ściany pęcherzyka Graafa;
sekrecyjna przemiana endometrium, umożliwiająca implantację zapłodnionego jaja;
hamowanie nadmiernego rozrostu endometrium pod wpływem działania estrogenów;
cykliczne zmiany w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy.
Progesteron działa synergistycznie z estrogenami na gruczoł sutkowy, pobudzając wzrost pęcherzyków gruczołowych i nabłonka przewodów oraz uczestnicząc w ekspresji receptorów niezbędnych do laktacji. Progesteron jest hormonem niezbędnym do utrzymania ciąży przez cały okres jej trwania:

hamuje odpowiedź immunologiczną matki na antygeny płodu,
jest substratem do produkcji gliko- i mineralokortykoidów płodu,
inicjuje poród, znosi samoistną czynność skurczową ciężarnej macicy.
kasia13_archiwum
Nie wynika z tego, zeby to byl srodek antykoncepcyjny. Raczej ulatwiajacy zajscie w ciaze i jej utrzymanie.
magdab
@kasia13: dzięki za wszelkie informacje - ja się może trochę źle wyraziłam w pytaniu - przeczytałam bowiem, że luteinę należy zażywać po owulacji, bo w przeciwnym razie można zahamować jej występowanie - a podobno mam cykle bezowulacyjne więc to wszystko jest tam zagmatfane, że już nic z tego nie wiem. O tu jest cytat "luteinę nalezy zażywać nie od 8dc ale od 16-25 dc raz dziennie, w innym przypadku zablokujesz owulację. Często lekarze mówią, że gdy kobieta sama wie kiedy ma owulację, to od razu po niej, a jeśli owulacji nie ma to od 16-26dc." - chociaż zgadzało by się mam brać od 16 - 25. Załamka :(
kasia13_archiwum
Zobacz co tam stoi w "dzialanie" wyzej...


Cytuje..."Najważniejsze efekty oddziaływania progesteronu na narząd rodny to:

ułatwianie owulacji, poprzez dokonywanie proteolizy ściany pęcherzyka Graafa;"


Wiec biorac ja skutek uboczny masz... wywolanie brakujacej owulacji...
lipka70
@magdab: Lekarz na pewno wie co robi i jak kazał ci brać między 16 a 25 dniem cyklu to wie co robi. Na pewno dąży tak jak i ty do tego, żeby "wywołać" ciążę. Nie stresuj się tym dodatkowo. I próbuj. Moja koleżanka już po drugim cyklu zażywania luteiny zaszła w ciążę :)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.