Menu

Lalka odmawiająca jedzenia - nieszkodliwa zabawka czy narzędzie promujące anoreksję?

Jak podaje serwis dziennik.pl, dość burzliwą dyskusję wywołała ostatnio w Wielkiej Brytanii lalka, która "odmawia posiłku, tzn. unika łyżeczki z jedzeniem. Dzieje się tak, bo w głowę lalki i łyżeczkę wmontowany został magnes." Koncepcja wzbudza jednak spore kontrowersje, gdyż według ekspertów z organizacji zajmujących się promocją zdrowego odżywiania, lalka taka może wpajać dzieciom nieprawidłowe nawyki żywieniowe. A co Ty sądzisz na ten temat? Uważasz, że taka lalka to tylko nieszkodliwa zabawka, czy raczej narzędzie promujące anoreksję? Kupiłabyś swojemu dziecku taką zabawkę?

Kupiłabyś swojemu dziecku taką lalkę?

NetMamaTeam Team
 663  20

Znajdź pytania na ten sam temat:

Przedszkolak Opieka nad dzieckiem lalka

Odpowiedzi

kama86
Nie kupilabym..Bezsensu(nigdy)
Beatka9316
Nie kupiła bym. Wymyślają takie bzdury, żeby wydawać majątek na takie lalki. Jednym słowem bezsens. (przewracaoczami)
oli28
Pozostawię to bez komentarza (bach)(bach)
amalka
Nie wiem jaki jest cel produkowania tego typu zabawek... (bach)
irekzboralski
Szkoda kasy..
tlolek
pokładam się ze śmiechu...
sama miałam takową lalkę, zakupioną przez mojego najukochańszego Dziadziusia. Dostałam ją ponad 25 lat temu. Bardziej mnie interesowało czemu lala głowę odwraca (działanie magnesu).
Wyrosłam na normalną zdrową kobietę, która nigdy nie stosowała żadnej djety i z anoreksją nie miała problemów.
Ważniejsze jest otoczenie w jakim znajduje się dziecko a nie zabawka.
Mamy w rodzinie chłopca (10l) jest na wiecznej diecie, liczy kalorie itp... nie jest to kwestia zabawek tylko głupiej mamusi, która dzieciakowi wmówiła że jest gruby i musi się odchudzić (sama ma mocno fałszywy obraz swojej osoby).
Jeżeli dziecko jest akceptowane przez otoczenie i najbliższych takie jakie jest (z nadwagą czy bez) nie przyjdzie mu do głowy odchudzanie się
oli28
@tlolek popłakałaś się ze śmiechu??a co w tym jest takiego śmiesznego??
Każde dziecko jest inne i każde ma inną psychikę na jednym dziecku ta lalka nie zrobi wrażenia,ale na drugim już tak.Dzieci czerpią wiedzę poprzez zabawę i jak wytłumaczysz dziecku,że ma jeść skoro ono Ci powie,że jego ukochana lalka nie chce jeść to i ono nie musi.I będzie naśladowało lalkę która na widok łyżeczki kręci głową.
tlolek
tak bo śmieszą mnie tego typu burzliwe dyskusje.
Równie dobrze powinno się wziąć pod dysputę lalkę barbie bo pokazuje dziecku że ideał kobiecości powinien być wysoki, chudy z dużym biustem...
Czy dyskusja jaka ostatnio rozgorzała wokół bajki "świnka Pepa".
Dzieci troszkę inaczej postrzegają świat niż my. Nawet jedna z zabaw przedszkolnych "chodzi lisek koło drogi" dla dzieci jest to fajna rymowanka ale to osoba dorosła widzi w tej rymowance coś innego.

To rodzice (otoczenie) kształtują dziecko i jego postrzeganie siebie i samoocenę a nie zabawka.
oli28
Zgadzam się,że to rodzic kształtuje dziecko,a nie zabawka,ale dzieci to takie małe papużki lubią naśladować innych.
Czyli gry zabawki zawierające przemoc też Ci nie przeszkadzają.Przecież to tylko zabawka
amalka
@Tlolku a jednak gier i bajek pełnych przemocy i tryskającej krwi dzieciom nie kupujemy. Coś więc jest na rzeczy.

