Menu

Kwas foliowy

Powszechnie uwazane jest,ze kawas foliowy zapobiega wadom ukladu nerwowego i polecany jest kobietą ciezarnym.Ostatnio slyszalam,ze moze byc przyczyna roznych powiklan.Co o tym sadzicie?spotkalyscie sie moze z taka opinia?

olcia
 2635  4

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża Zdrowie ciąża zdrowie kwas foliowy

Odpowiedzi

justa
Na pytanie, 'czy kwas foliowy może być szkodliwy' znalazłam odpowiedź: "Nie, kwas foliowy nie ma żadnych efektów ubocznych. W dawce nie większej niż 0,4 mg może być stosowany przez wiele lat. Ma również korzystne działanie w profilaktyce chorób serca i miażdżycy."
Kwas foliowy to po prostu witamina z grupy B, a nadmiar każdej witaminy ma jakieś skutki uboczne. Przy zachowaniu odowiedniego dawkowania z pewnością nie zaszkodzi.

Marlena
Ja z kolei znalazłam coś takiego

"Uważa się, że kwas foliowy jest witaminą bezpieczną, nawet przy stosowaniu jej w dawkach znacznie przewyższających fizjologiczne zapotrzebowanie organizmu. Z suplementacją dużymi dawkami kwasu foliowego może jednak wiązać się niebezpieczeństwo pojawienia się powikłań neurologicznych. Dotyczy to osób, u których jednocześnie występuje niedobór witaminy B12.

Niedobór witaminy B12 jest zazwyczaj długo nierozpoznany, a jego pierwszym widocznym objawem jest zwiększenie objętości krwinek. Ponieważ kwas foliowy odgrywa podobną rolę w krwiotworzeniu jak witamina B12, podawanie go w dużych dawkach może zamaskować pierwsze objawy niedoboru witaminy B12, opóźnić jego rozpoznanie i leczenie. W tym przypadku, zanim pojawią się objawy niedokrwistości megaloblastycznej, może dojść do typowych dla niedoboru witaminy B12 zaburzeń neurologicznych. Maksymalna dawka kwasu foliowego, która może być zastosowana przez osobę dorosłą podczas suplementacji i (lub) spożyta wraz ze wzbogaconą żywnością, wynosi 1 mg (3).

Suplementacja kwasem foliowym może zmniejszać wrażliwość nowotworów na chemioterapię (47). Może także niekorzystnie wpływać na skuteczność leczenia chorób rozwijających się na tle zapalnym, jak również na wyniki leczenia padaczki (48). Należy pamiętać, że stosowanie kwasu foliowego w dawce większej niż 1 mg dziennie powinno odbywać się pod kontrolą lekarską, zwłaszcza w przypadku chorych z padaczką i leczonych przeciwdrgawkowo."
natka18
Mi moja ginekolog zaleciła branie kwasu foliowego na 3 miesiące przed planowaną ciążą i przez cały pierwszy trymestr - nie sądzę by ginekolog chciał zaszkodzić mi lub dziecku.
johanna
Miałam dokładnie takie same zalecenia.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.