Są też rodzice i "rodzice". Jedni z pociechą rozmawiają, poświęcają mu czas, odpowiadają na pytania... inni kupią zabawkę (mniej, lub bardziej odpowiednią) i mają w zadzie co się w dziecięcej główce dzieje.
amalka
Dodam jeszcze, że gdybym ja dostała lalę opisaną w pytaniu, byłabym strasznie sfrustrowana. Lubiłam "matkować" swojemu "bobasowi" (cudowna lalka i niesamowicie realistyczna; miała nawet fałdki w zgięciach nóg i rąk) i gdyby "nie chciała jeść"... nie cieszyłaby mnie tak bardzo, jak lalka "pijąca" mleko z butelki (buteleczka posiadająca w nakrętce gąbkę, w którą wsiąkał biały płyn, sprawiając wrażenie ubywania "mleka")
oli28
@anu 80 tak jak napisałam wcześniej wszystko zależy od dziecka.Mój 3 letni bratanek jak urodziła mu się siostrzyczka i zobaczył,że ona pije z butelki miał okres kilku tygodni,że sam też chciał pić z butelki
amalka
"Jedni z pociechą rozmawiają, poświęcają JEJ czas" miało być (grins)
tlolek
tyle że gry i bajki zawierające przemoc to jednak trochę iny rodzaj "zabawek"
są rodzice i rodzice.Wiem że w gr. przedszkolnej mojego syna rodzice pozwalają dzieciakom oglądać bajki wg mnie mocno nasycone przemocą. Moje dzieciaki doskonale wiedzą że takich bajek im oglądać nie wolno (syn potrafi babci uwagę zwrócić iż włączyła bajkę nieodpowiednią dla jego wieku)
To rodzic decyduje jak dziecko nauczy się postrzegać otaczający świat, a taka lalka...niekoniecznie musi być zagrożeniem, wręcz przeciwnie może pomóc pokazać dziecku że są różni ludzie ...
oli28
Tak zgadzam się pozostaje jeszcze kwestia tego do jakiej grupy wiekowej ta lalka jest skierowana bo taka 7-8 latka zrozumie,że to tylko lalka ale młodsza pociech już nie..
amalka
Barbie również była/ jest demonizowana a większość z nas posiadała co najmniej jedną. Nigdy się nie głodziłam, wręcz obżerałam (grins)

Nie twierdzę, że lalka opisana w pytaniu zrobi anorektyczkę z każdej dziewczynki. Uważam, że jest... dziwna i może mieś taki czy inny wpływ na posiadaczkę.

Niektóre "ulepszenia" nie są zabawkom potrzebne. Nawet w maskotkach więcej ostatnimi czasy z robota, niż z pluszaka. Producenci prześcigają się w pomysłach a my... wracamy pamięcią do drewnianych klocków, skakanki i gumy podkradzionej z maminego "przybornika". Tego brakuje dzieciom, nie "napakowanych technologią straszydeł".
oli28
Zgodzę się z tym co napisała amalka po prostu jak dla mnie ta lalka jest dziwna i dziwi mnie w ogóle pomysł wprowadzenia takiej lalki na rynek.Ja osobiście swojej córce takiej lalki bym nigdy nie kupiła
tlolek
także posiadałam barbie i się nie głodziłam, operacji plastycznych także nie miałam. Co więcej mój Brat stryjeczny także takowe lalki posiadał i sukienki im szył, lalkę typu dzidziuś posiadał płci męskiej. Ja w tym czasie z jego siostrą miałyśmy fazę resoraków i żołnierzyków, ba nawet po podwórku z pistoletami ganiałyśmy. Każde z nas na normalnego człowieka wyrosło.
A wracając do owej nieszczęsnej lalki, wszystko zależy od zabawki, od jej konstrukcji, akcesoriów
Pamiętam że moja kręciła główką jak przystawiało jej się butelkę z jedzeniem a łyżeczką jadła chętnie :)
flame123
Miałam lalkę Barbie, a nawet bobasa czarnoskórego. Nie miałam zaburzeń łaknienia, operacji plastycznej ani nawet dziecka z Afro(Amerykaninem np.)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.